Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-579/09/PP
z 17 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-579/09/PP
Data
2009.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
powstanie przychodu
przychód podlegający opodatkowaniu
rozliczanie (rozliczenia)
spółdzielnie


Istota interpretacji
Spółdzielnia prosi o jasno sprecyzowane stanowisko czy od zaksięgowanej wartości 597 tys. zł na fundusz zasobowy powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych czy nie?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 18 maja 2009r.), uzupełnionym w dniu 25 czerwca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wyceny prawa użytkowania wieczystego gruntów i zwiększenia o tę wartość funduszu zasobowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wyceny prawa użytkowania wieczystego gruntów i zwiększenia o tę wartość funduszu zasobowego. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 15 czerwca 2009r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 25 czerwca 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia wybudowała budynek mieszkalny dla swoich członków na działce do której ma prawo wieczystego użytkowania gruntu. Wartość działki – prawa wieczystego użytkowania gruntów została na dzień rozpoczęcia procesu inwestycyjnego wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartością wycenioną przez rzeczoznawcę majątkowego w kwocie 597 tys. zostały po stronie „Wn” obciążone nakłady poniesione na budowę budynku mieszkalnego co wpłynęło na jego koszt i zwiększyło cenę 1 m² budowanego mieszkania płaconego przez ich właścicieli. Po stronie „Ma” powyższą kwotę zaksięgowano na dobro funduszu zasobowego zwiększając jego wartość z przeznaczeniem do wykorzystania na działalność Spółdzielni, gdyż w 2009r. Spółdzielnia otrzyma te środki.

Dokonane wpłaty przez przyszłych właścicieli mieszkań i garaży zostały odpowiednio opodatkowane podatkiem VAT.

Budynek mieszkalny w wartości poniesionych nakładów na jego wykończenie został przyjęty czasowo na zwiększenie majątku Spółdzielni, a dokonane wpłaty przez właścicieli mieszkań garaży jako źródła finansowania na fundusz wkładów budowlanych.

W połowie bieżącego roku Spółdzielnia dokona ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i garaży a tym samym wyksięgowania z ewidencji księgowej wartości majątku wraz z gruntem, jak również źródeł jego finansowania.

Do wyodrębnionych lokali i garaży Spółdzielnia zakłada ewidencję pozabilansową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółdzielnia prosi o jasno sprecyzowane stanowisko czy od zaksięgowanej wartości 597 tys. zł na fundusz zasobowy powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych czy nie...

Zdaniem wnioskodawcy podatek nie występuje gdyż zwiększenie funduszu przeznaczone jest na działalność Spółdzielni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl. art. 7 ust. 2 updop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji przychodu. W art. 12 ust. 1 updop wskazane są jedynie przykłady przysporzeń majątkowych, które zaliczają się do przychodów - ustawa używa bowiem otwartej formuły "w szczególności". Analiza wszystkich tych podanych przykładów pozwala jednak sformułować wniosek, iż przychodem jest trwałe, realne powiększenie majątku podatnika - czy to poprzez aktywne włączenie do tego majątku określonych wartości, czy też poprzez wyłączenie z tego majątku zobowiązań (pasywów) obciążających dotychczas ten majątek. Przychodem takim są zatem m.in. otrzymane pieniądze, rzeczy, prawa, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań albo wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio zostały uznane za nieściągalne.

Odmiennie jednak została uregulowana kwestia katalogu przysporzeń niebędących przychodem, neutralnych podatkowo (niestanowiących podstawy ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu). Art. 12 ust. 4 updop zawiera zamknięty katalog takich przypadków. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych co do zasady przychodem jest każde przysporzenie majątkowe, za wyjątkiem sytuacji, określonych w ustawie.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu. Prawo to zostało wycenione przez biegłego rzeczoznawcę a następnie zaksięgowane na fundusz zasobowy. Sam fakt zaksięgowania prawa użytkowania wieczystego nie powoduje powstania przychodu. W myśl w/w art. 7 ust. 2 updop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. A co za tym idzie w Spółdzielni nie powstanie dochód do opodatkowania.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj