Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-699/09/CzP
z 17 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-699/09/CzP
Data
2009.09.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kwota
przedawnienie
przychód
roszczenia
spółdzielnie
waloryzacja
zobowiązanie


Istota interpretacji
Z jakim momentem powstanie przychód Spółdzielni z tytułu przedawnienia się roszczeń osób uprawnionych do waloryzacji? Czy na określenie momentu powstania przychodu ma wpływ nie zaksięgowane kwoty „waloryzacji udziałów” jako zobowiązań Spółdzielni?



Wniosek ORD-IN 578 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 08 czerwca 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 17 czerwca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu na skutek przedawnionych zobowiązań z tytułu niewypłaconych kwot waloryzacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu na skutek przedawnionych zobowiązań z tytułu niewypłaconych kwot waloryzacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W oparciu o ustawę z dnia 30 sierpnia 1991r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83 poz. 373 ze zm.) dokonano waloryzacji udziałów członkowskich wniesionych do Spółdzielni przez jej członków w latach 1944-1991. Waloryzacja polegała na przeniesieniu 40% funduszu zasobowego na fundusz udziałowy, a decyzję w tej sprawie podjęło Zgromadzenie Przedstawicieli w dniu 28 października 1991r. Wypłata waloryzacji udziałów na rzecz uprawnionych członków Spółdzielni miała miejsce w rocznych ratach, w latach 1997-2006. Wypłata była dokonywana wyłącznie na wniosek uprawnionego członka, bezpośrednio z funduszu udziałowego.

Wynikało to z faktu, iż od 1 stycznia 1992r. do nadal, ewidencja udziałów członkowskich była prowadzona w ramach funduszu udziałowego jako:

  1. kwota zwaloryzowanych udziałów (czyli waloryzacja),
  2. kwota udziałów zgromadzonych z wpłat własnych członków.

Zwaloryzowane udziały nie zostały nigdy zaksięgowane jako zobowiązania Spółdzielni wobec członków. Część osób uprawnionych nie zrealizowało do chwili obecnej swego prawa do waloryzacji. Z tego tytułu pozostały środki na funduszu udziałowym, które po przedawnieniu się roszczeń członków o wypłatę, staną się przychodem Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Z jakim momentem powstanie przychód Spółdzielni z tytułu przedawnienia się roszczeń osób uprawnionych do waloryzacji...
  2. Czy na określenie momentu powstania przychodu ma wpływ nie zaksięgowania kwoty „waloryzacji udziałów” jako zobowiązań Spółdzielni...

Zdaniem Spółdzielni jej przychód powstanie z dniem 1 stycznia 2010r. Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 12 ust. 1 pkt 3 używając pojęcia „przedawnione” zobowiązanie nie definiuje go, jak również nie wskazuje sposobu ustalenia momentu powstania przychodu w takim przypadku.

Z uwagi na to, że ww. ustawa nie określa co należy rozumieć pod pojęciem „przedawnienie”, w ocenie Spółdzielni należy odwołać się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym, jak również do cywilistycznego sposobu ustalenia terminu przedawnienia roszczeń.

Zgodnie z art. 117 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny, (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) „po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia”.

Art. 29 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze (j. t. Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) stanowi, że roszczenia o wypłatę m. in. udziałów przedawniają się z upływem 3 lat. Wskazany przepis Kodeksu cywilnego oznacza, że przedawnione roszczenie może być przez dłużnika nadal dobrowolnie zaspokojone, jednak nie może być zasądzone i przymusowo wyegzekwowane. Przychód z tytułu przedawnienia zobowiązania powstaje w dniu upływu terminu przedawnienia. Jeżeli jednak dłużnik po wskazanej dacie zrzeka się prawa do skorzystania z przedawnienia i zamierza dokonać zapłaty, to nie wykaże przychodu we wskazanej dacie. Wnioskodawca uznaje wszelkie roszczenie osób uprawnionych do waloryzacji, które będą zgłoszone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2009r. (termin 3 lat liczony od daty 31 grudnia 2006r. ). Po wskazanej dacie będzie uchylać się od ich zaspokojenia podnosząc zarzut przedawnienia.

Przychód powstanie 01 stycznia 2010 r. i momentu tego nie zmienia fakt, iż waloryzacja udziałów nigdy nie była zaksięgowana jako „zobowiązania”. Na bieg przedawnienia nie ma bowiem wpływu to, w jaki sposób faktyczne zobowiązania Spółdzielni, były księgowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj