Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-910/09/MS
z 27 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-910/09/MS
Data
2009.10.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
rachunkowość
remonty
środek trwały


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów podatku dochodowego od osób prawnych Spółka ma prawo do rozliczeń poniesionych wydatków w równych ratach do następnego remontu planowanego?



Wniosek ORD-IN 941 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 03 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont cykliczny w oddziale produkcyjnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont cykliczny w oddziale produkcyjnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka przeprowadziła w miesiącu kwietniu i maju 2009r. remont planowy (cykliczny) w oddziale produkcyjnym. Kolejny remont planowy przewidziany jest w roku 2011. W podatku dochodowym od osób prawnych Spółka rozlicza poniesione wydatki począwszy od miesiąca maja br. przez okres dwudziestu trzech miesięcy (odpisy obejmują trzy lata podatkowe od maja 2009r. do marca 2011r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów podatku dochodowego od osób prawnych Spółka ma prawo do rozliczeń poniesionych wydatków w równych ratach do następnego remontu planowanego...

Zdaniem Spółki – sporządzającej sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) - zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, koszty bieżącego utrzymania środków trwałych i ich konserwacji wpływają na wynik finansowy w okresie, w którym zostały poniesione. Natomiast koszty istotnych remontów, napraw i okresowych przeglądów zaliczane są do rzeczowego majątku trwałego i amortyzowane zgodnie z okresem ekonomicznego okresu użytkowania.

W przypadku remontu cyklicznego, okres ekonomicznej użyteczności został ustalony na jeden rok i 11 miesięcy, do terminu kolejnego cyklicznego remontu, który będzie miał miejsce w okresie kwiecień - maj 2011r. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej treści skrótem „ustawa o PDOP"), koszty remontów zaliczane są do kosztów pośrednich, tj. kosztów, których nie można powiązać z osiągnięciem konkretnego przychodu. Koszty te zliczane są do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, przy czym jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a podatnik nie ma możliwości określenia, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas stanowią one koszt podatkowy proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za moment poniesienia kosztu zgodnie z ustawą o PDOP uważa się dzień, na który ujęto koszty w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu (w przypadku braku faktury lub rachunku). Nie dotyczy to ujętych jako koszt rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e)

Mając na uwadze powyższe, jeżeli Spółka dany wydatek, stanowiący koszt pośredni, rozlicza bilansowo w okresie kilku lat podatkowych (w tym przypadku 3 lata podatkowe) - stosownie do zasad wynikających z polityki rachunkowości - to również dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych wydatek ten będzie podlegał ujęciu w tych kilku latach podatkowych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała interpretację indywidualną z dnia 17 września 2008r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB3/423-375/08-2/MM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanej we wniosku interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj