Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-600a/09/EŁ
z 12 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-600a/09/EŁ
Data
2009.10.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
druk
moment powstania obowiązku podatkowego
opodatkowanie
usługi


Istota interpretacji
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług druku.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu 23 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług druku - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług druku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka wykonuje usługi poligraficzne, w tym także drukowanie gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN. Za wykonanie usługi Spółka wystawia faktury z dniem wykonania usługi, stosując stawkę podatku 22% i zamieszczając w fakturze uzgodnioną z odbiorcą datę zapłaty, tj. 14 dni. Faktyczna zapłata jest na ogół zgodna z ustaleniami, występują jednak przypadki późniejszej zapłaty. Wszystkie faktury za wykonane usługi, Spółka rozlicza w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym faktury zostały wystawione.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka postępuje prawidłowo rozliczając podatek należny za miesiąc, w którym wykonano usługę (i jednocześnie wystawiono fakturę) druku prasy i książek, oznaczonych symbolami ISBN i ISSN...


Zdaniem Wnioskodawcy rezygnacja ze stosowania uprzywilejowanego (późniejszego) ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, wskazanego w art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, dla omawianych usług druku prasy i książek, oznaczonych symbolami ISBN i ISSN, nie ma cechy błędnego ustalania podstawy opodatkowania i kwoty podatku w poszczególnych miesiącach. Spółka stosując zasadę określoną w art. 19 ust. 1 ww. ustawy, to jest ustalając obowiązek podatkowy z chwilą wykonania usługi, wcześniej opłaca podatek, w żadnej mierze nie umniejszając swoich zobowiązań podatkowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy.

Z art. 8 ust. 3 powołanej ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 – 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ww. ustawy).

Od powyższej ogólnej zasady, ustawodawca określił w sposób odmienny - między innymi dla usług polegających na drukowaniu - szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 8 cyt. ustawy, obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi polegające na drukowaniu gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13), oraz książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN. Z dniem ich wykonania wystawia faktury, zamieszczając uzgodnioną z odbiorcą datę zapłaty, tj. 14 dni. Na ogół faktyczna zapłata jest zgodna z ustaleniami, jednak występują przypadki późniejszej zapłaty. Spółka wszystkie faktury rozlicza w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym faktury zostały wystawione.

Wskazać należy, iż przepis art. 19 ust. 13 pkt 8 ww. ustawy jest jednoznaczny. O momencie powstania obowiązku podatkowego, w przedmiotowej sprawie, decyduje moment otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu wykonania usługi (o ile moment otrzymania zapłaty nastąpi przed upływem 90 dni od dnia wykonania usługi). Tak więc momentem powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług drukowania gazet, magazynów, czasopism oraz książek, będzie moment otrzymania zapłaty przez Wnioskodawcę. Natomiast w przypadku nieotrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie z upływem 90. dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Dyspozycja przepisu określającego, dla usług polegających na drukowaniu, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, nie daje podatnikom możliwości wyboru innego momentu powstania tego obowiązku. Jeżeli bowiem obowiązek podatkowy powstaje z mocy przepisów prawa, a ustawodawca w tym przypadku określił szczególny moment jego powstania – to tenże przepis, a nie wola podatnika, wyznacza zaistnienie obowiązku podatkowego, a podatnik powinien zadeklarować podatek należny z tytułu świadczenia ww. usług w okresie rozliczeniowym, w którym ten obowiązek podatkowy powstał.

Zadeklarowanie podatku w okresie rozliczeniowym poprzedzającym okres, w którym obowiązek podatkowy zaistniał nie może być uznane za prawidłowe, gdyż samo zadeklarowanie podatku nie rodzi powstania obowiązku podatkowego. Przedwczesne – przed powstaniem obowiązku podatkowego – zadeklarowanie podatku należnego przez podatnika powoduje, że w okresie rozliczeniowym, w którym ten podatek został wykazany, powstaje z tego tytułu nadpłata, a w okresie rozliczeniowym, w którym zgodnie z przepisami prawa, powstał obowiązek podatkowy , a nie został wykazany podatek – powstaje zaległość podatkowa.

Zatem, stwierdzić należy, iż stanowisko wskazane przez Spółkę - odnośnie rezygnacji ze stosowania uprzywilejowanego (późniejszego) ustalania chwili obowiązku podatkowego i stosowania się do zasady wynikającej z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jest błędne, pomimo faktu, iż nie będzie ono powodowało uszczupleń w dochodach Skarbu Państwa, gdyż nie jest zgodne z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 8 ww. ustawy, a deklaracje VAT-7 składane przez Spółkę będą zawierały błędne dane.

Jednocześnie informuje się, że kwestia dotycząca terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku, została rozstrzygnięta w interpretacji nr ITPP2/443-600b/09/EŁ.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj