Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-444/09/ES
z 21 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-444/09/ES
Data
2009.07.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
obowiązek instalacji kasy rejestrującej


Istota interpretacji
obowiązek ewidencjonowania świadczonych usług za pomocą kasy rejestrującej



Wniosek ORD-IN 554 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009r. (data wpływu 7 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania świadczonych usług za pomocą kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2009r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania świadczonych usług za pomocą kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Szkoła Podstawowa jest jednostką budżetową i działa na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014).

Szkoła jest jednostką oświatową. Szkoła w przeważającej części świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie:

  1. żywienia dzieci oraz pracowników szkoły w stołówce szkolnej, prowadzonej przez szkołę. Szkoła pobiera opłaty za obiady zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 70.20.12. Sprzedaż jest udokumentowana fakturą.
  2. wynajmu garaży znajdujących się w szkole na rzecz swoich pracowników. Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 70.20.12. Sprzedaż jest udokumentowana fakturą.
  3. szkoła świadczy usługi wstępu na basen. Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 92.62.13.

W budynku szkoły działa stołówka szkolna, którą prowadzi szkoła. Budynek szkoły oraz garaże są majątkiem szkoły. Szkoła jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wynajem garaży na rzecz swoich pracowników oraz usługi w zakresie żywienia dzieci oraz pracowników prowadzi Szkoła na własny rachunek.

Szkoła nie prowadzi ewidencji sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej. Szkoła ze względów technicznych chciałaby ewidencjonować na kasie fiskalnej tylko sprzedaż z tytułu wstępu na basen i tylko tam zainstalować kasę fiskalną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy szkoła wprowadzając ewidencję sprzedaży usług na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych może ewidencjonować tylko obrót z tytułu sprzedaży usług wstępu na basen, czy też całą sprzedaż tj. opłatę za wyżywienie, wstęp na basen, wynajem garaży...

Zdaniem Wnioskodawcy skoro szkoła nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, może dobrowolnie ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej tylko z tytułu wstępu na basen.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 228, poz. 1510) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

  1. do dnia 31 marca 2009r. – podatników korzystających ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008r. na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720), do których nie ma zastosowania zwolnienie określone w § 3 ust. 1 pkt 1;
  2. do dnia 31 grudnia 2009r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W załączniku do rozporządzenia określającym czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, części II – obejmującej sprzedaż dotyczącą szczególnych czynności, w pozycji 46 ujęto usługi stołówek w placówkach wymienionych w art. 43 ust. 9 ustawy, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu.

Zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy o VAT, przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Ponadto w poz. 15 ww. załącznika do rozporządzenia wymieniono świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek – których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU ex 70.2).

Natomiast w poz. 29 powyższego załącznika wymieniono świadczenie usług związanych z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami video oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach (ex 92).

Z objaśnień do załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika, że wskazany symbol PKWiU wraz z oznaczeniem „ex” dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca - Szkoła Podstawowa jest jednostką budżetową i działa na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014). Szkoła jest jednostką oświatową.

Szkoła w przeważającej części świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie:

  1. żywienia dzieci oraz pracowników szkoły w stołówce szkolnej, prowadzonej przez szkołę. Szkoła pobiera opłaty za obiady zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 70.20.12. Sprzedaż jest udokumentowana fakturą.
  2. wynajmu garaży znajdujących się w szkole na rzecz swoich pracowników. Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 70.20.12. Sprzedaż jest udokumentowana fakturą.
  3. szkoła świadczy usługi wstępu na basen. Działalność podatnika została sklasyfikowana w PKWiU 92.62.13.

W budynku szkoły działa stołówka szkolna, którą prowadzi szkoła. Budynek szkoły oraz garaże są majątkiem szkoły. Szkoła jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wynajem garaży na rzecz swoich pracowników oraz usługi w zakresie żywienia dzieci oraz pracowników prowadzi Szkoła na własny rachunek.

Z treści wniosku wynika również, że Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej.

Szkoła nie prowadzi ewidencji sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej. Ze względów technicznych Wnioskodawca chciałby ewidencjonować na kasie fiskalnej tylko sprzedaż z tytułu wstępu na basen i tylko tam zainstalować kasę fiskalną.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że jeśli Wnioskodawca jest placówką oświatową wymienioną w art. 43 ust. 9 ustawy o VAT, świadczącą usługi stołówek prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu, oraz o ile świadczone przez Wnioskodawcę usługi wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU ex 70.2) w całym zakresie dokumentowane są fakturą, a wskazana przez Wnioskodawcę klasyfikacja świadczonych usług wstępu na basen jest prawidłowa i jest to świadczenie usług związanych z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami video oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach (ex 92), to na podstawie § 2 pkt 2 cytowanego wyżej rozporządzenia, świadczone przez Wnioskodawcę usługi są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2009r.

Zatem jeżeli Wnioskodawca nie jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas rejestrujących i dobrowolnie wprowadzi kasę rejestrującą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ewidencjonować wyłącznie wstęp na basen, zaś usługi żywienia dzieci oraz pracowników szkoły w stołówce szkolnej, prowadzonej przez szkołę, jak i usługi wynajmu garaży znajdujących się w szkole na rzecz swoich pracowników w całym zakresie dokumentowane fakturą, traktować jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Nadmienia się ponadto, iż tutejszy organ nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych wyrobów i usług. Zgodnie bowiem z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS z 2005r., Nr 1, poz. 11) – zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W świetle powyższego, tut. organ nie dokonuje klasyfikacji ani weryfikacji grupowań statystycznych wskazanych przez Wnioskodawcę, należy jednak zwrócić uwagę, że wskazany przez Wnioskodawcę symbol PKWiU dla usług żywienia dzieci i pracowników szkoły w stołówce szkolnej 70.20.12 obejmuje usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek. Powyższe pozostaje jednak w przedmiotowej sprawie bez wpływu na rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj