Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-969/09-3/SJ
z 7 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-969/09-3/SJ
Data
2009.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
instalacja wodno-kanalizacyjna
stawki podatku
usługi rozprowadzania wody
usługi sanitarne
usługi wywozu nieczystości


Istota interpretacji
Czy stosowane stawki podatku VAT są prawidłowe?



Wniosek ORD-IN 458 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawek podatku jest:

  • nieprawidłowe – dla świadczonej usługi czyszczenia i udrożniania studzienek kanalizacyjnych,
  • prawidłowe – dla pozostałych świadczonych usług.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawek podatku dla świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest Spółką z o.o., której przedmiotem działalności jest:

  • pobór i uzdatnianie wody,
  • działalność usługowa w zakresie rozprowadzania wody,
  • wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych,
  • wynajem koparko-ładowarki z obsługą operatorską,
  • usuwanie zatorów kanalizacyjnych sprzętem specjalistycznym WUKO na zlecenie,
  • wydawanie warunków technicznych dotyczących przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
  • uzgadnianie warunków technicznych dotyczących przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
  • odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wystawia faktury za wykonanie usług dotyczących:

  1. odprowadzania i oczyszczania ścieków w zakresie:
       a) odprowadzania ścieków odbiorców do oczyszczalni, która jest odrębną spółką – PKWiU 90.00.11,
       b) czyszczenie i udrożnianie studzienek kanalizacyjnych sprzętem specjalistycznym WUKO – PKWiU 90.00.11,
  2. dostarczanie wody – PKWiU 41.00.20,
  3. wymiany wodomierzy – PKWiU 45.33.20,
  4. wymiany wodomierza opomiarowanego w ogródku przydomowym – PKWiU 45.33.20,
  5. wykonania przyłącza wodociągowego lub/i kanalizacyjnego – PKWiU 45.33.20,
  6. usunięcia awarii na przyłączu wodociągowym lub/i kanalizacyjnym – PKWiU 45.33.20,
  7. zamknięcie zasuwy na przyłączu wodociągowym do budynku – PKWiU 45.33.20,
  8. montaż instalacji wodociągowej lub/i kanalizacyjnej – PKWiU 45.33.50,
  9. budowy przyłącza wodnego lub/i kanalizacyjnego do działki budowlanej – PKWiU 45.33.20, PKWiU 74.-20,
  10. wydawanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodno-kanlizacyjnej – PKWiU 74 -20.A,
  11. uzgadniania projektów sieci wodno-kanalizacyjnej – PKWiU 74-20.A.

Na usługi wymienione w punkcie: 1a, 2 Spółka stosuje stawkę VAT w wysokości 7%. Na usługi wymienione w punkcie: 1b, 3, 4, 5, 6, 8, 9 stosuje stawkę VAT 22% chyba, że usługi wykonywane są w budynkach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, wówczas na podstawie art. 41 ust. 12a-12c ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku. W pozostałych przypadkach (punkty: 7, 10, 11) Zainteresowany stosuje stawkę 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stosowane stawki podatku VAT są prawidłowe...

Zdaniem Wnioskodawcy, na usługi wymienione w punkcie: 1a, 2 stosuje stawkę VAT w wysokości 7%. Na usługi wymienione w punkcie: 1b, 3, 4, 5, 6, 8, 9 Zainteresowany stosuje stawkę VAT 22% chyba, że usługi wykonywane w budynkach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, wówczas na podstawie art. 41 ust. 12a-12c ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku. W pozostałych przypadkach (punkt: 7, 10, 11) Zainteresowany stosuje stawkę 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie stawek podatku uznaje się za:

  • nieprawidłowe – dla świadczonej usługi czyszczenia i udrożniania studzienek kanalizacyjnych,
  • prawidłowe – dla pozostałych świadczonych usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z treści art. 8 ust. 3 ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W pozycji 138 tego załącznika, wymienione zostały usługi zgrupowane pod symbolem PKWiU 41.00.2 - „Usługi w zakresie rozprowadzania wody”, zaś pod pozycją 153 usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 90.0 „Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne”.

Ponadto, stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Art. 41 ust. 12b ustawy stanowi, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.


Stosownie do przepisu § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

– w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z treści art. 2 pkt 12 ustawy wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) obowiązującą dla celów podatku VAT do dnia 31 grudnia 2009 r., w dziale 45 mieszczą się roboty budowlane.

Dział ten obejmuje:

  1. prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
  2. prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
  3. montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.


Z powyższego wynika, iż o możliwości zastosowania 7% stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy oraz § 6 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r., decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wystawia faktury z podatkiem VAT za wykonanie usług dotyczących:

  1. odprowadzania i oczyszczania ścieków w zakresie:
       a) odprowadzania ścieków odbiorców do oczyszczalni, która jest odrębną spółką – PKWiU 90.00.11, stawka VAT 7%;
       b) czyszczenie i udrożnianie studzienek kanalizacyjnych sprzętem specjalistycznym WUKO – PKWiU 90.00.11, stawka VAT 22%;
  2. dostarczanie wody – PKWiU 41.00.20, stawka VAT 7%;
  3. wymiany wodomierzy – PKWiU 45.33.20, stawka VAT 22%;
  4. wymiany wodomierza opomiarowanego w ogródku przydomowym – PKWiU 45.33.20, stawka VAT 22%;
  5. wykonania przyłącza wodociągowego lub/i kanalizacyjnego – PKWiU 45.33.20, stawka VAT 22%;
  6. usunięcia awarii na przyłączu wodociągowym lub/i kanalizacyjnym – PKWiU 45.33.20, stawka VAT 22%;
  7. zamknięcie zasuwy na przyłączu wodociągowym do budynku – PKWiU 45.33.20, stawka VAT 22%;
  8. montaż instalacji wodociągowej lub/i kanalizacyjnej – PKWiU 45.33.50, stawka VAT 22%;
  9. budowy przyłącza wodnego lub/i kanalizacyjnego do działki budowlanej – PKWiU 45.33.20, PKWiU 74.-20, stawka VAT 22%;
  10. wydawanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodno-kanlizacyjnej – PKWiU 74 -20.A, stawka VAT 22%;
  11. uzgadniania projektów sieci wodno-kanalizacyjnej – PKWiU 74-20.A, stawka VAT 22%.

Przy czym świadczone przez Wnioskodawcę usługi wymienione w punkcie: 1b, 3-6 oraz 8-9, jeżeli są usługami wykonywanymi w budynkach mieszkalnych (PKOB 11), to wówczas na podstawie art. 41 ust. 12a-12c ustawy podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli w analizowanej sprawie usługi świadczone przez Wnioskodawcę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.0, tj. „Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne” lub w grupowaniu PKWiU 41.00.20, tj. „Usługi w zakresie rozprowadzania wody”, to stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 w związku z poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, podlegają opodatkowaniu obniżoną do 7% stawką podatku od towarów i usług.

Natomiast, wykonywane przez Spółkę usługi, sklasyfikowane przez nią do grupowania PKWiU 45.33, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% chyba, że są wykonywane w budynkach mieszkalnych. Wówczas po spełnieniu przesłanek określonych w art. 41 ust. 12a-12c ustawy o VAT oraz § 6 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r., podlegają opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku.

Ponadto, dla pozostałych usług świadczonych przez Zainteresowanego, wymienionych w opisie stanu faktycznego w punkcie 7, 10 i 11, zastosowanie znajdzie 22% stawka podatku VAT, z zastrzeżeniem, iż usługi wymienione w punkcie 7 są wykonywane poza bryłą budynku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie klasyfikacji statystycznej dla świadczonych usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 7 października 2009 r. nr ILPP2/443 -969/09-2/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj