Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-688/09/BK
z 6 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-688/09/BK
Data
2009.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nieruchomość niemieszkalna
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości
zwolnienie


Istota interpretacji
w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntu, stanowiącego wspólność majątkową małżeńską, wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez małżonka wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej



Wniosek ORD-IN 1018 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 21 sierpnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntu, stanowiącego wspólność majątkową małżeńską, wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez małżonka wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntu, stanowiącego wspólność majątkową małżeńską, wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez małżonka wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 2008 Wnioskodawczyni zakupiła wraz z mężem w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej grunt niezabudowany (działkę). Mąż wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, polegająca między innymi na budowie domów mieszkalnych i ich sprzedaży. Na zakupionym gruncie mąż planuje wybudować budynek mieszkalny i sprzedać go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym celu grunt zostanie zaliczony do majątku prowadzonej przez męża firmy. Wnioskodawczyni nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponieważ w akcie notarialnym, dokumentującym przyszłe zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem Wnioskodawczyni będzie występowała wraz z mężem jako sprzedająca, ma wątpliwość dotyczącą powstania u niej obowiązku podatkowego w związku z tą sprzedażą.

Mąż będzie wystawiał fakturę ze swojej działalności na całość, tj. na budynek wraz z gruntem, jednak wnioskodawczyni będzie figurowała w akcie notarialnym jako osoba sprzedająca wraz z mężem.

Zakładając, że miałby powstać u niej obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą, przypadającej na nią części gruntu nabytego w 2008r., problemem będzie ustalenie dochodu ze sprzedaży, gdyż cena sprzedaży nie jest dzielona na wartość gruntu i wartość budynku, a jest to jedna wartość – zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Mąż w ramach działalności gospodarczej powinien opodatkować całość transakcji zaliczając sobie w koszt sprzedaży całą wartość gruntu, a więc łącznie z jej częścią współwłasności. Jeżeli mąż opodatkuje całość, to Wnioskodawczyni nie powinna już płacić podatku z tytułu sprzedaży.

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż jej mąż również wystąpił o interpretację w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji, sprzedaż nieruchomości będzie powodowała u Wnioskodawczyni obowiązek podatkowy w podatku dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanej sytuacji nie powinien u niej powstać obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Mąż zaliczając do majątku swojej firmy grunt będący wspólnością majątkową małżeńską, bierze w koszty całą jego wartość i tym samym przy sprzedaży cała wartość sprzedaży będzie przychodem męża. W związku z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na to, że odpłatne zbycie nieruchomości następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (męża) – zbycie to nie będzie stanowiło dla niej źródła przychodu i tym samym nie powstanie w jej przypadku obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Odpłatne zbycie nieruchomości w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), może stanowić źródło przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ww. ustawy.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (…) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (…).

Przy czym w myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

  • nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

W przypadku zatem, gdy co najmniej jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona wówczas przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem planowanego zbycia ma być grunt, wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym, wchodzący w skład ustawowej wspólności majątkowej, stanowiący towar handlowy w działalności gospodarczej polegającej na budowie domów mieszkalnych i ich sprzedaży, prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni.

Zgodnie z art. 36 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. nr 9 poz. 59 ze zm.), oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku (art. 36 § 2 ww. Kodeksu).

Natomiast stosownie do treści art. 37 § 1 pkt 1 tego Kodeksu, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż skoro wnioskodawczyni wyraziła zgodę na wykorzystanie nieruchomości gruntowej, stanowiącej wspólność ustawową małżeńską wyłącznie w prowadzonej przez jej męża pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której grunt ten zostanie zbyty wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym, to stwierdzić należy, iż przychód uzyskany z tej sprzedaży w całości będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę, iż jak wynika z wniosku, Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, uzyskany ze sprzedaży przychód winien zostać opodatkowany w całości według zasad wynikających z art. 14 ww. ustawy przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, tj. męża podatniczki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj