Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-612/09-4/EC
z 4 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-612/09-4/EC
Data
2009.11.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok kalendarzowy
rok podatkowy
spółka jawna
spółka kapitałowa
spółka osobowa
wspólnik


Istota interpretacji
Czy spółka jawna zobowiązana do sporządzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy, której wspólnikami są wyłącznie krajowe osoby fizyczne może przyjąć - w świetle art. 45 Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - rok obrotowy inny niż kalendarzowy?



Wniosek ORD-IN 313 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2009 r. (data wpływu 26.08.2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26.10.2009 r. (data nadania 27.10.2009 r., data wpływu 02.11.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-612/09-2/EC z dnia 20.10.2009 r. (data doręczenia 23.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości kontynuacji zasad istniejącego w spółce kapitałowej roku obrotowego przez spółkę jawną powstałą w wyniku przekształcenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości kontynuacji zasad istniejącego w spółce kapitałowej roku obrotowego przez spółkę jawną powstałą w wyniku przekształcenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X sp. j. powstała w wyniku przekształcenia X Sp. z o.o. w spółkę jawną ( wpis do KRS w dniu 24.12.2008 r. ). W umowie spółki jawnej zachowano rok obrotowy przekształcanej spółki z o.o., który nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym - obejmuje okres 12 miesięcy od dnia 01 kwietnia do 31 marca roku następnego.

Wspólnikami X sp. j. są wyłącznie krajowe osoby fizyczne. X Sp. j. prowadzi księgi handlowe więc jest zobowiązana do sporządzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

W związku z wezwaniem z dnia 20.10.2009 r. Nr IPPB1/415-612/09-2/EC, Spółka uzupełniła przedmiotowy wniosek w terminie, pismem z dnia 02.11.2009 r. przedkładając wypis z KRS, z którego wynika sposób reprezentacji Spółki w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka jawna zobowiązana do sporządzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy, której wspólnikami są wyłącznie krajowe osoby fizyczne może przyjąć - w świetle art. 45 Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - rok obrotowy inny niż kalendarzowy ...

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka jawna zobowiązana do sporządzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy, której wspólnikami są wyłącznie krajowe osoby fizyczne nie może przyjąć w umowie spółki innego roku obrotowego niż kalendarzowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe.

Wprawdzie spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak zgodnie z art. 4 ust.3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.08.2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych:

„W przypadku spółki niemającej osobowości prawnej właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym składa się sprawozdanie finansowe dołączone do zeznania podatkowego, jest:

  1. organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy;
  2. organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników wedle ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa w pkt 1, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru - organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.”

Dodatkowo, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 Ustawa o rachunkowości przez rok obrotowy rozumie się: „rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych.”

Ponieważ, zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe, sprawozdanie owo powinno być zgodne z okresem podatkowym składającego podatnika. Wobec faktu, że podatnikiem jest osoba fizyczna, dla której rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, także rok obrotowy spółki jawnej, za który sporządza sprawozdanie finansowe, musi być zgodny z rokiem kalendarzowym.

Reasumując: spółka jawna krajowych osób fizycznych nie może przyjąć w umowie spółki roku obrotowego innego niż kalendarzowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z treści art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynika, iż spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Spółka jawna zaliczana jest natomiast do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z art. 551 § 1 tego kodeksu, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl przepisu art. 552 ww. Kodeksu, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Na podstawie art. 553 ww. Kodeksu spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Natomiast kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, w takich sytuacjach reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Obowiązujące zasady w tym względzie wyrażone zostały w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1, zgodnie z którymi osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej, przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego.

Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty). Skutki podatkowe przekształcenia nie obejmują jednak tych praw i obowiązków, jakie posiadała spółka kapitałowa, które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym nie mogą one przejść po przekształceniu na spółkę jawną.

Zgodnie z art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Zatem zasadą jest, iż rokiem podatkowym, jest rok kalendarzowy, zaś inne określenie roku podatkowego stanowi wyjątek od tej reguły.

Pojęcie „rok obrotowy” zostało wyjaśnione w art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, a mianowicie jest nim rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Z uwagi na to, że spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej oraz nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, z punktu widzenia prawa podatkowego, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki i to właśnie wspólników dotyczy zagadnienie roku podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnikami spółki jawnej są wyłącznie krajowe osoby fizyczne. Wobec tego ustalenie roku podatkowego dla poszczególnych wspólników jest uwarunkowane brzmieniem art. 11 Ordynacji Podatkowej.

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - art. 1 – Zakres regulacji.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera odrębnych regulacji co do określenia roku podatkowego, zatem stosownie do art. 11 Ordynacji Podatkowej, rokiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych, jest rok kalendarzowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe.

Reasumując, biorąc pod uwagę okoliczność, iż wspólnicy spółki jawnej będący osobami fizycznymi, nie mają prawa do przyjęcia roku podatkowego innego aniżeli rok kalendarzowy, to w konsekwencji spółka jawna stosowanie do art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, zobligowana jest przyjąć za rok obrotowy – rok kalendarzowy, tj. taki jaki stosowany jest dla celów podatkowych. Spółka jawna nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego; podatnikami są poszczególni wspólnicy, którzy zobowiązani są stosować właściwe przepisy ustaw podatkowych. Spółka jawna powinna zatem prowadzić urządzenia księgowe, w taki sposób aby umożliwić prawidłową realizację obowiązków podatkowych przez wspólników.

Jednocześnie mając na uwadze, iż Wnioskodawcą jest spółka jawna zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla poszczególnych wspólników Spółki. Uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez każdego wspólnika możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa przez poszczególnych wspólników.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj