Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-961/09-4/MT
z 29 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-961/09-4/MT
Data
2009.10.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
infrastruktura
odliczenia
opodatkowanie
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne


Istota interpretacji
1. Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z budową infrastruktury energetycznej?
2. Czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury opisane we wniosku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 522 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu 13 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z budową infrastruktury energetycznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z budową infrastruktury energetycznej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 października 2009 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja i przesył energii cieplnej. W związku z planowaną zmianą siedziby Spółki, przystąpiono do budowy nowego budynku biurowego. Warunkiem przystąpienia do prac budowlanych była przebudowa sieci energetycznej, polegająca na przebudowie odcinka linii kablowej niskiego napięcia, która przebiega pod budynkiem biurowym. Wydatki ponoszone na przebudowę urządzeń energetycznych Zainteresowany pokrył z własnych środków. Na mocy umowy z Zakładem Energetycznym Spółka została zobowiązana do nieodpłatnego przekazania przebudowanej sieci Zakładowi Energetycznemu. Umowa zawiera następujący zapis: „Urządzenia przebudowane w ramach zawartej umowy stanowią własność Przedsiębiorstwa Energetycznego”. Na obecnym etapie Spółka przekazała nieodpłatnie na rzecz Zakładu Energetycznego przebudowaną sieć energetyczną. Przebudowa sieci była konieczna, pozwoliła na kontynuacje dalszych prac budowlanych.

W uzupełnieniu z dnia 19 października 2009 r. wskazano następujące informacje:

  1. Właścicielem sieci energetycznej będącej przedmiotem zapytania jest Z S.A. z siedzibą w X.
  2. Właścicielem gruntu na którym położona jest sieć energetyczna jest Wnioskodawca.
  3. Przebudowa przedmiotowej sieci polegała na przełożeniu kolidującego kabla energetycznego w związku z planowaną budową biurowca Spółki (konieczne było przełożenie linii kablowej YAKY 4 x 120 mm2 o długości 167 mb). Realizacja ww. robót była niezbędna celem oczyszczenia terenu pod budowę biurowca.


Przebudowaną sieć energetyczną Wnioskodawca dowodem PT przekazał nieodpłatnie protokołem zdawczo-odbiorczym zgodnie z § 6 umowy nr (…) S.A. z siedzibą w X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z budową infrastruktury energetycznej...

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 86 ust. 1 ustawy o VAT umożliwia Spółce odliczenie podatku naliczonego związanego z działalnością opodatkowaną. W przypadku zakupu związanego z infrastrukturą Zainteresowany ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów, ponieważ mają związek z działalnością Spółki, która jest opodatkowana i nie ma znaczenia, że sieć po przebudowie została przekazana nieodpłatnie.

Nieodpłatne przekazanie infrastruktury na rzecz Zakładu Energetycznego nawet w sytuacji, gdy Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego nie powoduje skutków w postaci opodatkowania podatkiem VAT tego nieodpłatnego przekazania.

Na poparcie swojego stanowiska Zainteresowany wskazał interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej:

  1. w Warszawie z dnia 9 lutego 2009 r., nr IPPP3/443-120/08-4/MPe,
  2. w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2009 r., nr ILPP1/443-118/09-5/KG,

oraz wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. akt I FSK 743/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z wniosku wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja i przesył energii cieplnej. W związku z planowaną zmianą siedziby Spółki, przystąpiono do budowy nowego budynku biurowego. Warunkiem przystąpienia do prac budowlanych była przebudowa sieci energetycznej, polegająca na przebudowie odcinka linii kablowej niskiego napięcia, która przebiega pod budynkiem biurowym. Wydatki ponoszone na przebudowę urządzeń energetycznych Zainteresowany pokrył z własnych środków. Na mocy umowy z Zakładem Energetycznym Spółka została zobowiązana do nieodpłatnego przekazania przebudowanej sieci Zakładowi Energetycznemu. Umowa zawiera następujący zapis: „Urządzenia przebudowane w ramach zawartej umowy stanowią własność Przedsiębiorstwa Energetycznego”. Na obecnym etapie Spółka przekazała nieodpłatnie na rzecz Zakładu Energetycznego przebudowaną sieć energetyczną. Przebudowa sieci była konieczna, pozwoliła na kontynuacje dalszych prac budowlanych. Przedmiotowa inwestycja ma związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną. Właścicielem sieci energetycznej będącej przedmiotem zapytania jest Z S.A. z siedzibą w X. Natomiast właścicielem gruntu na którym położona jest sieć energetyczna jest Wnioskodawca. Przebudowa przedmiotowej sieci polegała na przełożeniu kolidującego kabla energetycznego w związku z planowaną budową biurowca Spółki (konieczne było przełożenie linii kablowej YAKY 4 x 120 mm2 o długości 167 mb). Realizacja ww. robót była niezbędna celem oczyszczenia terenu pod budowę biurowca.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług – niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług – jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

  1. brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,
  2. istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.


Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

W tym miejscu należy wskazać, iż w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2009 r., znak ILPP1/443-961/09-5/MT wskazano, że nieodpłatne przekazanie nakładów na sieć energetyczną nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W niniejszej sprawie warunek ten zostanie spełniony, gdyż – jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego – zakupy dokonane przez Spółkę w ramach realizacji projektu polegającego na przebudowie infrastruktury energetycznej były związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi jako czynności niezbędne do prowadzenia przedmiotowej działalności gospodarczej, która – jak wskazał Wnioskodawca – jest opodatkowana podatkiem VAT.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowej inwestycji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem zastrzeżeń wynikających z przepisu art. 88.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej przedstawionego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z budową infrastruktury energetycznej. Wniosek w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania infrastruktury został załatwiony interpretacją z dnia 29 października 2009 r. znak ILPP1/443-961/09-5/MT. Ponadto informuje się, że wniosek w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie podwyższenia wartości początkowej budynku biurowego w związku z przebudową sieci energetycznej zostanie załatwiony odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj