Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-589b/09/HD
z 7 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-589b/09/HD
Data
2009.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
decyzja
działalność gospodarcza
działy specjalne produkcji rolnej
hodowla dżdżownic
podatek liniowy
produkcja rolna
przychód
przychód z działalności gospodarczej
spółka cywilna
zaliczka na podatek
zeznanie podatkowe
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy w zeznaniu rocznym dochody z hodowli dżdżownic należy rozliczyć w odrębnym zeznaniu, czy też połączyć je z innymi dochodami, tj. z jednoosobowej działalności gospodarczej i ze spółki cywilnej?
2. Czy istnieją przeciwwskazania formalnoprawne, np. z punktu widzenia podatku dochodowego, aby pracodawca i pracownik byli jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 21 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad rozliczania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej oraz w spółce cywilnej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zasad rozliczania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej oraz w spółce cywilnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jako osoba fizyczna prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na handlu artykułami przemysłowymi – sportowymi i częściami samochodowymi. Zdarzenia gospodarcze dla potrzeb podatku dochodowego ewidencjonuje Pan w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz opłaca 19% liniowy podatek dochodowy. Jest Pan również podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeszcze w 2009 r. chciałby Pan rozszerzyć działalność gospodarczą o hodowlę dżdżownic.


W tym celu:


  1. kupił Pan od Agencji Nieruchomości Rolnych byłe gospodarstwo rybackie o łącznej powierzchni 12,1286 ha;
  2. zgłosił rozszerzenie działalności w:
    1. Urzędzie Miasta – w wydanym przez burmistrza zaświadczeniu o dokonaniu zmiany w ewidencji działalności gospodarczej nie odnotowano hodowli dżdżownic, ponieważ stanowi ona dział specjalny produkcji rolnej,
    2. Urzędzie Statystycznym – w wydanym zaświadczeniu o numerze REGON – do działalności przeważającej dodano hodowlę dżdżownic jako:
    1. według PKD z 2004 r. – nr 01.25.Z – chów i hodowla zwierząt pozostałych;
    2. według PKD z 2007 r. – nr 01.49.Z – chów i hodowla pozostałych zwierząt.


Dochód z tytułu hodowli dżdżownic zamierza Pan ustalać na podstawie norm szacunkowych.

Głównym odbiorcą wyhodowanych dżdżownic w stanie nieprzetworzonym będzie nowy podmiot, tj. spółka cywilna, którą założy Pan wraz ze swoim pracownikiem. Spółka będzie zajmowała się ważeniem towaru, sortowaniem, pakowaniem i sprzedażą.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy hodowlę dżdżownic można wyodrębnić z pozostałych rodzajów prowadzonej działalności i jako dział specjalny produkcji rolnej dochód ustalać na podstawie norm szacunkowych dochodu rocznego...
  2. Jakie dokumenty i w jakim terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym aby stosować normy szacunkowe oraz w jaki sposób opłaca się podatek dochodowy od tych norm, tj. raz do roku, czy w miesięcznych, równych zaliczkach...
  3. Czy w zeznaniu rocznym dochody z hodowli dżdżownic należy rozliczyć w odrębnym zeznaniu, czy też połączyć je z innymi dochodami, tj. z jednoosobowej działalności gospodarczej i ze spółki cywilnej...
  4. Czy istnieją przeciwwskazania formalnoprawne, np. z punktu widzenia podatku dochodowego, aby pracodawca i pracownik byli jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania trzeciego i czwartego.

W zakresie pytania pierwszego i drugiego – wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania trzeciego i czwartego, osiągnięte w 2009 r. dochody ze wszystkich rodzajów działalności można rozliczyć w jednym zeznaniu PIT-36L do dnia 30 kwietnia 2010 r.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma przeszkód, by pracodawca i jego pracownik byli jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 4 – działy specjalne produkcji rolnej.


W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast z art. 9a ust. 2 ww. ustawy wynika, że podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Ponadto, zgodnie z postanowieniami art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:


  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
    1. wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.


Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 8 ust. 1a ww. ustawy, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa natomiast przepis art. 24 ust. 4 ww. ustawy, który stanowi, iż dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2. Normy szacunkowe dochodu na 2009 r. zostały ustalone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 września 2009 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, opublikowanym w Dz. U. Nr 173 pod poz. 1073.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy – stosownie do treści art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy – są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c,

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi opodatkowaną 19% podatkiem liniowym. Dodatkowo w 2009 r. zamierza Pan prowadzić działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli dżdżownic. Dochody z tego źródła zamierza Pan rozliczać przy zastosowaniu norm szacunkowych. Głównym odbiorcą wyhodowanych dżdżownic w stanie nieprzetworzonym będzie nowy podmiot, tj. spółka cywilna, którą założy Pan wraz ze swoim pracownikiem. Spółka będzie zajmowała się ważeniem towaru, sortowaniem, pakowaniem i sprzedażą.

Działy specjalne produkcji rolnej oraz pozarolnicza działalność gospodarcza (w tym prowadzona samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej) stanowią odrębne źródła przychodów.

Dochody ze spółki cywilnej, którą planuje Pan założyć wraz z pracownikiem – stosownie do postanowień art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – winny być opodatkowane tak, jak prowadzona przez Pana jednoosobowa działalność gospodarcza, tj. podatkiem „liniowym” według stawki 19%, chyba że złoży Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie do dochodów z udziału w spółce form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przychody z udziału w spółce cywilnej oraz koszty uzyskania przychodów u każdego wspólnika należy określić proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Jeśli przychody te nie będą opodatkowanie na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, to należy wykazać je łącznie z pozostałymi przychodami ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w związku z tym, że dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj. podatkiem „liniowym” według stawki 19%, natomiast dochód z działów specjalnych produkcji rolnej zamierza ustalać przy zastosowaniu norm szacunkowych – nie ma Pan możliwości łącznego opodatkowania tych dochodów i wykazania ich łącznie w zeznaniu PIT-36L.

W sytuacji bowiem, gdy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych, właściwym do rozliczenia tego dochodu za dany rok podatkowy jest formularz PIT-36 (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym). Natomiast, w związku z wyborem opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c – dochody należy wykazać w odrębnym zeznaniu PIT-36L.

Nieprawidłowo zatem uważa Pan, że dochody ze wszystkich rodzajów działalności, tj. jednoosobowej działalności gospodarczej, udziału w spółce cywilnej i działów specjalnych produkcji rolnej, może rozliczyć w jednym zeznaniu PIT-36L.

Ponadto zauważyć należy, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie istnieją przeciwwskazania formalnoprawne, aby pracodawca i pracownik byli jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj