Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1221/09/PP
z 16 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1221/09/PP
Data
2009.10.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
agencja
beneficjent
dotacja
pomoc bezzwrotna
środki pieniężne


Istota interpretacji
Czy wydatki sfinansowane bezpośrednio ze środków finansowych, które otrzyma Spółka (beneficjent) na mocy umowy, która zawarta zostanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – Instytucją Wdrażającą – Instytucją Pośredniczącą II stopnia w imieniu której działa Regionalna Instytucja Finansująca, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 6 lipca 2009r.), uzupełnionym w dniu 24 sierpnia 2009r. oraz w dniu 12 października 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków bezpośrednio sfinansowanych z otrzymanej dotacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków bezpośrednio sfinansowanych z otrzymanej dotacji. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismami z dnia 19 sierpnia 2009r. oraz z dnia 1 października 2009r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 24 sierpnia 2009r. oraz w dniu 12 października 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka uzyskała informację o zatwierdzeniu wniosku o dofinansowanie w ramach działania 8.2. Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B osi priorytetowej 8 Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Program Innowacyjna Gospodarka jest programem współfinansowanym ze środków europejskich i budżetu państwa.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że:

  1. dofinansowanie zostanie przyznane Spółce (Beneficjentowi) w ramach działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” osi priorytetowej 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.
  2. środki zostaną przekazane Spółce (Beneficjentowi) przez Instytucję Wdrażającą/Instytucję Pośredniczącą II stopnia w imieniu której działa Regionalna Instytucja Finansująca czyli Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zgodnie z § 1 (Definicje) umowy o dofinansowanie w ramach działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” osi priorytetowej 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, ilekroć w ww. umowie jest mowa o:

  • pkt 3 Dofinansowaniu – należy przez to rozumieć wsparcie udzielone ze środków publicznych Beneficjentowi w formie dotacji rozwojowej, o której mowa w art. 106 ust. 3 pkt 3a ustawy o finansach publicznych /…/,
  • pkt 1 Beneficjencie – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, realizującą projekty finansowane ze środków publicznych na podstawie Umowy,
  • pkt 7 Instytucji Wdrażającej/Instytucji Pośredniczącej II stopnia (IW) – należy przez to rozumieć Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – podmiot, któremu na podstawie porozumienia zawartego z Instytucją Pośredniczącą została powierzona, w ramach Działania 8.2 PO IG realizacja zadań odnoszących się bezpośrednio do Beneficjentów,
  • pkt 6 Instytucji Pośredniczącej (IP) – należy przez to rozumieć ministra właściwego do spraw informatyzacji, którego zadania w zakresie realizacji Działania 8.2 w ramach PO IG wykonuje właściwa komórka organizacyjna w urzędzie obsługującym tego ministra.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki sfinansowane bezpośrednio ze środków finansowych, które otrzyma Spółka (beneficjent) na mocy umowy, która zawarta zostanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – Instytucją Wdrażającą – Instytucją Pośredniczącą II stopnia w imieniu której działa Regionalna Instytucja Finansująca, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Spółki, realizacja programów z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych lub projektów realizowanych w ramach tych programów, uznawana jest za dotację rozwojową z budżetu państwa, co wynika z art. 106 ust. 2 pkt 3a ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych. Oznacza to, iż środki pomocowe pochodzące z funduszy strukturalnych UE w okresie 2007 – 2013 oraz środki krajowe przeznaczone na realizację programów operacyjnych zostały uznane za wydatki budżetu państwa w postaci dotacji rozwojowych. W związku z tym koszty związane z realizacją tego zadania nie będą kosztami uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 i art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy stwierdzić, że Spółka w poz. 35 wniosku ORD-IN, jako jego przedmiot wskazała zaistniały stan faktyczny. Jednakże z treści wniosku wynika, że opisano w nim zdarzenie przyszłe. Niniejsza interpretacja odnosi się zatem do zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47 i 48 lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.). Wykładnia tego przepisu wymaga ustalenia znaczenia określenia „wydatki bezpośrednio sfinansowane z określonych środków” oraz uwzględnienia charakteru dochodów (przychodów), stanowiących źródło finansowania tych wydatków.

W treści powołanej ustawy, nie zdefiniowano terminu „bezpośrednio sfinansowane”. Odnosząc się do znaczenia tych pojęć, funkcjonującego w języku powszechnym, należy jednak wskazać, że „bezpośrednio” oznacza „wprost, bez pośrednictwa”, natomiast „sfinansować” to „pokryć koszty, dostarczyć środków pieniężnych na coś” (Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, www.sjp.pwn.pl). Można zatem stwierdzić, że wydatki zostały bezpośrednio sfinansowane z określonych środków, gdy zostały one przeznaczone wprost na pokrycie tych wydatków.

Katalog źródeł finansowania wydatków zawarty w art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dość szeroki. W konsekwencji, zarówno zasady wydatkowania, jak i sposób uzyskiwania środków, wymienionych w tym przepisie są zróżnicowane. W szczególności, podatnik może mieć swobodę w dysponowaniu tymi środkami, bądź też obowiązek przeznaczenia ich na określone cele. Co więcej, otrzymane środki mogą być przeznaczane na pokrycie bieżących kosztów lub stanowić refundację już poniesionych wydatków.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka otrzyma dotację w ramach wniosku o dofinansowanie w ramach działania 8.2. Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B osi priorytetowej 8 Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Dotacja zostanie wypłacona Spółce przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która otrzymała na ten cel środki z budżetu państwa. Kwota dotacji jest wolna od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 48 updop. Wydatki bezpośrednio sfinansowane z tych środków, podlegają zatem wyłączeniu z kategorii kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 updop.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Do pisma z dnia 5 października 2009r., stanowiącego odpowiedź na wezwanie z dnia 1 października 2009r., Spółka dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem zapytania odnośnie zwolnienia przedmiotowego wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj