Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-544/09/MS
z 21 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-544/09/MS
Data
2009.08.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
udział
umorzenie
wspólnik
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy w związku z nabyciem od wspólników Spółki udziałów w celu umorzenia będą zachodziły przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 966 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 11 maja 2009r.) uzupełnionym w dniu 11 sierpnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w związku z nabyciem od wspólników udziałów w celu umorzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych przez wspólników Spółki w związku z nabyciem od wspólników udziałów w celu umorzenia.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 23 lipca 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 11 sierpnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Do dnia 28 grudnia 2007 roku wspólnikami Wnioskodawcy (spółki z o.o.) były między innymi:

  • Spółka A, która była właścicielem 1.47O udziałów z ogółem 9.033 udziałów, co stanowiło 16,27% kapitału Spółki;
  • Spółka B, która była właścicielem 1.465 udziałów z ogółem 9.033 udziałów, co stanowiło 16,22 % kapitału Spółki;
  • Spółka C, która była właścicielem 1.105 udziałów z ogółem 9.033 udziałów, co stanowiło 12,23 % kapitału zakładowego Spółki.

Wyżej wskazani wspólnicy posiadali udziały nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat. Rok podatkowy w w/w spółkach pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Wnioskodawca w dniu 10 grudnia 2007 roku zawarł z w/w wspólnikami przedwstępne umowy nabycia od nich udziałów w celu ich umorzenia. Na podstawie tych umów Wnioskodawca zapłacił wspólnikom wynagrodzenie równe wartości nominalnej.

W wykonaniu w/w umów przedwstępnych, w dacie 28 grudnia 2007 roku, przy udziale notariusza, zawarte zostały umowy stanowcze nabycia w celu umorzenia przedmiotowych udziałów, przenoszące ich własność na Wnioskodawcę. Na ich podstawie w/w wspólnicy otrzymają wynagrodzenie dodatkowe tj. powyżej wartości nominalnej, która została uregulowana na podstawie umowy przedwstępnej.

W aspekcie braku posiadanych środków finansowych przez Wnioskodawcę wynagrodzenie dodatkowe, zgodnie z w/w umowami stanowczymi ma być płatne:

  • albo po uzyskaniu środków ze sprzedaży posiadanych przez Wnioskodawcę akcji Fabryki Maszyn, które byłyby przedmiotem oferty publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych,
  • albo w przypadku braku debiutu akcji Fabryki Maszyn w terminie do dnia 30 września 2009 roku po przeprowadzeniu negocjacji w przedmiocie ustalenia wysokości wynagrodzenia za udziały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z nabyciem od wspólników Spółki udziałów w celu umorzenia będą zachodziły przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm. - dalej updop) mogą skorzystać wspólnicy: Spółka A oraz Spółka B.

Natomiast ze zwolnienia nie może korzystać wspólnik w postaci Spółki C. W ocenie Wnioskodawcy momentem powstania u niej przychodu będzie moment wypłaty przez Wnioskodawcę pieniędzy z tytułu wynagrodzenia dodatkowego. Tak więc dopiero wypłata przez Wnioskodawcę pieniędzy z tytułu wynagrodzenia dodatkowego będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 updop zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Natomiast zgodnie z ust. 4a tego przepisu zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 20 ust. 3-5 oraz art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy, o której mowa w art. 1, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r. - w wysokości nie mniejszej niż 15 %.

Zaznaczyć należy, iż wspólnicy Spółki A i Spółki B w dacie 28 grudnia 2007 roku , tj. w chwili podpisywania umów stanowczych w przedmiocie zbycia udziałów, za które otrzymać mają wynagrodzenie dodatkowe tj. ponad wartość nominalną udziałów - posiadali udział w kapitale Wnioskodawcy powyżej 15%. Natomiast wspólnik Spółka C kryterium tego nie spełniała.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 updop do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia. W związku powyższym do przychodów będzie zaliczało się tylko otrzymane od Wnioskodawcy wynagrodzenie dodatkowe, tj. przewyższające wartość nominalną nabywanych udziałów. Zatem odnośnie Spółki C Wnioskodawca jako płatnik podatku będzie zobowiązany pobrać i wpłacić podatek.

Natomiast zdaniem Wnioskodawcy - wynagrodzenie dodatkowe wypłacone wspólnikom Spółki A i Spółki B na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a updop będzie korzystało ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych. Mając na względzie powyższe w umowach ze Spółką A i Spółką B został wprowadzony stosowny zapis precyzujący sferę opodatkowania wynagrodzenia i uwzględniający na dzień podpisania umów udział w kapitale Wnioskodawcy w brzmieniu: "Wynagrodzenie, o którym jest mowa w niniejszym paragrafie, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)".

Podkreślić należy, że Wspólnicy: Spółka A oraz Spółka B w chwili wypłaty wynagrodzenia dodatkowego, nie będą posiadali juz żadnych udziałów w kapitale Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy należne dochody Wspólnikom: Spółce A oraz Spółce B będą mogły skorzystać z przedmiotowego zwolnienia. Zaznaczyć bowiem należy, iż ustawodawca wprowadził przepis art. 22 ust. 4 i 4a updop mając na celu implementację treści Dyrektywy Rady Nr 90/435/EEC z dnia 23 lipca 1990 roku (L 225/6 Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich z dnia 20 sierpnia 1990, CELEX: 31990L0435). Artykuł 4 w/w dyrektywy posługuje się zwrotem "Jeśli spółka dominująca, przez swój związek ze spółką zależną, ma udział w zyskach podzielonych (...)". Nie zawęża więc ona okresu uzyskania owych przychodów do okresu posiadania dominacji, a istotny jest tylko związek z posiadaniem pozycji dominującej, a związek ten istnieje bezspornie w chwili sprzedaży udziałów na rzecz Wnioskodawcy w celu umorzenia. Przy zastosowaniu wykładni literalnej przychód z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia nigdy nie mógłby korzystać ze zwolnienia, ponieważ powstałby on z chwilą wypłaty pieniędzy, a ta dokonywana jest zawsze po zbyciu udziałów lub akcji w celu umorzenia. Konkludując należy uznać, iż wypłata wyżej opisanego wynagrodzenia dodatkowego może korzystać ze zwolnienia także jeżeli w czasie jego wypłaty dana spółka sprzedająca nie ma udziałów w spółce Wnioskodawcy.

Reasumując, mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy uznać należy, że dodatkowe wynagrodzenie, tj. ponad wartość nominalną (rozumiane tutaj jako dochód) ze sprzedaży udziałów Spółek: A oraz B korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ suma posiadanych przez każdą z nich udziałów, w dacie zawarcia umów stanowczych, przekraczała 15% udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Natomiast z powyższego zwolnienia nie będzie korzystał dochód Spółki C, ponieważ suma posiadanych przez nią udziałów nie przekraczała 15% udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj