Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-582/09/BK
z 19 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-582/09/BK
Data
2009.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
licencja
moment powstania przychodów
prawa autorskie
przychód z działalności gospodarczej
termin wykonania usługi
umowa agencyjna
usługi ciągłe


Istota interpretacji
momentu uzyskania przychodu z tytułu udzielenia licencji do korzystania z praw autorskich, podstawy prawnej ustalenia momentu uzyskania ww. przychodu oraz podstawy prawnej i sposobu przeliczenia przychodu otrzymanego w walucie obcej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 14 lipca 2009r.), uzupełnionym w dniach 15 i 21 września 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • momentu uzyskania przychodu z tytułu udzielenia licencji do korzystania z praw autorskich – jest prawidłowe,
  • podstawy prawnej ustalenia momentu uzyskania ww. przychodu – jest nieprawidłowe,
  • podstawy prawnej i sposobu przeliczenia przychodu otrzymanego w walucie obcej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu z tytułu udzielenia licencji do korzystania z praw autorskich, podstawy prawnej ustalenia momentu uzyskania ww. przychodu oraz podstawy prawnej i sposobu przeliczenia przychodu otrzymanego w walucie obcej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 2 września 2009r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 15 i 21 września 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik udziela kontrahentowi w Kanadzie licencji do korzystania z praw autorskich do zdjęć. Zdjęcia wykonał podatnik, a firma kanadyjska zamieszcza je na swojej stronie internetowej, pobierając opłaty od użytkowników korzystających z jej serwisu ściągających zdjęcia w formie pliku. Opłata licencyjna za korzystanie z materiału fotograficznego autorstwa podatnika, jest wypłacana przez kontrahenta kanadyjskiego w zależności od wartości przychodu jaki dla firmy kanadyjskiej materiał ten generuje. Podatnik nie wie jakiej wartości opłatę otrzyma w miesiącu. Opłata licencyjna jest przelewana przez kontrahenta raz w miesiącu na konto podatnika. Usługa udostępniania prawa autorskiego ma charakter ciągły. Podatnik nie wie kiedy klient kontrahenta pobierze materiał jego autorstwa oraz kiedy ten otrzymuje swoją zapłatę.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania:

Czy prawidłowym jest dla potrzeb obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczanie przychodu w miesiącu otrzymania przelewu – podstawa: art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

(we wniosku pytanie wymienione jako 5)

Czy prawidłowym jest zastosowanie dla potrzeb obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych kursu przeliczeniowego z ostatniego dnia roboczego miesiąca otrzymania przelewu – podstawa: art. 14 ust. 1a ww. ustawy...

(we wniosku pytanie wymienione jako 6)

Zdaniem wnioskodawcy, dla prawidłowego określania momentu odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz obliczenia podatku rocznego powinno się przyjąć, że otrzymanie zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Analogicznie nie mogąc dokładnie określić kiedy usługa jest wykonywana, a podatek dochodowy od osób fizycznych należy odprowadzić za okres, w którym dokonano zapłaty, jako kurs przeliczeniowy należy przyjąć ostatni dzień roboczy okresu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Na wstępie zauważyć należy, iż w celu udzielenia odpowiedzi dotyczącej momentu uzyskania i sposobu ustalenia wskazanego we wniosku przychodu wyrażonego w walucie obcej, konieczne jest ustalenie właściwego źródła uzyskania tego przychodu.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jeżeli zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów – przychód ten przy braku przeciwnego wskazania nie może być uznany za przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Zgodnie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, tj. przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006r. nr 90 poz. 631 ze zm.).

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

  • po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,
  • po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku zostały spełnione obie z ww. przesłanek warunkujących zaliczenie określonych działań jako związanych z korzystaniem przez twórcę z praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest to, iż przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodem z praw autorskich. Oznacza to, iż na mocy wyłączenia, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody te, nie mogą zostać zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się natomiast do kwestii momentu uzyskania i sposobu ustalenia wyrażonego w walucie obcej przychodu z praw autorskich stwierdzić należy, iż w ww. zakresie zastosowanie znajdzie art. 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazano we wniosku art. 14 tej ustawy.

W myśl z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4. Przy czym w myśl ust. 4 ww. przepisu, jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodów.

Mając powyższe na względzie, w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż przychody uzyskane z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z praw autorskich do zdjęć zamieszczanych na stronie internetowej kontrahenta zagranicznego (jako przychody z praw majątkowych), wnioskodawca winien opodatkować w momencie ich otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji, ustalając wysokość uzyskanego z tego tytułu w walucie obcej przychodu według zasad określonych przepisem art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej: momentu uzyskania przychodu z tytułu udzielenia licencji do korzystania z praw autorskich uznano za prawidłowe, w pozostałym zakresie za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj