Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-877/09-2/AG
z 26 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-877/09-2/AG
Data
2009.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja
koszt
odstępne


Istota interpretacji
Czy poniesione koszty dotyczące zapłaty „odstępnego” z tytułu przeniesienia prawa i obowiązków z umów abonenckich oraz zaprzestania prowadzenia przez przekazującego działalności w zakresie świadczenia usług dostępu do sieci telewizji kablowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia?



Wniosek ORD-IN 536 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki Jawnej (dalej Spółka), której Wnioskodawca jest wspólnikiem, jest świadczenie usług telewizji kablowej. Spółka, w celu zwiększenia sprzedaży dokonała na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej w dniu xx kwietnia 2009 r. zakupu części składników materialnych (kable, wzmacniacze, złącza) od firmy prowadzącej analogiczną działalność gospodarczą, wykorzystywanych przez tą firmę przy świadczeniu usług dostępu do sieci telewizji kablowej w tej samej miejscowości.

Ponadto, na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy firmami nastąpiła na rzecz Spółki odpłatna cesja praw i obowiązków wynikających z dotychczasowych umów abonenckich wraz z zobowiązaniem się przekazującego do zaprzestania działalności w zakresie świadczenia usług telewizji kablowej w tej miejscowości.

Nabyte przez przejmującego składniki aktywów nie spełniały definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (brak wyodrębnienia finansowego, brak przejęcia zobowiązań, a przede wszystkim niekompletność składników majątkowych tworzących sieć w momencie zakupu). Pozyskani abonenci na mocy niniejszej umowy zostali przyłączeni do istniejącej przed zawarciem przedmiotowej transakcji sieci telewizji kablowej należącej do Spółki i tym samym nastąpiło powiększenie liczby abonentów obsługiwanych przez tą sieć oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy poniesione koszty dotyczące zapłaty „odstępnego” z tytułu przeniesienia prawa i obowiązków z umów abonenckich oraz zaprzestania prowadzenia przez przekazującego działalności w zakresie świadczenia usług dostępu do sieci telewizji kablowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkami zastrzeżonymi w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. W świetle powyższego przepisu wydatek związany z zapłatą odstępnego za przeniesienie praw i obowiązków z umów abonenckich wraz z zobowiązaniem się przez przekazującego do zaprzestania świadczenia usług telewizji kablowej stanowi koszt uzyskania przychodów.

Wnioskodawca uważa, że sposób w jaki należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów zwłaszcza te, które odnoszą się nie tylko do roku podatkowego, w jakim zostały poniesione, ale i do lat następnych, jest uzależniony od tego, czy dany koszt można zakwalifikować do kosztów bezpośrednio czy pośrednio związanych z przychodami. Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 22 ust. 4 i ust. 5 oraz art. 22 ust. 5a-5d ww. ustawy.

Poniesiony koszt dotyczący tzw. „odstępnego” jest kosztem pośrednim i w związku z tym zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 5c powołanej ustawy.

W myśl ww. przepisu, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia, przy czym jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wnioskodawca jest zdania, że w przedmiotowej sprawie, w świetle powołanego przepisu poniesiony wydatek należy zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie można określić długości okresu przekraczającego rok podatkowy i tym samym nie można dokonać proporcjonalnego rozliczenia kosztu w czasie.

Zgodnie z art. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury. W myśl tego przepisu przedmiotowy wydatek został zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w dniu zaksięgowania faktury VAT, otrzymanej z tytułu zakupionej usługi („odstępnego”).

Faktura została uregulowana przez Spółkę w terminie jej płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj