Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-600b/09/EŁ
z 12 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-600b/09/EŁ
Data
2009.10.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
druk
faktura
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
usługi
wystawienie faktury


Istota interpretacji
Określenie terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu 23 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka wykonuje usługi poligraficzne, w tym także drukowanie gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN. Za wykonanie usługi Spółka wystawia faktury z dniem wykonania usługi, stosując stawkę podatku 22% i zamieszczając w fakturze uzgodnioną z odbiorcą datę zapłaty, tj. 14 dni. Faktyczna zapłata jest na ogół zgodna z ustaleniami, występują jednak przypadki późniejszej zapłaty. Wszystkie faktury za wykonane usługi, Spółka rozlicza w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym faktury zostały wystawione.


W związku z powyższym, we wniosku oraz jego uzupełnieniu, zadano następujące pytanie.


Czy Spółka w prawidłowym terminie wystawia faktury VAT za druk gazet, magazynów, czasopism i książek, oznaczonych symbolami ISBN i ISSN...


Zdaniem Wnioskodawcy faktury wystawiane są w datach niesprzecznych z treścią § 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212 poz. 1337).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 – 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ww. ustawy).

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny - między innymi dla usług polegających na drukowaniu - szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 8 cyt. ustawy, obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Na mocy art. 106 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz.1337).

Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, przepis ust. 2 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

W związku z powyższym podkreślić należy, że w przypadku świadczenia przedmiotowych usług, terminy powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktur są niezależne, choć w szczególnej sytuacji mogą się pokrywać.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi polegające na drukowaniu gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13), oraz książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN. Z dniem ich wykonania wystawia faktury, zamieszczając uzgodnioną z odbiorcą datę zapłaty, tj. 14 dni. Na ogół faktyczna zapłata jest zgodna z ustaleniami, jednak występują przypadki późniejszej zapłaty. Spółka wszystkie faktury rozlicza w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym faktury zostały wystawione.

Ustawodawca określił, kiedy w przypadku świadczenia przedmiotowych usług należy wystawić fakturę. Z powyższego wynika, iż ostateczny termin wystawienia faktury dokumentującej czynność polegającą na świadczeniu usługi druku, to data powstania obowiązku podatkowego (90 dzień przy braku wpłaty), a jeśli płatności dokonano wcześniej - dzień dokonania zapłaty (całość lub część), przy zastrzeżeniu, że faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie moment wystawienia faktury VAT regulują przepisy § 11 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia. Wnioskodawca wskazał, iż na ogół, zgodnie z ustaleniami, zapłata następuje w terminie 14 dni, od dnia wykonania usługi i wystawienia faktury. W tej sytuacji prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż faktury VAT wystawiane są zgodnie z treścią § 11 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia, w związku z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednak Spółka wskazała, iż występują przypadki późniejszej zapłaty należności za wykonane usługi. Ponieważ Wnioskodawca nie określił tych terminów (mogą one być różne), zatem należy rozpatrzeć następujące możliwości.


W przypadku, gdy Wnioskodawca otrzymał zapłatę należności wynikającą z faktury VAT:


  • w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi - uznać należy, iż faktura VAT została wystawiona prawidłowo, zgodnie z ww. przepisem rozporządzenia.
  • po terminie 30 dni, ale przed upływem 90 dni - Spółka winna wystawić fakturę z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą otrzymania zapłaty (całości lub części), nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego – zatem w takiej sytuacji Spółka wystawia faktury VAT z naruszeniem ww. przepisów rozporządzenia.
  • po terminie 90 dni - Spółka winna wystawić fakturę najpóźniej 90 dnia. licząc od dnia wykonania usługi, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (może wystawić fakturę 60. dnia licząc od dnia wykonania usługi) – w tej sytuacji Spółka także wystawia faktury VAT z naruszeniem ww. przepisów rozporządzenia.


Z uwagi na powyższe, stanowisko Spółki całościowo należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że kwestia dotycząca określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług druku, została rozstrzygnięta w interpretacji.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj