Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-845/09-4/IG
z 6 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-845/09-4/IG
Data
2009.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dystrybucja (rozprowadzanie)
energia elektryczna
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności
umowa


Istota interpretacji
VAT - z tytułu sprzedaży energii elektrycznej



Wniosek ORD-IN 531 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01 września 2009r. (data wpływu 02 września 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 września 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne i zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”, „Sprzedawca”) zawarła umowy na sprzedaż energii elektrycznej na rzecz spółki E SA (dalej jako: „E”, „Odbiorca”, „Kupujący”), na podstawie których Spółka dostarcza energię elektryczną do E. Zgodnie z postanowieniami umów, Spółka wystawia z tytułu tej sprzedaży faktury na umówioną ilość oraz wartość dostarczanej energii elektrycznej.

1. W miesiącu kwietniu 2009r. Spółka dokonała sprzedaży energii elektrycznej dla E i wystawiła dnia 04 maja 2009r. fakturę VAT zgodnie z zawartą dnia 02.l0.2008r. umową sprzedaży energii elektrycznej zmienioną aneksem nr 1 z dnia 27 lutego 2009 r.

Faktura ta została dostarczona do E dnia 06 maja 2009r. W umowie tej określono w § 7 ust. 1, że „Do 7-go dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym Sprzedawca dostarczy Odbiorcy oryginał faktury VAT za zakontraktowaną energię elektryczną. Odbiorca zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego.” Zgodnie z zapisami tej umowy, okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Przedmiotowa umowa stanowi „że ( 7 ust. 2 ) jeżeli sprzedawca dostarczy oryginał faktury VAT w terminie późniejszym niż 7 dni przed terminem płatności, Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT wciągu 7 dni od daty jej otrzymania” oraz stanowi również, że ( § 7 ust. 16 ) „Jeżeli ostatni dzień terminu płatności faktur VAT, faktur VAT korekta lub noty księgowej wypada w sobotę lub w dniu wolnym od pracy, Kupujący dokona płatności w pierwszym dniu roboczym następującym po tych dniach. Za dzień zapłaty uważa się dzień uznania rachunku bankowego Sprzedawcy.” W związku z tym, że 30 dniowy termin płatności za fakturę przypadał na sobotę, pojawiły się wątpliwości ( w świetle zapisów powyższej umowy) czy obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał 30-go maja 2009r. czy dnia 01 czerwca 2009r. Spółka uznała, że termin płatności za fakturę nr S…. upłynął dnia 30 maja 2009r., podatek należny z tytułu sprzedaży energii elektrycznej udokumentowanej tą fakturą ujęła w deklaracji podatkowej podatku VAT za miesiąc maj 2009r. i został on zapłacony dnia 25 czerwca 2009r.

2. W miesiącu kwietniu 2009r. Spółka dokonała sprzedaży energii elektrycznej dla E i wystawiła dnia 04 maja 2009r. fakturę VAT zgodnie z zawartą dnia 27 lutego 2009r, ramową, umową sprzedaży energii elektrycznej. Faktura ta została dostarczona do E dnia 06 maja 2009r. W umowie tej określono § 9 ust. 1 pkt 1.1 „że „w ciągu 7 dni po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego Sprzedawca wystawi Kupującemu oryginał faktury VAT za sprzedaną energię elektryczną. Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie 30 dni po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, jednak nie wcześniej niż w ciągu 5 dni od daty jej otrzymania.” Zgodnie z zapisami tej umowy, okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Przedmiotowa umowa stanowi również, że (§ 9 ust. 4 pkt 4.5 ) „W przypadku, gdy data zapłaty przypada w sobotę albo dzień świąteczny, za datę zapłaty uważa się pierwszy dzień roboczy po sobocie albo dniu świątecznym.” W związku z tym, że 30 dniowy termin płatności za fakturę nr przypadał na sobotę, pojawiły się wątpliwości ( w świetle zapisów powyższej umowy) czy obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał 30-go maja 2009 r., czy dnia 01 czerwca 2009 r. Spółka uznała, że termin płatności za fakturę nr S…. upłynął dnia 30 maja 2009 r., podatek należny z tytułu sprzedaży energii elektrycznej udokumentowanej tą fakturą ujęła w deklaracji podatkowej podatku VAT za miesiąc maj 2009r. i został on zapłacony dnia 25 czerwca 2009r. 3. Spółka dokonuje również sprzedaży energii elektrycznej dla E na podstawie umowy uczestnictwa w „I” nr ibee/E/2006 zawartej dnia 18 października 2006r. zmienionej aneksem nr 1 dnia 27 lutego 2009r. i wystawia faktury VAT. W umowie tej określono, że (§ 8 ust. 1) „Do 7-go dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym Sprzedający dostarczy Kupującemu oryginał faktury VAT za zakupioną energię elektryczną. Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. Zgodnie z zapisami tej umowy, okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Przedmiotowa umowa stanowi również, że (§ 8 ust. 2 ) „Jeżeli Sprzedający dostarczy oryginał faktury VAT za zakupioną energię elektryczną w terminie późniejszym, Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni od daty jej otrzymania”. W świetle cytowanych zapisów powyższej umowy, pojawia się wątpliwość co do ustalenia prawidłowej data powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, w przypadku gdy faktura VAT za sprzedaż energii za dany miesiąc rozliczeniowy nie zostanie dostarczona do E do 7-go dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym i zostanie zapłacona przez E w miesiącu następującym po miesiącu w którym wystawiono fakturę VAT. Przykładowo: za sprzedaż energii w miesiącu czerwcu, wystawiono fakturę VAT dnia 7-go lipca, która została dostarczona do E dnia 10 lipca i zapłacona przez E dnia 9 sierpnia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu sprzedaży energii elektrycznej za miesiąc kwiecień 2009 r., dokonanej na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej dnia 02.10.2008r. E….. zmienioną aneksem nr 1 z dnia 27 lutego 2009 r. udokumentowanej fakturą VAT z dnia 04 maja 2009 r. nr S….. w świetle zapisów powyższej umowy powstał dnia 30 maja 2009 r....
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu sprzedaży energii elektrycznej za miesiąc kwiecień 2009r. dokonanej na podstawie ramowej umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej dnia 27 lutego 2009r. nr S…. udokumentowanej fakturą VAT z dnia 04 maja 2009r. nr S świetle zapisów powyższej umowy powstał dnia 30 maja 2009 r....
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że zgodnie z zapisami umowy uczestnictwa w „I” nr ibee/../2006 zawartej dnia 18 października 2006r. zmienionej aneksem nr 1 dnia 27 lutego 2009 r., obowiązek podatkowy w podatku VAT za sprzedaż energii elektrycznej za dany okres rozliczeniowy (miesiąc kalendarzowy) powstaje 30-go dnia miesiąca następującego po tym okresie rozliczeniowym...

Zdaniem wnioskodawcy

Ad 1) obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1a (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży przez Spółkę energii elektrycznej do E na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej dnia 02.10.2008r. nr E…… zmienionej aneksem nr 1 z dnia 27 lutego 2009r. został określony w § 7 ust. 1 tejże umowy, który brzmi „Do 7-go dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym Sprzedawca dostarczy Odbiorcy oryginał faktury VAT za zakontraktowaną energię elektryczną. Odbiorca zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego.” Zapisy § 7 ust. 16 tejże umowy o treści „Jeżeli ostatni dzień terminu płatności faktur VAT, faktur VAT korekta lub noty księgowej wypada w sobotę lub w dniu wolnym od pracy, Kupujący dokona płatności w pierwszym dniu roboczym następującym po tych dniach. Za dzień zapłaty uważa się dzień uznania rachunku bankowego Sprzedawcy.”, dotyczą jedynie przesunięcia dnia faktycznej zapłaty a nie terminu płatności. Posiłkując się przepisem art. 115 kodeksu cywilnego, (jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego) wykonanie czynności, o której mowa w art. 115 kodeksu cywilnego odnosi się jedynie do dnia faktycznej zapłaty (dzień zapłaty) a nie do dnia „w którym powinna nastąpić zapłata (dzień płatności). Z uwagi na powyższe stwierdzono, iż jeśli termin płatności określony w umowie przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to obowiązek podatkowy powstaje wraz z upływem tego właśnie dnia i nie ulegnie przesunięciu na dzień następny. Mając na względzie powyższe Spółka stwierdziła, że obowiązek podatkowy podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej udokumentowanej fakturą z dnia 04 maja 2009 r. nr S….. powstał dnia 30 maja 2009 r.

Ad 2) Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1a (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży przez Spółkę energii elektrycznej E na podstawie ramowej umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej dnia 27 lutego 2009r. nr S…… został określony w 9 ust. 1 pkt 1.1 o brzmieniu „w ciągu 7 dni po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego Sprzedawca wystawi Kupującemu oryginał faktury VAT za sprzedaną energię elektryczną. Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie 30 dni po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, jednak nie wcześniej niż w ciągu 5 dni od daty jej otrzymania.” Zapisy § 9 ust. 4 pkt 4.5 o treści „W przypadku, gdy data zapłaty przypada w sobotę albo dzień świąteczny, za datę zapłaty uważa się pierwszy dzień roboczy po sobocie albo dniu świątecznym” dotyczą jedynie przesunięcia dnia faktycznej zapłaty a nie terminu płatności. Posiłkując się przepisem art. 115 kodeksu cywilnego, (jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego) wykonanie czynności, o której mowa w art. 115 kodeksu cywilnego odnosi się jedynie do dnia faktycznej zapłaty (dzień zapłaty) a nie do dnia, w którym powinna nastąpić zapłata (dzień płatności). Z uwagi na powyższe stwierdzono, iż jeśli termin płatności określony w umowie przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to obowiązek podatkowy powstaje wraz z upływem tego właśnie dnia i nie ulegnie przesunięciu na dzień następny. Mając na względzie powyższe Spółka stwierdziła, że obowiązek podatkowy podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej udokumentowanej fakturą z dnia 04 maja 2009 r. nr …. powstał dnia 30 maja 2009r. Ad3) Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1a (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży przez Spółkę energii elektrycznej E na podstawie ramowej umowy uczestnictwa w „I” nr ibee/E/2006 zawartej dnia 18 października 2006 r. zmienionej aneksem nr 1 dnia 27 lutego 2009r. został ustalony w § 8 ust. 1, który brzmi: „Do 7-go dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym Sprzedający dostarczy Kupującemu oryginał faktury VAT za zakupioną energię elektryczną, Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. Według Spółki zapis 8 ust. 2 umowy o brzmieniu: „Jeżeli Sprzedający dostarczy oryginał faktury VAT za zakupioną energię elektryczną w terminie późniejszym, Kupujący zapłaci należność określoną w tej fakturze VAT w terminie do 30 dni od daty jej otrzymania”, dotyczy jedynie przesunięcia dnia faktycznej zapłaty a nie terminu płatności. Zdaniem Spółki dostarczenie faktury VAT do E po 7 dniu miesiąca pozostanie bez wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego VAT, ponieważ został on w umowie określony i powstaje 30-go dnia danego miesiąca kalendarzowego za sprzedaż energii elektrycznej za poprzedni miesiąc rozliczeniowy (kalendarzowy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj