Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-628/12-2/AA
z 17 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2012 r. (data wpływu 25 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku z udzieleniem rabatu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku z udzieleniem rabatu oraz w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku ze zwrotem wadliwych towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest handel hurtowy i detaliczny częściami i akcesoriami rowerowymi oraz rowerami.

W roku 2011 Zainteresowany sprzedawał kilkunastokrotnie kontrahentowi towar i w dniu sprzedaży wystawiał kontrahentowi faktury.

Na podstawie zawartej umowy, po przekroczeniu pewnej wysokości obrotu, kontrahentowi przysługiwał rabat 5% tzw. rabat końca roku. W związku z tym w kwietniu 2012 r. Wnioskodawca wystawił fakturę korektę dotyczącą całości sprzedaży w roku 2011. Kontrahent umniejszy w roku 2012 płatności za faktury z roku 2012 o kwotę wynikającą z faktury korekty, ponieważ do 31 grudnia 2011 r. zapłacił za wszystkie faktury poza jedną, za którą uregulował częściowo należność 27 marca 2012 r. (pozostała do zapłaty kwota 244,77 zł – do wyjaśnienia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku z udzieleniem rabatu.

W jakim roku podatkowym należy ująć wystawione faktury korygujące i pomniejszyć przychody?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 14 podatku dochodowego od osób fizycznych faktura korekta dotycząca udzielonego rabatu końca roku powinna być ujęta w roku, w którym zostały wystawione pierwotne faktury, a więc w roku 2011.

Skoro za przychód uważa się kwoty należne po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a już 31 grudnia 2011 r. kwota należnego rabatu była możliwa do wyliczenia, to faktura korekta powinna być rozliczona w okresie, w którym powstał przychód. W interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2010 r., znak ILPB3/423-290/10-5/KS Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zajął podobne stanowisko.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów. Nie zawiera także uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. wskazujących, czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie wystawienia faktury korygującej (na bieżąco), czy też w dacie powstania przychodu należnego. Zauważyć jednak należy, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje bowiem zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności prowadzi handel hurtowy i detaliczny częściami i akcesoriami rowerowymi oraz rowerami. Na podstawie zawartej umowy, kontrahentowi po przekroczeniu pewnej wysokości obrotu, przysługiwał 5% tzw. rabat końca roku. W związku z tym Zainteresowany w kwietniu 2012 r. wystawił fakturę korektę dotyczącą całości sprzedaży w 2011 roku.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż wystawione przez Wnioskodawcę faktury korygujące winny zostać odniesione wstecz, tj. do okresu zaewidencjonowania faktur pierwotnych. Udzielenie rabatu winno bowiem korygować przychody uzyskane ze sprzedaży towarów, z którymi rabaty te są związane, a zatem przychody okresu sprawozdawczego, w którym zostały pierwotnie zaewidencjonowane.

O wartość zwróconych udzielonych rabatów Wnioskodawca winien zatem pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody. W związku z powyższym winna także dokonywać stosownych korekt w okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie wykazano przychód.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy przestawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę pisma urzędowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto tut. organ wskazuje, że w dniu 17 września 2012 r. wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku ze zwrotem wadliwych towarów został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-628/12-3/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj