Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-855/09/AK
z 6 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-855/09/AK
Data
2009.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
nabycie nieruchomości
oświadczenia
podział
podział majątku
ulga meldunkowa
współwłasność
zameldowanie
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Czy na wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w 1997r. oraz w 2007r. w drodze podziału majątku wspólnego?
Jeśli tak to czy od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży?
Czy w przypadku przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży domu na zakup mieszkania sobie i córce wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 560 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 21 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży domu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży domu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1997r. rodzice kupili wnioskodawcy domek jednorodzinny do remontu. Od tego roku wnioskodawca mieszka w ww. domu i jest w nim zameldowany. Przeprowadził również prawie własnoręcznie długoletni remont posiadanej nieruchomości.

W 2007r. jeszcze wtedy żona wnioskodawcy wyjechała z dzieckiem na wczasy sama, gdyż wnioskodawca wykonywał końcowe prace i przyłącza kanalizacyjne. Nie wróciła ona jednak do dnia dzisiejszego. Obecnie ma drugiego męża i dziecko.

W dniu 26 października 2007r. małżeństwo wnioskodawcy zostało rozwiązane poprzez rozwód. Jednak jeszcze przed rozwodem w dniu 06 września 2007r. została podpisana pomiędzy wnioskodawcą i jego żoną umowa podziału majątku wspólnego. Żona wnioskodawcy zrzekła się wszystkiego w całości bez spłat.

Obecnie wnioskodawca zamierza sprzedać dom i kupić mieszkanie. Wnioskodawca ma jednak wątpliwości czy zostanie mu naliczony podatek dochodowy. Jest to dla niego ważne, gdyż w niedalekiej przyszłości zamierza kupić mieszkanie sobie jak również swojej córce, która chce wrócić na Ś.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie ciążył na wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych... Jeśli tak to czy od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży...

Czy w przypadku przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży domu na zakup mieszkania sobie i córce wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z tym, iż w skutek podziału majątku wspólnego nabył on dom w całości bez spłat oraz jest w nim zameldowany i zamieszkuje w nim od 1997r, to nie obowiązuje go podatek dochodowy w chwili sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie ma właściwe ustalenie daty od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy tj. czy od daty kiedy nastąpiło pierwotne nabycie zbytego domu czy też od daty kiedy została podpisana pomiędzy wnioskodawcą i jego żoną umowa podziału majątku wspólnego.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Na podstawie art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa (jak to ma miejsce w sprawie będącej przedmiotem wniosku), jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez sąd między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W rezultacie dochodzi do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, ale tylko wówczas jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje każdemu z małżonków w majątku dorobkowym małżeńskim oraz podział majątku jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego. Stąd wszelkie przypadki gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością) – jak też stan jej majątku osobistego. Powyższych ustaleń należy bezwzględnie dokonać w oparciu o obiektywne kryteria czyli zgodnie z wyliczeniem dokonanym na podstawie cen rynkowych obowiązujących na danym obszarze w dniu zawarcia umowy, na mocy której doszło do podziału majątku dorobkowego małżonków, a nie według subiektywnego przekonania małżonków.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca wskazał, że w 1997r. rodzice kupili mu domek jednorodzinny do remontu. W dniu 06 września 2007r. (jeszcze przed rozwodem) została podpisana pomiędzy wnioskodawcą i jego żoną umowa podziału majątku wspólnego. Żona wnioskodawcy zrzekła się wszystkiego w całości bez spłat. Oznacza to, że w skutek podziału majątku wspólnego wnioskodawca nabył dom w całości bez spłat.

Ponadto stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa nieruchomość była przedmiotem podziału majątku wspólnego małżonków, to stanowiła ich majątek wspólny. Zauważyć również należy, że wnioskodawca nie zaznaczył, aby udział któregokolwiek z małżonków we wspólności majątkowej małżeńskiej był odmienny od ustawowego zatem przyjąć należy, że oboje małżonkowie byli współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości w udziale wynoszącym #189;.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym podział majątku między małżonkami nie był faktycznie ekwiwalentny w naturze dla każdej ze stron. Każda ze stron nie otrzymała bowiem majątku równej wartości a taki majątek winna otrzymać biorąc pod uwagę fakt, że udziały obojga małżonków z chwilą ustania małżeństwa były równe i wynosiły po 50% w majątku dorobkowym. Zauważyć bowiem należy, ze wnioskodawca stał się wyłącznym właścicielem całej przedmiotowej nieruchomości - nieodpłatnie, gdyż nie został on zobowiązany do spłaty na rzecz byłej żony, natomiast pierwotnie przysługiwała mu #189; udziału w nieruchomości. Zatem wnioskodawca w drodze zawarcia umowy o podział majątku wspólnego małżonków, który nastąpił w dniu 06 września 2007r., nabył nieruchomość ponad udział jaki przysługiwał mu w majątku dorobkowym małżeńskim.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że wnioskodawca prawo własności do całego domu nabył sekwencyjnie udziałami zgodnie z opisem w następujący sposób:

  • w 1997r. - nabycie pierwotne. Wnioskodawcy przypadła #189; udziału w domu,
  • w 2007r. – w wyniku podziału majątku wspólnego wnioskodawcy przyznano prawo własności całego domu bez spłat na rzecz byłej żony.

Biorąc zatem pod uwagę powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału nabytego w 1997r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważy bowiem należy, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału w domu minęło już pięć lat. Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży #189; części przedmiotowej nieruchomości (niezależnie od tego czy sprzedaż będzie dokonana w 2009r. czy później) – nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia pozostaje zatem cel na jaki wnioskodawca przeznaczy środki ze sprzedaży przedmiotowej części domu.

Natomiast w odniesieniu do skutków podatkowych sprzedaży #189; udziału w domu nabytego w 2007r. w wyniku podziału majątku wspólnego stwierdza się co następuje. Jeśli wnioskodawca dokona sprzedaży tego udziału nie wcześniej niż w 2013r. to uzyskany przychód nie będzie podlegał w ogóle opodatkowaniu z uwagi na upływ 5 letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Jeśli natomiast sprzedaż tego udziału nastąpi przed upływem pięciu lat od daty nabycia w drodze podziału majątku wspólnego małżonków, czyli przed 2013r. to uzyskany przychód będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 01 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

I tak stosownie do art. 30e ust. 1 i 4 ustawy w ww. brzmieniu od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Można do takich kosztów zaliczyć m.in. koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, opłatę skarbową. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód. Tak więc przychodem ze sprzedaży jest, jak wskazano powyżej, cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Natomiast w świetle art. 22 ust. 6d ww. ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Zgodnie jednak z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie, o którym mowa wyżej ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 21 ust. 21 ww. ustawy).

Jednakże w myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy, do których mają zastosowanie ust. 1 lub ust. 2, tj. podatnicy, którzy zbywają nieruchomości lub prawa nabyte w okresie od 01 stycznia 2007r. do 31 grudnia 2008r., oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14-dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., nie ma zastosowania.

Wobec powyższego, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

  • okres zameldowania na pobyt stały nie krótszy niż dwunastomiesięczny przed datą zbycia,
  • terminowe złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia; w przypadku uzyskania przychodu z tego tytułu w 2009r. najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2010r.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca wskazał, że w domu będącym przedmiotem planowanej sprzedaży mieszka i jest zameldowany od 1997r. Oznacza to, że jeśli wnioskodawca sprzeda ww. dom w 2009r. lub później aczkolwiek przed 2013r. i w ustawowym terminie złoży w urzędzie skarbowym wymagane oświadczenie, to przychód uzyskany ze sprzedaży #189; domu będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku nie spełnienia powyższego warunku, sprzedaż przedmiotowego budynku mieszkalnego stanowić będzie źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie zasad określonych w art. 30e ww. ustawy.

Należy jednakże zaznaczyć, że zwolnienie obejmuje wyłącznie przychód uzyskany ze zbycia budynku mieszkalnego. Natomiast przychód ze sprzedaży gruntu związanego ze zbywanym budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu na zasadach wymienionych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ujęty w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy katalog rzeczy i praw, których sprzedaż objęta jest zwolnieniem jest bowiem katalogiem zamkniętym i ustawodawca nie wymienił w nim enumeratywnie gruntu. Oznacza to, zatem, że przychód uzyskany ze zbycia gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie związanych z lokalem lub budynkiem o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie #189; części domu nabytego w 1997r. nie będzie w ogóle podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy już upłynął. Bez znaczenia pozostaje zatem cel na jaki wnioskodawca przeznaczy środki ze sprzedaży przedmiotowej części domu.

Natomiast jeśli wnioskodawca w 2009r. lub później ale przed 2013r. dokona sprzedaży #189; udziału domu, nabytego w 2007r. w drodze podziału majątku wspólnego, to przychód uzyskany w wyniku tej sprzedaży, po spełnieniu przez wnioskodawcę ustawowych warunków, będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy. Bez znaczenia dla przedmiotowego zwolnienia jest przy tym cel na jaki zostaną przeznaczone środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, ponieważ ustawa w art. 21 ust. 1 pkt 126 nie uzależnia zwolnienia od sposobu wydatkowania pieniędzy uzyskanych ze zbycia. A zatem fakt czy wnioskodawca zakupi za uzyskane ze sprzedaży #189; domu pieniądze mieszkanie dla siebie i córki pozostaje bez wpływu na przysługujące mu zwolnienie. Jeszcze raz należy jednak podkreślić, że ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy będzie korzysta wyłącznie przychód uzyskany ze zbycia #189; domu.

Z kolei sprzedaż tego udziału w 2013r. lub w latach późniejszych nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu ponieważ od końca roku podatkowego, w którym wnioskodawca nabył #189; domu w drodze podziału majątku wspólnego, tj. od końca 2007r. upłynie 5 lat. Tym samym odpłatne zbycie tej części nieruchomości w roku 2013 lub później nie będzie stanowiło podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca będzie mógł przeznaczyć uzyskane z tytułu sprzedaży środki na dowolny cel.

Zatem stanowisko wnioskodawcy, iż w chwili sprzedaży domu nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego jest prawidłowe jeżeli zostaną spełnione warunki do zwolnienia, wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy tzw. ulga meldunkowa, która nie ma jednak zastosowania do połowy przychodu przypadającego na wartość gruntu. Natomiast w przypadku nie spełnienia powyższych warunków, sprzedaż #189; udziału w domu nabytego w 2007r. stanowić będzie źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie zasad określonych w art. 30e ww. ustawy.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokumenty – umowę o podział majątku wspólnego oraz umowę majątkowa małżeńską. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przedstawionego przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj