Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-798/09-4/ES
z 5 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-798/09-4/ES
Data
2009.11.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
majątek
obowiązek podatkowy
pospółka
przychód
rolnicy
sprzedaż rzeczy
źródło


Istota interpretacji
Czy środki finansowe uzyskane z jednorazowej sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Zainteresowanego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 666 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 22 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w opodatkowania przychodu ze sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 12 października 2009 r. nr ILPB2/415-798/09-2/ES ILPP1/443-956/09-2/AT ILPB2/436-145/09-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku.

Wezwanie wysłano w dniu 12 października 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 16 października 2009 r.), natomiast w dniu 22 października 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym, prowadzi gospodarstwo rolne. Posiada grunty rolne (pola, łąki) i nieużytki rolne, na których znajdują się stawy. Stawy te są ujawnione na mapach kartograficznych przynajmniej od kilkudziesięciu lat. W stawach tych Zainteresowany hodował kiedyś ryby, które wykorzystywał dla własnych potrzeb - bez dalszej odsprzedaży. Od kilku lat poziom wody w stawach się zmniejszył i się one wypłyciły. Wnioskodawca zamierza nieco pogłębić te stawy i uzyskaną w ten sposób pospółkę nadającą się do wykorzystania planuje sprzedać. W stawach tych będzie hodował ryby dla własnych potrzeb. Nadmienił, iż będzie to jednorazowa operacja. Oprócz gospodarstwa rolnego Zainteresowany prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu mięsem i jego przetworami. W działalności gospodarczej jest podatnikiem VAT i płaci podatek dochodowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy.

Czy środki finansowe uzyskane z jednorazowej sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów znajdujących się na obszarze gospodarstwa rolnego Zainteresowanego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, środki finansowe uzyskane ze sprzedaży pospółki uzyskanej przy pogłębieniu stawów znajdujących się na Jego nieruchomościach rolnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ jest to przychód "nadzwyczajny" i jednorazowy z prowadzonego gospodarstwa rolnego. Dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego nie są objęte ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to także przychód jednorazowy - nie ma On zamiaru prowadzić takiej działalności (sprzedaż pospółki) w sposób stały i profesjonalny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Rodzaje przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla przychodów nie mieszczących się w katalogu źródeł określonych w pkt 1-8 art. 10 ust. 1 ustawodawca wprowadził źródło przychodu „inne źródła” wymienione w pkt 9 art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Z kolei art. 20 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie sformułowania „w szczególności” ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. Ponadto powołane przepisy ww. ustawy wskazują, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z osiągniętym przysporzeniem majątkowym.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Tak więc przychód uzyskany ze sprzedaży pospółki, mieści się w katalogu źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód „inne źródła”.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym, prowadzi gospodarstwo rolne. Posiada grunty rolne (pola, łąki) i nieużytki rolne na których znajdują się stawy. Zamierza nieco pogłębić te stawy i uzyskaną w ten sposób pospółkę nadającą się do wykorzystania planuje sprzedać. Nadmienił, iż będzie to jednorazowa operacja i nie ma ona związku z prowadzoną przez Niego pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu mięsem i jego przetworami.

Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zwolnienia od podatku, kwoty uzyskanej przez Zainteresowanego ze sprzedaży pospółki, zatem należy wykluczyć możliwość zwolnienia w tym zakresie.

Mając więc na uwadze powyższe, przychód ze sprzedaży pospółki stanowi dla Wnioskodawcy przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto tutejszy Organ informuje, iż:

  • w zakresie opodatkowania dostawy pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Zainteresowanego dotyczące podatku od towarów i usług w dniu 4 listopada 2009 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-956/09-4/AT,
  • natomiast w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu umowy sprzedaży pospółki uzyskanej z pogłębienia stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy w kwestii podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu 5 listopada 2009 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/436-145/09-4/ES.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj