Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-154/09/ZG
z 19 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-154/09/ZG
Data
2009.11.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Wyroby akcyzowe-przepisy szczegółowe. Podstawa opodatkowania i stawki akcyzy. --> Wyroby energetyczne i energia elektryczna --> Stawki akcyzy na wyroby energetyczne


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek akcyzowy
wyroby energetyczne


Istota interpretacji
Olej fuzlowy jest wyrobem energetycznym, który przeznaczony do celów opałowych jest paliwem opałowym, natomiast stawką właściwą dla opodatkowania akcyzą przedmiotowego wyrobu jest określona w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a tiret pierwsze ustawy, która wynosi 232 zł/1000 litrów.



Wniosek ORD-IN 925 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2009 roku (data wpływu 10.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą oleju fuzlowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 września 2009 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie określenia stawki dla oleju fuzlowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność w zakresie destylowania, rektyfikowania alkoholi oraz produkcji napojów alkoholowych destylowanych. Produktem ubocznym procesu rektyfikowania są oleje fuzlowe o kodzie CN 3824 90 97. Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku akcyzowym, do wyrobów energetycznych zalicza się wyroby oznaczone kodami CN 3824 90 91 i CN 3824 90 97, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych. Ustęp 3 tego przepisu stanowi, ze paliwami opałowymi są wyroby energetyczne używane do celów opałowych, a zatem olej fuzlowy przeznaczony co celów opałowych jest paliwem opałowym.

Stawki podatku akcyzowego określa art. 89 ustawy o podatku akcyzowym. Jednakże w związku z faktem, iż przepis ten nie określa stawek dla przedmiotowego oleju o podanym kodzie CN, należy zastosować w stawki określone w pkt. 15 tj. dla paliw opałowych. Przedmiotowy olej fuzlowy posiada gęstość w temp. 15°C równą 840kg/m3.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jaka stawkę podatku akcyzowego należy stosować w przypadku zużycia przez Spółkę do celów opałowych wyprodukowanego oleju fuzlowego w stanie nieprzetworzonym...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zużycia przez Spółkę do własnych celów opałowych wyprodukowanego oleju fuzlowego należy zapłacić podatek akcyzowy w wysokości 232,00 zł/1000 litrów objętościowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11 ze zm.), do wyrobów energetycznych w rozumieniu ustawy zalicza się wyroby oznaczone CN 3824 90 91 i CN 3824 90 97, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych.

Natomiast zgodnie z ust. 3 cytowanego przepisu paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem paliw silnikowych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka ma zamiar zużywać w celach opałowych wyprodukowany przez siebie olej fuzlowy klasyfikowany do kodu CN 3824 90 97 o gęstości w temp. 15°C równej 840kg/m3.

Zatem wskazać należy, iż przedmiotowy olej fuzlowy jest wyrobem energetycznym, który przeznaczony do celów opałowych jest paliwem opałowym, natomiast stawką właściwą dla opodatkowania akcyzą przedmiotowego wyrobu jest określona w art. 89 ust. 1 pkt 15 lit. a tiret pierwsze ustawy, która wynosi 232 zł/1000 litrów.

Końcowo wskazuje się, iż zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 roku w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, ze zm.).

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania wyrobów akcyzowych.

Biorąc pod uwagę przytoczoną regulację, organ nie dokonywał klasyfikacji wyrobów, przyjmując klasyfikację wskazaną we wniosku przez Podatnika.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj