Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-539/09/KO
z 23 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-539/09/KO
Data
2009.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura
grunty
stawka


Istota interpretacji
Czy dokonanie rejestracji jako podatnika VAT czynnego uprawniało będzie Wnioskodawcę do wystawienia faktury VAT z wykazanym 22% podatkiem VAT z tytułu dokonanej transakcji zamiany?Czy z tytułu przedmiotowej transakcji zamiany, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przez drugą stronę transakcji zmiany?Czy w sytuacji, gdy po dokonaniu ww. transakcji zamiany, Wnioskodawca dokonałby wyrejestrowania jako podatnik VAT czynny, i dokonał sprzedaży nabytej w drodze przedmiotowej zamiany nieruchomości obowiązany byłby do opodatkowania takiej transakcji podatkiem VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2009r. (data wpływu 16 lipca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2009r. (data wpływu 17 września 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie:

  • opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1386/8 i wystawienia faktury z 22% stawką VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury otrzymanej od Gminy - jest prawidłowe,
  • zbycia przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1376/7 – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2009r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie:

  • opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1386/8 i wystawienia faktury z 22% stawką VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury otrzymanej od Gminy,
  • zbycia przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1376/7.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 września 2009r. będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 7 września 2009r. znak IBPP3/443-539/09/KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej działkę budowlaną o nr ew. 1386/8. Drugim współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości jest siostra Wnioskodawcy. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przed końcem 2002r. Uchwałą z dnia 23 stycznia 2003r. Rada Miasta upoważniła Prezydenta Miasta do dokonania czynności zamiany działki stanowiącej przedmiot współwłasności Wnioskodawcy na działkę budowlaną stanowiącą własność Gminy, tj. działkę o nr ew. 1376/7. W 2009r. czynność zamiany ma zostać zrealizowana. Ponieważ działka stanowiąca własność Gminy jest działką budowlaną i z tytułu przedmiotowej transakcji gmina występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, zamiana zostanie udokumentowana fakturą VAT oraz zostanie naliczony podatek VAT w wysokości 22%. Dla celów ww. opisanej transakcji zamiany nieruchomości, Wnioskodawca wraz z siostrą (drugim współwłaścicielem nieruchomości) zamierza zarejestrować się jako podatnik czynny dla celów podatku od towarów i usług, skutkiem czego swoje zobowiązanie z tytułu planowanej zamiany nieruchomości opodatkuje także podatkiem VAT w wysokości 22%. Ponadto - już jako podatnik VAT czynny - Wnioskodawca dokona obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu swojej części transakcji o kwotę podatku naliczonego wynikającego z transakcji (udokumentowanej fakturą VAT) dokonanej przez Prezydenta Miasta.

Pismem z dnia 15 września 2009r. Wnioskodawca uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

W zakresie prowadzenia przyszłej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie jest w stanie stwierdzić z całą pewnością czy poza zamianą działki będzie wykonywał inne czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to bowiem z faktu, że przedmiot interpretacji dotyczy stanu przyszłego. Niemniej jednak wskazana we wniosku przyszła rejestracja dla celów tego podatku implikuje po stronie Wnioskodawcy zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, tj. zamiar dokonywania różnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym także sprzedaży nieruchomości.

Działka o nr ewidencyjnym 1386/8 - tak jak wskazano w treści wniosku o interpretację została nabyta przed rokiem 2002r. Działka ta została nabyta w 1993r. i do tej pory nie była wykorzystywana przez Współwłaścicieli - traktowana była jako inwestycja.

Zamiana działek wskazanych we wniosku o interpretację dokonywana jest w celu wykonania Uchwały Rady Miasta w sprawie zamiany działek. Uchwała ta została z kolei podjęta na mocy porozumienia Wnioskodawcy z Prezydentem Miasta. Innymi słowy, przedmiotowa zmiana będzie miała charakter sprzedaży, tj. Miasto sprzedaje swoją działkę Wnioskodawcy a Wnioskodawca swoją Miastu. Różnica w cenie działek zostanie pokryta ze środków własnych jednej ze stron.

Na dzień dokonania transakcji zamiany działek Wnioskodawca zamierza wykorzystywać działkę o nr ewidencyjnym 1376/7 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Przy czym - z uwagi na wcześniej już wskazany charakter wniosku o interpretację (zdarzenie przyszłe) - w jaki faktyczny sposób przedmiot ten będzie używany nie jest do końca pewne. Potencjalnie jednak zamiana (faktyczne nabycie) działki o nr ewidencyjnym 1376/7 związana jest z zamianą (sprzedażą) działki o nr ewidencyjnym 1386/8, a więc z działalnością opodatkowaną wedle stawki podatku VAT w wysokości 22%. Późniejsze czynności związane z nabytą w drodze zamiany działki o nr ewidencyjnym 1376/7 stanowią czynności przyszłe. Wobec powyższego Wnioskodawca stwierdza, że działka ta może zostać wykorzystana do prowadzonej przyszłej działalności gospodarczej lub też takie przeznaczenie może nie wystąpić.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy dokonanie rejestracji jako podatnika VAT czynnego uprawniało będzie Wnioskodawcę do wystawienia faktury VAT z wykazanym 22% podatkiem VAT z tytułu dokonanej transakcji zamiany...

Czy z tytułu przedmiotowej transakcji zamiany, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przez drugą stronę transakcji zmiany...

Czy w sytuacji, gdy po dokonaniu ww. transakcji zamiany, Wnioskodawca dokonałby wyrejestrowania jako podatnik VAT czynny, i dokonał sprzedaży nabytej w drodze przedmiotowej zamiany nieruchomości obowiązany byłby do opodatkowania takiej transakcji podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy dokonanie rejestracji jako podatnik VAT czynny, nie tylko uprawnia ale i zobowiązuje do wystawienia faktury VAT dokumentującej transakcję zamiany nieruchomości. Faktura powinna zawierać wykazany podatek VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W ocenie Wnioskodawcy wykazany z tytułu czynności zamiany przez Gminę podatek VAT podlegał będzie odliczeniu. Czynność ta jest bowiem bezpośrednio związana z opodatkowaną czynnością dokonaną przez Wnioskodawcę (jako podatnika VAT czynnego). Zatem w przedmiotowej sprawie spełniona jest przesłanka wykorzystania nabytego towaru (nieruchomości) do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dokonanie wyrejestrowania jako podatnika VAT czynnego oraz ewentualna późniejsza transakcja sprzedaży nieruchomości nabytej uprzednio od Gminy (w drodze zamiany nieruchomości), nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy oraz koniecznością jej opodatkowania podatkiem VAT. Ewentualna transakcja odbywać się będzie bowiem, gdy Wnioskodawca nie będzie posiadał statusu podatnika VAT czynnego. Tym samym czynność taka nie będzie odbywała się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Transakcja ta będzie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, gdyż będzie to czynność wykonana przez podmiot niebędący podatnikiem podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

  • za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1386/8 i wystawienia faktury z 22% stawką VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury otrzymanej od Gminy,
  • za nieprawidłowe w części dotyczącej zbycia przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1376/7.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Towarem jest także udział w prawie własności nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.) państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) własność tej samej rzeczy może także przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Udział we współwłasności, w aspekcie regulacji zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego, wyraża zakres uprawnień, współwłaściciela względem rzeczy wspólnej (także w stosunku do pozostałych współwłaścicieli) i jest określony odpowiednim ułamkiem. Każdy ze współwłaścicieli stosownie do art. 198 Kodeksu cywilnego może swym udziałem swobodnie rozporządzać, bez zgody pozostałych współwłaścicieli, a wyjątki wynikać mogą jedynie z przepisów prawa. Zatem w zakresie pojęcia towarów jako, budynków, budowli i ich części jak również gruntów mieści się współwłasność jako prawo do rzeczy wspólnej.

Pojęcie „podatnika” i „działalności gospodarczej”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT. Podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określaną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonania czynności (rok, dwa czy pięć) ani ilość dokonanych transakcji.

Z powyższego wynika, że zbycie udziału w nieruchomości nabytego w celu innym niż zaspokojenie potrzeb osobistych podatnika (np. nabytego jako inwestycja) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, który mówi, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W niniejszej sytuacji zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy nie będzie miało zastosowania, gdyż przedmiotem dostawy będą działki budowlane.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej działkę budowlaną. Działka została nabyta w 1993r. i do tej pory traktowana była jako inwestycja. Uchwałą Rada Miasta upoważniła Prezydenta Miasta do dokonania czynności zamiany działki stanowiącej przedmiot współwłasności Wnioskodawcy na działkę budowlaną stanowiącą własność Gminy. Działka stanowiąca własność Gminy jest działką budowlaną i ww. transakcja zostanie udokumentowana fakturą VAT oraz zostanie naliczony podatek VAT w wysokości 22%. Dla celów transakcji zamiany nieruchomości, Wnioskodawca zamierza zarejestrować się jako podatnik czynny dla celów podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca nie może na dzień dzisiejszy stwierdzić z całą pewnością czy poza zamianą działki będzie wykonywał inne czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niemniej jednak wskazana we wniosku przyszła rejestracja dla celów tego podatku implikuje po stronie Wnioskodawcy zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, tj. zamiar dokonywania różnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym także sprzedaży nieruchomości.

Na dzień dokonania transakcji zamiany działek Wnioskodawca zamierza wykorzystywać działkę nabytą w wyniku zamiany o nr ew. 1376/7 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wnioskodawca wskazał, że działka ta może zostać wykorzystana do prowadzonej przyszłej działalności gospodarczej lub też takie przeznaczenie może nie wystąpić.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, co następuje:

Wnioskodawca jako podatnik VAT czynny z tytułu zbycia w drodze zamiany udziału w nieruchomości gruntowej niezabudowanej stanowiącej działkę budowlaną, obowiązany będzie wystawić fakturę VAT i opodatkować powyższą czynność 22% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 w związku z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawcy będzie przysługiwało na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Gminę, a dotyczącej nabycia działki budowlanej nr ew. 1376/7.

Natomiast w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę działki budowlanej nr ew. 1376/7 nabytej w drodze zamiany Wnioskodawca winien opodatkować tę transakcję 22% stawką podatku VAT, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca we wniosku zamierza ją wykorzystać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy o VAT przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych na podstawie art. 14 ust. 6 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14 ust. 7 dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

W związku z powyższym w przypadku zaprzestania działalności przez Wnioskodawcę wykonywania czynności, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary (np. działka budowlana nr ew. 1376/7), która po nabyciu nie była przedmiotem sprzedaży. Wnioskodawca będzie obowiązany sporządzić spis z natury na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie towar objęty spisem z natury tj. ww. działka budowlana będzie podlegać zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać:

  • za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1386/8 i wystawienia faktury z 22% stawką VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury otrzymanej od Gminy,
  • za nieprawidłowe w części dotyczącej zbycia przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr ew. 1376/7.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zawarta zostanie w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj