Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-570/09-3/JK
z 25 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-570/09-3/JK
Data
2009.08.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
objęcie akcji
opodatkowanie
połączenie
przejęcie
spółki


Istota interpretacji
Czy połączenie spółek X oraz Y będzie czynnością neutralną podatkowo dla Podatnika - udziałowca spółki przejmowanej tj. w myśl art. 24 ust. 8 updof nie wystąpi po jego stronie w dniu połączenia dochód do opodatkowania?



Wniosek ORD-IN 563 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce spółka z o. o. - spółka dominująca (dalej jako spółka X), która jest właścicielką 99,99% udziałów w kapitale zakładowym spółka z o. o. – spółka zależna (dalej jako spółka Y).

Planowane jest połączenie spółek Y z X. Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. w ten sposób, że Y (spółka przejmująca i jednocześnie spółka zależna) dokona przejęcia X (spółka przejmowana i jednocześnie spółka dominująca). W konsekwencji nastąpi przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej X na spółkę przejmującą Y, który to majątek stanowią wyłącznie udziały, które spółka przejmowana X ma w spółce przejmującej Y. Planowany jest zatem wariant połączenia, w którym to spółka zależna przejmuje spółkę dominującą (tzw. przejęcie odwrotne) i w konsekwencji spółka zależna nabywa własne udziały, należące do spółki dominującej.

Od strony organizacyjnej rozważane jest przeprowadzenie połączenia według jednego z następujących czterech wariantów:

  1. Wariant I - Spółka przejmująca (spółka zależna) w zamian za majątek spółki przejmowanej (spółki dominującej) wyda wspólnikom spółki przejmowanej (spółki dominującej) udziały spółki przejmującej (spółki zależnej) otrzymane w wyniku połączenia jako majątek spółki przejmowanej (spółki dominującej),które zostaną wydane wspólnikom spółki przejmowanej (spółki dominującej).
  2. Wariant II - Spółka przejmująca (spółka zależna) w wyniku połączenia przejmie udziały we własnym kapitale zakładowym należące dotychczas do spółki przejmowanej (spółki dominującej), po czym dokona ich umorzenia, a jednocześnie wspólnikom spółki przejmowanej wydane zostaną nowopowstałe udziały w kapitale zakładowym spółki przejmującej (spółki zależnej) proporcjonalnie do wartości posiadanych przez wspólników udziałów w spółce przejmowanej (dominującej),
  3. Wariant III -jak w Wariancie I, przy czym przed połączeniem spółka przejmująca zostanie przekształcona w spółkę akcyjną a wspólnikom spółki przejmowanej (spółki dominującej) wydane zostaną akcje, które spółka przejmująca (spółka zależna) otrzyma w wyniku połączenia jako majątek spółki przejmowanej (spółki dominującej).
  4. Wariant IV - jak w Wariancie II, przy czym przed połączeniem spółka przejmująca zostanie przekształcona w spółkę akcyjną oraz dojdzie do jednoczesnego umorzenia akcji nabytych przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia oraz wydania nowopowstałych akcji w kapitale zakładowym spółki przejmującej (spółki zależnej) proporcjonalnie do wartości posiadanych przez wspólników udziałów w spółce przejmowanej (dominującej).


Nie jest planowane dokonywanie żadnych dopłat gotówkowych wspólnikom spółki przejmowanej. Jednocześnie spółka zależna nie posiada żadnych udziałów w spółce dominującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy po stronie wnioskodawcy jako wspólnika spółki przejmowanej (i jednocześnie spółki dominującej) powstanie dochód (przychód) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem udziałów spółki przejmującej (i jednocześnie spółki zależnej), które to udziały stanowiły majątek spółki przejmowanej w sytuacji, gdy nie doszło ani do umorzenia tych udziałów ani do utworzenia nowych udziałów (akcji) w spółce przejmujące (Wariant I i Wariant III).
  2. Czy po stronie wnioskodawcy jako wspólnika spółki przejmowanej (i jednocześnie spółki dominującej) powstanie dochód (przychód) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem udziałów spółki przejmującej (i jednocześnie spółki zależnej), w sytuacji, gdy dojdzie do jednoczesnego utworzenie nowych udziałów (akcji) w spółce przejmującej i umorzenia udziałów (akcji) własnych przez spółkę przejmującą (Wariant II i Wariant IV).


Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na drugie pytanie przedstawione we wniosku, natomiast w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 w dniu 25 sierpnia 2009 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-570/09-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawcy, w pierwszej kolejności wskazać należy, że za dopuszczalny uznać należy przypadek łączenia się spółek, w którym spółka zależna przejmie spółkę dominującą. Wprawdzie zgodnie z art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka z o.o. nie może nabywać własnych udziałów, jednakże ze względu na to, że przy łączeniu się spółek nie następuje nabycie majątku spółki przejmowanej (który tworzą udziały spółki dominującej) ale jego przeniesienie w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 ww. kodeksu), należy stwierdzić, że art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych nie ma wtedy zastosowania.

Oznacza to dopuszczalność takiego przejęcia. Przepisy prawa handlowego nie przewidują jednak jaki powinien być dalszy los powyższych udziałów. Utrzymywanie się takiej sytuacji z pewnością doprowadziłoby do niepożądanych skutków, bowiem jedyną władzę w spółce sprawowałby zarząd, zaś wspólnicy, zaangażowani w spółkę kapitałowo straciliby jakikolwiek wpływ na jej losy. Powyższe oznacza, iż spółka przejmująca powinna pozbyć się posiadanych udziałów własnych. Nie sposób znaleźć jednak jakiejkolwiek regulacji dotyczącej terminu i formy ich zbycia. Wydaje się jednak, iż w zaistniałej sytuacji pod uwagę wziąć należy dwa alternatywne rozwiązania:

  1. wydanie dotychczasowych udziałów wspólnikom spółki przejmowanej i jednocześnie dominującej lub;
  2. umorzenie własnych udziałów połączone z jednoczesnym utworzeniem nowych udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmującej i wydanie tych udziałów wspólnikom spółki przejmowanej.


Stanowisko takie dominuje w literaturze (por. T. Jezierski „ Połączenie odwrotne spółek kapitałowych w aspekcie prawa handlowego i podatkowego ", Monitor Podatkowy, nr 9/2008).

Ponieważ Wnioskodawca rozważa uprzednie (tj. przed połączeniem) przekształcenie spółki zależnej (spółki przejmującej) w spółkę akcyjną, wskazano cztery warianty połączenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od tego, które rozwiązanie zostanie ostatecznie zrealizowane, skutki podatkowe prezentować będą się w sposób tożsamy.

Podkreślić także należy, iż w każdym z opisanych wyżej Wariantów brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej dla wyłączenia ogólnych zasad opodatkowania wspólników spółki przejmowanej, otrzymujących udziały (akcje) w spółce przejmującej. Co do zasady, wydanie udziałów (akcji), czy to otrzymanych przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia czy też nowych udziałów (akcji) w kapitale zakładowym nie powoduje jakichkolwiek skutków podatkowych dla osób je otrzymujących w dniu łączenia. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku połączenia spółek kapitałowych dochód wspólników spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie udziałów w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia tych spółek. Przepisy podatkowe nie uzależniają powyższego skutku od tego czy udziały spółki przejmującej wydane udziałowcom/akcjonariuszom spółki przejmowanej są udziałami/akcjami nowymi, czy też udziałami/akcjami własnymi spółki przejmującej (dotychczasowe udziały/akcje spółki przejmowanej w spółce przejmującej). Jednocześnie w przypadku gdy, zgodnie z przedstawionymi powyżej założeniami, objęcie tych udziałów przez wspólników/akcjonariuszy spółki przejmowanej następuje bez jakichkolwiek spłat lub dopłat, nie będzie miał zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W efekcie fakt otrzymania przez nich udziałów/akcji w żadnym z przedstawionych wariantów nie doprowadzi do powstania przychodu w podatku dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych w odniesieniu do pytania nr 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj