Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-549/09/AB
z 9 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-549/09/AB
Data
2009.10.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
zbycie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Stawka podatku VAT przy sprzedaży działki zabudowanej budynkiem usługowym.



Wniosek ORD-IN 628 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 29 września 2009 r.), z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu) oraz z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku przy sprzedaży działki zabudowanej budynkiem usługowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku przy sprzedaży działki zabudowanej budynkiem usługowym. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 29 września 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 września 2009 r. znak IBPP3/443-549/09/AB, oraz pismem z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu) i pismem z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na mocy decyzji Wojewody z dnia 7 sierpnia 2002 r. nieruchomość zabudowana – działka nr 6/54 została przekazana na rzecz Wnioskodawcy. Wnioskodawca jako nowy właściciel zawarł w dniu 1 października 2002 r. nieodpłatną umowę użytkowania (umowa użyczenia) z Zakładem L, przedmiotem której był budynek posadowiony na ww. nieruchomości. 22 lipca 2008 r. zarząd podjął decyzję o podziale ww. nieruchomości zabudowanej w taki sposób, że miały powstać po podziale trzy działki:

  • działka zabudowana budynkiem użytkowanym przez X 6/85,
  • działka niezabudowana nr 6/84,
  • działka niezabudowana nr 6/86.

Działka zabudowana użytkowana przez X od 2002 r. będzie przedmiotem sprzedaży w trybie przetargu. Użytkownik na przestrzeni ostatnich 5 lat nie dokonywał prac, które w sposób trwały podniosły wartość budynku (wybudowany w latach 70-tych), dokonano jedynie bieżących napraw i konserwacji. Od chwili nabycia przez Wnioskodawcę na mocy decyzji z dnia 7 sierpnia 2002 r. nieruchomości zabudowanej budynkiem użytkowym Wnioskodawca dokonywał jedynie napraw oraz bieżącej konserwacji przedmiotowego budynku. Wydatki związane z ww. pracami nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku i nie można ich potraktować jako wydatków na ulepszenie budynku.

Wyodrębnione geodezyjnie działki niezabudowane również przeznaczono do sprzedaży w przywołanym trybie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta, tereny obejmujące ww. nieruchomości mają przeznaczenie podstawowe – działalność usługowa oraz przeznaczenie dopuszczalne – działalność produkcyjno – składowa, parkingi, garaże oraz zabudowa mieszkaniowa.

Wnioskodawca pismem z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu) uzupełnił wniosek w ten sposób, że wskazał iż nieruchomość zabudowana użytkowana była nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości – działki zabudowanej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do zbywanej nieruchomości zabudowanej budynkiem przychodni przy sprzedaży nie będzie doliczony do ceny sprzedaży podatek VAT. Będzie to również dotyczyło gruntu na którym budynek jest posadowiony. W przypadku bowiem dostawy budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A to oznacza, iż stosuje się taka samą stawkę VAT przy dostawie budowli trwale z gruntem związanych. Jeżeli zatem dostawa budynków korzysta ze zwolnienia z VAT rozciąga się to zwolnienie również na dostawę gruntu na którym budynek jest posadowiony. W tej sytuacji w odniesieniu zarówno do budynku jak i do gruntu będzie miało zastosowanie zwolnienie z VAT. Na mocy art. 43 ust.1 pkt 2 oraz art. 29 ust. 5 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu (w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym posadowione są budynki.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną budynkiem przychodni. Wnioskodawca stał się właścicielem przedmiotowej nieruchomości w dniu 7 sierpnia 2002 r. na mocy decyzji Wojewody Śląskiego, a dnia 1 października 2002 r. zawarł umowę użytkowania nieruchomości z X. Wnioskodawca dokonywał jedynie napraw budynku oraz bieżącej konserwacji których wydatki w konsekwencji nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku. Również użytkownik na przestrzeni 5 lat nie dokonywał prac, które w sposób trwały podniosły wartość budynku wybudowanego w latach 70-tych. Dokonano jedynie bieżących napraw i konserwacji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawca nabył dnia 7 sierpnia 2002 r. przedmiotową nieruchomość w drodze decyzji a następnie zawarł w dniu 1 października 2002 r. nieodpłatną umowę użytkowania z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego, czyli w okresie kiedy obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i na gruncie tej ustawy nie były to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Tak więc nie można mówić, iż doszło do wydania nieruchomości, w wykonaniu czynności podlegających w 2002 r. opodatkowaniu, tym samym nie została spełniona definicja pierwszego zasiedlenia. Zatem do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Należy jednak stwierdzić, iż sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem przychodni, gdy Wnioskodawcy przy nabyciu tej nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz w sytuacji gdy nie poniósł wydatków na ulepszenie tej nieruchomości, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, w związku z art. 29 ust. 5 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj