Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-999/09-4/BM/KOM
z 30 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-999/09-4/BM/KOM
Data
2009.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
obowiązek podatkowy
zaliczka


Istota interpretacji
czy wobec faktu, że upłynęło ponad 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, podatnik powinien dokonać korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc lipiec 2008r., w której wykazano kwotę zaliczki jako obrót objęty 0% stawką podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 493 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 09 września 2009 roku (data wpływu 14 września 2009r.) , uzupełniony pismem z dnia 14 października 2009r. (data wpływu 16 października 2009r. ) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej obowiązku podatkowego z tytułu zaliczki związanej ze sprzedażą eksportową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 roku wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej obowiązku podatkowego z tytułu zaliczki związanej ze sprzedażą eksportową.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. zawarła kontakt z firmą z S na dostawę do Rosji towaru. Zgodnie z umową podatnik otrzymał w lipcu 2008r. kwotę 57.700 EURO tytułem zaliczki na poczet dostawy towaru do Rosji.

Kwota zaliczki została zafakturowana a następnie wykazana w deklaracji VAT-7 za lipiec 2008r. w poz. 31 jako „eksportowy", do którego zastosowano 0% stawkę podatku od towarów i usług. Ze względu na problemy kontrahenta z Rosji, dostawa towaru, na który wpłacono zaliczkę, do dnia dzisiejszego nie została dokonana, wobec czego powstała kwestia, zgodnego z ustawą o VAT, zaewidencjonowania i rozliczenia otrzymanej kwoty zaliczki.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wezwał Wnioskodawcę pismem nr IPPP2/443-999/09-2/BM z dnia 05 października 2009r. do przedstawienia umocowania prawnego dla osoby podpisanej na przedmiotowym wniosku. W wyznaczonym przez organ terminie Wnioskodawca pismem z dnia 14 października 2009r. ( data wpływu 16 października 2009r.) wymagane zagadnienie uzupełnił.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wobec faktu, że upłynęło ponad 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, podatnik powinien dokonać korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc lipiec 2008r., w której wykazano kwotę zaliczki jako obrót objęty 0% stawką podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy - zgodnie z zasadą ogólną zapisaną w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT: „Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części". Z kolei dla dostaw eksportowych przepis szczególny - art. 19 ust. 12 ustawy o VAT - stanowi: „Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności". Z treści obu przepisów wynika, że otrzymanie zaliczki na poczet eksportu powoduje powstanie obowiązku podatkowego pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy nastąpi skutek w postaci wywozu towarów na eksport. Treść wspomnianego ust. 12 wyraźnie stanowi dodatkowy warunek, od którego spełnienia jest uzależnione, czy ust. 11 „stosuje się odpowiednio". Powyższe oznacza, że jeśli warunek wywozu towaru w 6-miesięcznym terminie nie zostanie dotrzymany, wówczas acontrario treści ust. 11 „nie stosuje się" do otrzymanej zaliczki na poczet eksportu towarów. Innymi słowami: z chwilą, gdy upływa okres 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki na towar, którego w tym terminie nie wyeksportowano, nie można uznać, że otrzymanie zaliczki spowodowało powstanie obowiązku podatkowego.

Powyższe oznacza, że Sp. z o.o. która, zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy o VAT „stosując odpowiednio" treść art. 19 ust. 11, wykazała zaliczkę eksportową w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania, tj. lipiec 2008r., jako obrót objęty 0% stawką podatku VAT, a następnie we wspomnianym terminie nie wywiozła towaru poza obszar Unii Europejskiej, powinna po upływie 6 miesięcy skorygować deklarację VAT-7 za lipiec 2008r. Korekta powinna polegać na usunięciu z jej treści (poz. 31) kwoty wykazanego obrotu eksportowego w części opiewającej na kwotę otrzymanej zaliczki, ponieważ niespełnienie warunku wywozu towaru spowodowało, że nie powstał moment obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki eksportowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Stosownie do treści art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z ust. 11 ww. artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8, stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 4 i 11 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, ze Wnioskodawca otrzymał zaliczki od kontrahenta zagranicznego z Rosji na poczet eksportu towarów, który miał nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. W związku z tym przedmiotowe transakcje zostały wykazane w deklaracji podatkowej ze stawką 0%. Ze względu na problemy kontrahenta z Rosji, dostawa towaru, na który wpłacono zaliczkę, do dnia dzisiejszego nie została dokonana. Tak więc wywóz towaru nie nastąpił w ww. terminie, tj. ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek.

Analiza przywołanych przepisów pozawala na stwierdzenie że, co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W ustawie przewidziano jednak odstępstwo od tej reguły, dotyczące otrzymania częściowej zapłaty przed wydaniem towaru. Generalnie opodatkowane zostało więc również otrzymanie części należności. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, powstaje z chwilą otrzymania częściowej płatności (art. 19 ust. 11 ustawy). Powyższą zasadę stosuje się także do eksportu towarów, pod warunkiem jednak, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zaliczki powinny być opodatkowane stawką właściwą dla czynności, której dotyczą. Zgodnie z tym, co zaznaczono powyżej, zaliczka otrzymana na poczet eksportu powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli w związku z jej otrzymaniem powstanie obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść przywołanych przepisów stwierdzić należy, że w opisywanym przypadku Wnioskodawca słusznie wykazał w deklaracji podatkowej otrzymanie zaliczek na poczet eksportu w miesiącu ich otrzymania. Prawidłowe było również zastosowanie stawki podatku w wysokości 0%. W związku z faktem, iż wywóz towarów nie nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania częściowych płatności, nie został spełniony warunek określony w art. 19 ust. 12 co oznacza, że obowiązek podatkowy w opisywanym przypadku nie powstał, a wykazane w deklaracjach zaliczki ze stawką 0% należy skorygować do zera.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj