Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-363/09/MCZ
z 17 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-363/09/MCZ
Data
2009.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
alimenty
obowiązek podatkowy
przychody z innych źródeł


Istota interpretacji
W jaki sposób wnioskodawca ma dokonać rozliczenia dochodu za 2008r.?
Czy wnioskodawca powinien odliczyć od dochodu brutto potrącane mu przez ZUS alimenty na rzecz byłej żony i rozliczyć się z takiego dochodu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 21 kwietnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 06 maja 2009r., 03 czerwca 2009r., 12 i 16 czerwca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wypłacania byłej żonie alimentów zasądzonych wyrokiem sądowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wypłacania byłej żonie alimentów zasądzonych wyrokiem sadowym.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 03 czerwca 2009r. Znak: IBPB II/1/415-363/09/MCZ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 12 i 16 czerwca 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest emerytem utrzymującym się ze świadczenia emerytalnego, wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioskodawca jest osobą przewlekle chorą z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Otrzymywana przez wnioskodawcę emerytura jest pomniejszona decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zasądzone wyrokiem sądu alimenty dla byłej żony. Alimenty te wynoszą 1470 zł, co stanowi 60% emerytury wnioskodawcy, z której po potrąceniu otrzymuje 554 zł 91 gr.

Osoba otrzymująca alimenty oświadczyła w piśmie sądowym z dnia 17 stycznia 2008r., że opłaca 19% podatku od otrzymywanych alimentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W jaki sposób wnioskodawca ma dokonać rozliczenia dochodu za 2008r....

Czy wnioskodawca powinien odliczyć od dochodu brutto potrącane mu przez ZUS alimenty na rzecz byłej żony i rozliczyć się z takiego dochodu...

Wnioskodawca nie znajduje uzasadnienia dla płacenia podatku dochodowego od alimentów płaconych byłej żonie posiadającej własną emeryturę.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Jak z powyższych przepisów wynika, podatek dochodowy jest podatkiem osobistym i jego zapłata wiąże się z uzyskaniem przez konkretnego podatnika przychodu ze źródeł przychodu wymienionych w wyżej powołanych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem przewidzianych w nim zwolnień i zaniechań poboru podatku.

Wnioskodawca nabył prawo do świadczenia emerytalnego w określonej kwocie. Zatem podatek dochodowy należny jest od całej kwoty świadczenia emerytalnego jakie zostało mu przyznane. Innymi słowy – jego dochodem do opodatkowania jest pełna wartość emerytury przed potraceniem alimentów. Kwota alimentów pochodzi przecież z emerytury wnioskodawcy. W ustawie o podatku dochodowy od osób fizycznych brak jest jakichkolwiek przepisów, które zwalniałyby z opodatkowania bądź pozwalały na odliczenie od dochodu środków przekazywanych przez podatnika lub jak w tym przypadku potrącanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na alimenty dla byłego współmałżonka. Fakt, iż były współmałżonek również otrzymuje emeryturę pozostaje bez znaczenia. Otrzymując alimenty były współmałżonek opodatkowuje całość dochodów, a więc i emeryturę i alimenty. Z chwilą ich otrzymania były małżonek otrzymuje bowiem dodatkowy dochód. Nie zmienia to jednak faktu, że wnioskodawca nie może o wypłacone alimenty pomniejszyć dochodu do opodatkowania. Wnioskodawca, co istotne nie opodatkowuje alimentów – alimenty opodatkowuje otrzymująca je żona. Wnioskodawca opodatkowuje przychód z emerytury, w pełnej przyznanej mu wysokości. Potrącenie z jego przychodu alimentów jest kwestią nie mającą wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania.

Podsumowując, opodatkowanie dochodu, z którego alimenty były potrącone, nie jest więc równoznaczne z opodatkowaniem alimentów, nawet w sytuacji, gdy podstawę do ich ustalenia stanowił dochód pomniejszony o zapłacony podatek. W myśl bowiem przepisów ww. ustawy podatkowej zarówno przychody wnioskodawcy jak i jego byłej małżonki stanowią odrębne dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie osób, które taki dochód otrzymują.

Dlatego dochód uzyskany w 2008r. przez wnioskodawcę z emerytury podlegał w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w tej ustawie.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy, iż nieuzasadnione jest płacenie przez niego podatku dochodowego od alimentów płaconych na podstawie wyroku sadowego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku – Białej ul. Traugutta 2a, 43-330 Bielsko – Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj