Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-476/09/MK
z 19 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-476/09/MK
Data
2009.11.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
grunty
nieruchomości
przychód
spółka kapitałowa
spółka komandytowa
spółka osobowa
spółki
sprzedaż
sprzedaż środków trwałych
środek trwały
udział w spółce
umowa sprzedaży
wkład
wkłady do spółki
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy wnoszenie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych będzie skutkowało powstaniem dla niej przychodu?



Wniosek ORD-IN 736 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu podatkowego z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie oznaczone jako nr 1 w poz. 55 wniosku druk ORD-IN) - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia, u wspólnika spółki osobowej (w spółce z o.o.), przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność deweloperską. Spółka jest właścicielem nieruchomości, które w przyszłości zamierza wykorzystywać w ramach kolejnych projektów deweloperskich. Ponadto, w ramach kolejnych projektów deweloperskich najprawdopodobniej wykorzystywane będą również nieruchomości, które Spółka dopiero w przyszłości nabędzie na ten cel, w zależności od potrzeb konkretnego projektu.

Przed podjęciem działań inwestycyjnych (rozpoczęciem projektu deweloperskiego) konieczna jest dywersyfikacja ryzyka w ramach poszczególnych inwestycji (projektów). Oczekiwania te zgłaszane są przez instytucje finansowe (głównie banki), które finansując jedną z inwestycji nie chcą ponosić ryzyka innych inwestycji, w których finansowanie nie są zaangażowane.

W związku z powyższym, Spółka zamierza tworzyć w tym celu spółki osobowe (spółki jawne bądź komandytowe) na użytek konkretnych inwestycji. Poza Spółką wspólnikami spółek osobowych mogą być inne osoby prawne oraz/lub osoby fizyczne. Spółka będzie pokrywała swoje wkłady do spółek osobowych w formie wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, których jest już obecnie właścicielem, bądź które nabędzie w przyszłości na użytek konkretnych projektów.

Wnoszone nieruchomości będą wykorzystywane przez spółki osobowe w projektach deweloperskich, dlatego nie będą one kwalifikowane przez spółki osobowe jako środki trwałe, a w konsekwencji nie będą dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Nieruchomości posiadane obecnie przez Spółkę i przeznaczone na realizację projektów deweloperskich nie są również obecnie kwalifikowane przez Spółkę jako środki trwałe. Taka sama zasada będzie dotyczyła również nabywanych w przyszłości nieruchomości z przeznaczeniem na realizację kolejnych projektów deweloperskich.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy wnoszenie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych będzie skutkowało powstaniem dla niej przychodu...
  2. W jaki sposób należy ustalić dochody Spółki w przypadku ewentualnych sprzedaży przez spółki osobowe nieruchomości lub ich części wniesionych uprzednio do danej spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze.

Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


W odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca wskazał, że w przedstawionym stanie faktycznym, wnoszenie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych nie będzie skutkowało powstaniem dla niej przychodu. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm., dalej UPDOP), nie zawiera bowiem regulacji będącej podstawą do opodatkowania przedmiotowej operacji. Art. 12 ust. 1 tej ustawy określający kategorie przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie wskazuje na operacje wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W szczególności należy odnieść się do art. 12 ust. 1 pkt 7, zgodnie z którym przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak z kolei wynika z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH), spółkami kapitałowymi są jedynie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Spółki jawne oraz spółki komandytowe, w ramach których planowana jest działalność podmiotu, do którego wniesiony zostanie wkład niepieniężny, zaliczane są natomiast do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 KSH. Tym samym należy uznać, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sytuacji.


Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 12 ust. 1b powołanej ustawy, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:


  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.


Zgodnie z przepisami KSH, pojęcie kapitału zakładowego, do którego odwołuje się powyższy przepis, występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej oraz - w drodze regulacji szczególnej - w spółce komandytowo-akcyjnej. W związku z tym, iż w spółce jawnej oraz komandytowej, do której Spółka wniesie wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, nie ma kapitału zakładowego, można dodatkowo wskazać, iż tym samym brak jest regulacji podatkowej określającej moment powstania ewentualnego przychodu. Wobec powyższego, w związku z tym, że spółka jawna i spółka komandytowa nie są spółkami kapitałowymi, a - co więcej - nie posiadają kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W związku z tym, że ustawodawca przewidział opodatkowanie jedynie w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i nie istnieje odrębna regulacja podatkowa odnosząca się do opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, Spółka stoi na stanowisku, iż transakcje wniesienia wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości do spółek osobowych nie będą skutkowały powstaniem dla Spółki przychodu.


Spółka pragnie zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż prawidłowość zaprezentowanego przez stanowiska potwierdzają również liczne postanowienia organów podatkowych, np.:


  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 lipca 2009 r. nr ITPB3/423-262a/09/DK,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2009 r. nr IPPB3/423-184/08-2/MS,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 listopada 2008 r. nr ILPB3/423-506/08-2/EK,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 marca 2009 r. nr IPPB3/423-9/09-2/MS,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 marca 2009 r. nr IBPBI/2/423-1228/08/PP,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 maja 2008 r. nr ILPB3/423-150/08-3/HS,
  • interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 czerwca 2007 nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS,
  • interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z dnia 14 sierpnia 2007 r. nr 1/423-42-419/07/ZDB.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj