Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-867/09-2/IK
z 4 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-867/09-2/IK
Data
2009.11.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
deklaracje
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawka


Istota interpretacji
dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, poprawne ujęcie w deklaracji VAT.



Wniosek ORD-IN 905 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009r. (data wpływu 14 sierpnia 2009r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 października 2009r. (data wpływu 26 października 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie interpretacji art. 42 ust. 12 pkt 1 w związku z art. 42 ust. 12a pkt 1 oraz prawidłowego zastosowania art. 100 ust. 1, w związku z art. 42 ust. 12 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług dot. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie interpretacji art. 42 ust. 12 pkt 1 w związku z art. 42 ust. 12a pkt 1 oraz prawidłowego zastosowania art. 100 ust. 1, w związku z art. 42 ust. 12 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług dot. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

„Spółka” jest spółką zajmującą się produkcją kosmetyków. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE, zarówno dla celów dokonywania dostaw jak i nabyć wewnątrzwspólnotowych. W zakresie podatku VAT, Spółka rozlicza się za okresy miesięczne i składa z tego tytułu deklaracje VAT-7.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka dokonuje licznych dostaw towarów na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2008 roku, zasadniczej zmianie uległy m.in. regulacje dotyczące zasad rozliczania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dla celów tego podatku (dalej „VAT”) oraz możliwości stosowania w takim przypadku stawki VAT wynoszącej 0%.

W związku z zaistniałą sytuacją Spółka postanowiła wystąpić o indywidualną interpretację podatkową, która jednoznacznie przesądzi wszelkie wątpliwości Spółki odnośnie zasad rozliczania dostaw wewnątrz wspólnotowych dla celów VAT co pozwoli jej uniknąć ewentualnych błędów w tym zakresie.

W dniu 15 października 2009r. tut. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do przedstawienia pełnomocnictwa potwierdzającego umocowanie dla osoby, która podpisała wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. W dniu 22 października 2009r. (wpływ 26 października 2009r.) stosowne pełnomocnictwo zostało przesłane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka zwraca się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi dotyczących następujących kwestii:

  1. Spółka prosi o wyjaśnienie prawidłowego zastosowania art. 42 ust. 12 pkt 1 w związku z art. 42 ust. 12a pkt 1 Ustawy o VAT w przypadku, gdy Spółka dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej w ostatnim miesiąc w kwartału nie zgromadzi kompletu dokumentów uprawniających ją do zastosowania do tej dostawy stawki VAT wynoszącej 0% (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym miała miejsce dostawa, natomiast uzyska wymagane dokumenty przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za kolejny miesiąc (przypadający po miesiącu w którym dokonano dostawy – tj. pierwszy miesiąc następnego kwartału). Czy w opisanej sytuacji Spółka będzie miała prawo wykazać analizowaną dostawę ze stawką VAT 0% w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonała dostawy (tj. ostatni miesiąc kwartału) poprzez odpowiednie jej uwzględnienie w ewidencji sprzedaży i korektę deklaracji VAT-7 za ten miesiąc oraz korektę informacji podsumowującej za kwartał, który kończy ten miesiąc, czy też będzie zobowiązana do wykazania transakcji ze stawką VAT 0% w rozliczeniu za kolejny miesiąc (tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału), a więc w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 za pierwszy miesiąc kwartału oraz informacji podsumowującej za kwartał który rozpoczyna ten miesiąc...
  2. Spółka prosi o wyjaśnienie prawidłowego zastosowania art. 42 ust. 12a ustawy o VAT, w przypadku gdy Spółka dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej w ostatnim miesiącu kwartału i nie zgromadzi kompletu dokumentów uprawniających ją do zastosowania do tej dostawy stawki VAT wynoszącej 0% (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT) przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za kolejny miesiąc po miesiącu, w którym miała miejsce ta dostawa (tj. pierwszy miesiąc następnego kwartału), natomiast uzyska wymagane dokumenty po upływie tego terminu. Czy w takiej sytuacji poza wykazaniem opisanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (i dokonania korekty deklaracji VAT-7 za ten okres oraz odpowiedniego skorygowania informacji podsumowującej za kwartał w którym miała miejsce dostawa), Spółka będzie równocześnie zobowiązana do dokonania korekty ewidencji VAT i deklaracji VAT-7 za miesiąc (tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału), w którym uprzednio wykazała tę dostawę z właściwą stawką krajową w związku z uprzedni brakiem dokumentów koniecznych dla zastosowania stawki VAT 0% (zgodnie z treścią art. 42 ust. 12 pkt 1 Ustawy o VAT)...
  3. Spółka prosi o wyjaśnienie prawidłowego zastosowania art. 100 ust. 1, w związku z art. 42 ust. 12 pkt 1 i 2 Ustawy o VAT w przypadku dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej przez Spółkę, gdy przed upływem terminu do złożenia informacji podsumowującej za dany kwartał w którym miała miejsce ta dostawa, wobec braku zgromadzenia dokumentów uprawniających ją do zastosowania do tej dostawy stawki VAT wynoszącej 0% (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT) Spółka w ogóle nie wykazuje transakcji w ewidencji podatkowej i deklaracji VAT-7 lub jest obowiązana rozliczyć i wykazać taką transakcję jako dostawę krajową (zgodnie z art. 42 ust. 12 pkt 1 i 2 Ustawy o VAT). Czy w opisanej sytuacji, Spółka będzie mimo wszystko zobowiązana do wykazania takiej dostawy w informacji podsumowującej składanej za kwartał, w którym dokonano tej dostawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 42 ust. 12 pkt 1 w związku z art. 42 ust. 12a pkt 1 Ustawy o VAT, w przypadku gdy Spółka dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej w ostatnim miesiącu kwartału i nie zgromadzi kompletu dokumentów uprawniających ją do zastosowania do tej dostawy stawki VAT wynoszącej 0% (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym miała miejsce dostawa, natomiast uzyska wymagane dokumenty przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za kolejny miesiąc (przypadający po miesiącu w którym dokonano dostawy - tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału,), będzie miała prawo wykazać taką dostawę ze stawką VAT 0% w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonała dostawy (poprzez odpowiednie jej uwzględnienie w ewidencji sprzedaży i korektę deklaracji VAT-7 za ten miesiąc oraz korektę informacji podsumowującej za kwartał który kończy ten miesiąc).

Zgodnie z treścią art. 42 ust. 12 pkt 1 Ustawy o VAT, jeżeli warunek dotyczący zgromadzenia kompletu dokumentów upoważniających do zastosowania do dostawy wewnątrzwspólnotowej stawki 0% (wynikający z art. 42 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT), nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny, jeżeli ten miesięczny okres jest w ostatnim w kwartale „podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2”.

Z analizy treści tego przepisu wynika zatem jedynie:

(i) brak obowiązku wykazywania takiej dostawy (tj. dostawy wewnątrzwspólnotowej dokonanej w ostatnim miesiącu kwartału, dla której podatnik nie zgromadził dokumentów uprawniających do zastosowania stawki VAT 0% przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za ten miesiąc) w ewidencji VAT, za miesiąc w którym dostawa ta została wykonana (tj. ostatni miesiąc kwartału);

Obowiązek wykazania takiej dostawy jako dostawy krajowej (z właściwą stawką dla takiej dostawy) w ewidencji VAT w pierwszym miesiącu kolejnego kwartału, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten kolejny miesiąc podatnik w dalszym ciągu nie posiada dowodów upoważniających do zastosowania stawki VAT 0%.

Przepis ten nie odnosi się zatem w żaden sposób do sytuacji; w której podatnik:

„dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej w ostatnim miesiącu kwartału; „nie zgromadził kompletu dokumentów uprawniających go do zastosowania do tej dostawy stawki VAT wynoszącej 0% przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym miała miejsce dostawa, oraz „uzyskał dokumenty wymagane dla zastosowania stawki VAT 0% przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za kolejny miesiąc po miesiąc dostawy (tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału).

Powyższa sytuacja, zdaniem Spółki została uregulowana w art. 42 ust. 12a Ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem „w przypadku, o którym mowa w ust. 12 pkt 1, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji o której mowa w art. 109. ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.”

Analiza tego przepisu pozwala dojść do wniosku, że ma on zastosowanie każdorazowo do sytuacji, w której podatnik (rozliczający się z VAT za okresy miesięczne) dokonując dostawy w ostatnim miesiącu kwartału, nie zgromadził dokumentacji uprawniającej go do zastosowania stawki VAT 0% przed upływem terminu do rozliczenia VA T za miesiąc w którym miała miejsce dostawa. W rezultacie, przepis ten będzie dotyczył także sytuacji, gdy wymagane dokumenty zostaną zgromadzone przez podatnika przed upływem terminu do rozliczenia podatku za kolejny miesiąc, przypadający po miesiącu dokonania analizowanej dostawy (pierwszy miesiąc kolejnego kwartału), a nie wyłącznie do przypadków, w których podatnik uzyska wspomniane dokumenty już upływie terminu do rozliczenia tego kolejnego okresu (pierwszego miesiąca nowego kwartału).

Tym samym, zdaniem Spółki niedopuszczalne jest przyjęcie interpretacji, zgodnie z którą w przypadku gdy podatnik dokona dostawy wewnątrz wspólnotowej w ostatnim miesiącu kwartału i nie zgromadzi kompletu dokumentów uprawniających go do zastosowania do tej dostawy 0% stawki VAT przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym miała miejsce dostawa, natomiast uzyska wymagane dokumenty przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za kolejny miesiąc (pierwszy miesiąc kolejnego kwartału), byłby on zobowiązany do wykazania transakcji ze stawką VAT 0% w rozliczeniu za ten kolejny miesiąc - tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału (a więc w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 za pierwszy miesiąc kwartału oraz informacji podsumowującej za kwartał który rozpoczyna ten miesiąc). Taka interpretacja byłaby sprzeczna z literalnym brzmieniem art. 42 ust. 12 pkt 1 oraz art. 42 ust. 12a pkt 1 Ustawy o VAT, co Spółka wykazała w powyższych wywodach.

Obrazując analizowaną sytuację przykładem, w przypadku gdy Spółka dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej we wrześniu (ostatni miesiąc kwartału) i nie zgromadzi wymaganych dowodów upoważniających ja do zastosowania do tej dostawy stawki VAT 0% w terminie do 25 października (termin złożenia deklaracji VAT-7 za wrzesień), natomiast zgromadzi wymagane dowody w okresie do 25 listopada (termin złożenia deklaracji VAT-7 za październik), zdaniem Spółki powinna ona wykazać tę wewnątrz wspólnotową dostawę ze stawką VAT 0% w skorygowanej ewidencji i deklaracji za wrzesień (miesiąc dokonania dostawy), a nie w ewidencji i deklaracji za październik (tj. pierwszy miesiąc następnego kwartału, następujący bezpośrednio po miesiącu dokonania dostawy).

Pytanie (ii)

Zdaniem Spółki, w sytuacji opisanej w Pytaniu II niniejszego wniosku, zgodnie z treścią art. 42 ust 12a Ustawy o VAT, poza wykazaniem analizowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 % w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (i dokonania korekty deklaracji VAT-7 za ten okres oraz odpowiedniego skorygowania informacji podsumowującej za kwartał w którym miała miejsce dostawa), Spółka będzie zobowiązana równocześnie do dokonania korekty ewidencji VAT i deklaracji VAT-7 za miesiąc (tj. pierwszy miesiąc kolejnego kwartału), w którym uprzednio wykazała tę dostawę z właściwą stawką krajową, w związku z uprzednim brakiem dokumentów koniecznych dla zastosowania dla analizowanej dostawy stawki VAT 0% (poprzez wyeliminowanie analizowanej transakcji z rozliczeń za ten miesiąc). Stanowisko Spółki wynika z zasady, iż ewidencje i deklaracje podatkowe muszą zawierać rzetelne informacje i w prawidłowy sposób (tj. zgodny z odpowiednimi przepisami podatkowymi) odzwierciedlać działania podejmowane przez podatnika. W kontekście przywołanych podstawowych zasad dotyczących ewidencjonowania transakcji, zdaniem Spółki nie byłoby prawidłowym dopuszczenie do sytuacji, w której jedna i ta sama transakcja (dostawa wewnątrzwspólnotowa) byłaby równocześnie wykazywana dwukrotnie w ewidencji i deklaracji podatkowej - (i) pierwszy raz jako dostawa na terytorium kraju, z właściwą krajową stawka VAT (wskutek braku zgromadzenia w odpowiednim czasie dokumentacji upoważniającej do zastosowania stawki VAT 0%) oraz (ii) po raz drugi jako dostawa wewnątrz wspólnotowa ze stawką VAT 0% (w efekcie dokonania korekty już po uzyskaniu dokumentów wymaganych przepisami dla zastosowania tej stawki).

W rezultacie, zdaniem Spółki, korekta rozliczenia analizowanej transakcji przy zastosowaniu do niej stawki VAT wynoszącej 0% za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana - tj. ostatni miesiąc kwartału (po zgromadzeniu stosownych dokumentów uprawniających podatnika do jej zastosowania), powinna automatycznie powodować wyeliminowanie uprzednich zapisów ewidencyjnych Spółki dotyczących tej transakcji (ewidencja sprzedaży, deklaracja VA T-7) z pierwszego miesiąca następnego kwartału, gdzie była ona uprzednio uwzględniona jako dostawa krajowa, zgodnie z właściwą krajową stawka VAT.

Obrazując analizowaną sytuację przykładem, w przypadku gdy Spółka dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej we wrześniu (ostatni miesiąc kwartału) i nie zgromadzi wymaganych dowodów upoważniających ją do zastosowania do tej dostawy stawki VAT 0% w terminie do 25 listopada (termin złożenia deklaracji VAT-7 za kolejny miesiąc po miesiącu dokonania dostawy tj. październik), natomiast zgromadzi wymagane dowody w okresie po 25 listopada, zdaniem Spółki powinna ona wykazać tę wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0% w skorygowanej ewidencji i deklaracji VAT-7 za wrzesień (miesiąc dokonania dostawy). Ponadto równocześnie Spółka powinna dokonać korekty w ewidencji i deklaracji VA T-7 za październik (tj. pierwszy miesiąc następnego kwartału, w którym Spółka była uprzednio zmuszona wykazać analizowaną transakcję ze stawką krajową VAT wynoszącą np. 22%), poprzez wyeliminowanie korygowanej transakcji z dokumentów za ten miesiąc.

W analizowanym przypadku będzie zatem konieczna równoczesna korekta dwóch miesięcy (miesiąca dostawy i miesiąca następującego po miesiącu tej dostawy).

Pytanie (iii)

W ocenie Spółki, w przypadku opisanym w Pytaniu III niniejszego wniosku, Spółka nie powinna wykazywać takiej dostawy w informacji podsumowującej składanej za kwartał, w którym dokonano tej dostawy.

Informacja o takiej dostawie powinna być zawarta w ewentualnej późniejszej korekcie informacji podsumowującej Spółki składanej za kwartał, w którym miała miejsce ta dostawa. Taką korektę informacji podsumowującej Spółka powinna złożyć dopiero po uwzględnieniu tej transakcji jako dostawy wewnątrzwspólnotowej opodatkowanej stawką VAT 0% w jednym z miesięcy przypadających na ten kwartał (po uzyskaniu dokumentów upoważniających do zastosowania do tej dostawy stawki VAT 0% i dokonaniu odpowiedniej korekty ewidencji i deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym Spółka dokonała dostawy).

Zgodnie z przepisem art. 100 ust. 1 Ustawy o VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrz wspólnotowych dostawach towarów, za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Obrazując pytanie Spółki, należy podkreślić, że zgodnie z art. 42 ust. 12 pkt 1 i 2 Ustawy o VAT w praktyce obrotu może dojść do sytuacji, gdy przed upływem terminu do złożenia informacji podsumowującej za dany kwartał:

  • Spółka byłaby zobowiązana do wykazania dostawy wewnątrzwspólnotowej jako dostawy krajowej (zgodnie z właściwą stawką krajową) w związku z brakiem uzyskania w określonym czasie dokumentów warunkujących jej prawo do zastosowania do transakcji stawki VAT wynoszącej 0% (np. w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej dokonanej w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału przy braku zgromadzenia dokumentów warunkujących możliwość zastosowania stawki VAT 0% przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ostatni miesiąc tego kwartału);
  • Spółka byłaby uprawniona do niewykazywania danej dostawy wewnątrzwspólnotowej w ewidencji i deklaracji VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonała tej dostawy (np. w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej dokonanej w ostatnim miesiącu kwartału przy braku zgromadzenia dokumentów warunkujących możliwość zastosowania stawki VA T 0% przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ten miesiąc).

W ocenie Spółki, dopiero zgromadzenie dokumentów potwierdzających prawo do zastosowania do analizowanej dostawy 0% stawki VAT oznacza, że dana dostawa będzie miała charakter dostawy wewnątrzwspólnotowej, którą należy wykazać w informacji podsumowującej określonej w art. 100 ust. 1 Ustawy o VAT. Tym samym dopiero wówczas należy ją wykazać (na zasadzie korekty) w informacji podsumowującej za kwartał, w którym ta dostawa została dokonana.

Zaprezentowane powyżej stanowisko Spółki potwierdzają także same organy podatkowe. Przykładowo w tym miejscu można powołać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPP2/443-201/09-2/SAP, w której organ stwierdził, min, że: „(...) konstrukcja deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w poz. 30 przewiduje wykazanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zatem w przypadku, gdy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów nie zostaną spełnione warunki do zastosowania stawki 0% (czyli brak jest dowodów stwierdzających, iż WDT nastąpiło - co wykazano powyżej), podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7 jako dostawę na terytorium kraju (ze stawką podatku VAT właściwą dla dostawy danego towaru w kraju). Ustawodawca nie przewiduje możliwości wykazywania tej samej transakcji w deklaracji VAT-7 jako dostawy na terytorium kraju (ze stawką właściwą dla danego towaru w kraju) oraz jednocześnie jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w informacji podsumowującej VAT - UE. Skoro zatem Spółka w opisanym stanie faktycznym wykazuje daną transakcję w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7 jako dostawę na terytorium kraju (z właściwą stawką podatku VAT), to niedopuszczalne jest wykazanie tej samej transakcji w informacji podsumowującej jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Potwierdzeniem powyższego jest właśnie treść wyżej cytowanych przepisów art. 42 ust. 12a i 13 ustawy - gdyby podatnicy (zgodnie ze stanowiskiem Spółki) mogli wykazywać WDT w informacji podsumowującej WDT pomimo braku wymaganych dokumentów, to późniejsze otrzymanie tych dokumentów nie powodowałoby powstania u podatnika uprawnienia do dokonania odpowiedniej korekty informacji podsumowującej, o które> mowa w przepisach w/w ust. 12a i 13. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż dopiero po otrzymaniu stosownych dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (czyli dowodów na zaistnienie WDT) Spółka będzie mogła dokonać korekty deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej, wykazując przedmiotową transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy dot. podatku od towarów i usług w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj