Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-796/09-2/ES
z 3 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-796/09-2/ES
Data
2009.11.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek
prawa
prawa majątkowe
śmierć podatnika


Istota interpretacji
Czy wypłacone udziały członkowskie osobom wskazanym w oświadczeniu złożonym przez byłego członka należy traktować w całości jako przychód z tytułu praw majątkowych i w związku z tym na podstawie art. 41 opodatkować według najniższej stawki podatkowej w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?



Wniosek ORD-IN 368 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2009 r. (data wpływu 10 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu praw majątkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu praw majątkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, czyli zakład jest Spółdzielnią. Członkowie Spółdzielni na podstawie Prawa Spółdzielczego (Dz. U. 2003. 188. 1848 z późn. zm.) i Statutu Spółdzielni wpłacają udziały członkowskie, które są im zwracane po ustaniu członkostwa i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok, w którym ustało członkostwo. Cześć zgromadzonych udziałów członkowskich powstała wskutek podziału czystej nadwyżki, w tym udziały dopisane w kwotach brutto w wyniku podziału czystej nadwyżki w latach 1995-1997. W razie zwrotu udziałów byłemu członkowi Spółdzielnia opodatkowuje tylko udziały dopisane w latach 1995-1997 stosując art. 18 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. 202, 1956).

W czerwcu 2009 r. zmarł jeden z byłych członków Spółdzielni. Jego udziały zgodnie ze statutem Spółdzielnia powinna wypłacić do dnia xx listopada 2009 r. Na podstawie art. 16 § 3 Prawa Spółdzielczego były członek złożył oświadczenie, w którym wskazuje dwóch synów, którym Spółdzielnia jest obowiązana wypłacić udziały po jego śmierci. Jednocześnie z przepisu tego wynika, że "prawo z tego tytułu nie należy do spadku".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacone udziały członkowskie osobom wskazanym w oświadczeniu złożonym przez byłego członka należy traktować w całości jako przychód z tytułu praw majątkowych i w związku z tym na podstawie art. 41 opodatkować według najniższej stawki podatkowej w skali, o której mowa w art. 27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata udziałów członkowskich po zmarłym członku Spółdzielni w całości stanowi dla osób, którym je wypłaci przychód z tytułu praw majątkowych (art. 10 ust. 1 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. 2000 r. 12. 176 z późn. zm.). Na podstawie art. 41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. 12. 176 z późn. zm.) wypłacone udziały należy w 2009 r. opodatkować podatkiem 18%, to jest według najniższej stawki podatkowej w skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców. Nabycie przez osoby fizyczne w drodze spadku - co do zasady podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

Nie należą jednak do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego). Powyższa reguła dotyczy praw majątkowych z tytułu udziałów członkowskich w Spółdzielni.

Stosownie do art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. (Dz. U. Nr 188 poz. 1848 ze zm.) Prawo spółdzielcze - członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.

Z opisanego zdarzenia przyszłego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako zakład jest Spółdzielnią. Członkowie Spółdzielni na podstawie Prawa Spółdzielczego (Dz. U. z 2003 r. Nr 188 poz. 1848 ze zm.) i Statutu Spółdzielni wpłacają udziały członkowskie, które są im zwracane po ustaniu członkostwa i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok, w którym ustało członkostwo. W czerwcu 2009 r. zmarł jeden z byłych członków Spółdzielni. Jego udziały zgodnie ze statutem Spółdzielnia powinna wypłacić do dnia 29 listopada 2009 r. Były członek złożył oświadczenie na podstawie art. 16 § 3 Prawa Spółdzielczego, w którym wskazał dwóch synów, którym Spółdzielnia jest obowiązana wypłacić udziały po jego śmierci.

Zatem przychód z tytułu wypłacenia przez Spółdzielnię udziałów członkowskich, wynikających z praw majątkowych (art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze) należy zakwalifikować jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast z treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ponadto, stosownie do treści art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zacytowany powyżej przepis nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych i nie stanowi katalogu zamkniętego, na co wskazuje wyrażenie „w szczególności”. Tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Skoro zatem synom byłego udziałowca przysługują prawa do udziałów członkowskich (prawa majątkowe) po jego śmierci - w myśl przepisów Prawa spółdzielczego prawa te przeszły na synów - to ich realizacja, tj. wypłata należności, stanowi realizację tych praw majątkowych, a w konsekwencji powstaje przychód z praw majątkowych.

Płatnik (Spółdzielnia) wypłacający świadczenie będące realizacją prawa majątkowego określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ww. ustawy, obowiązany jest pobrać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczkę na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkowa określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Zatem na płatniku ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy i wystawienia dla synów zmarłego imiennych informacji o wypłaconych świadczeniach i pobranej zaliczce na podatek dochodowy PIT-11 uwzględniającej przychód z tytułu praw majątkowych.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz uregulowania prawne w tym zakresie stwierdzić należy, iż wypłacone udziały członkowskie osobom wskazanym w oświadczeniu złożonym przez byłego członka Spółdzielni należy traktować w całości jako przychód z tytułu praw majątkowych i zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości najniższej stawki podatkowej określonej w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Końcowo tut. Organ informuje, że tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został zawarty w Dzienniku Ustaw z 2000 r. Nr 14, poz. 176, a nie jak wskazuje we wniosku Zainteresowany w Dzienniku Ustaw z 2000 r. Nr 12, poz. 176.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj