Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-736/09-4/MM
z 3 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-736/09-4/MM
Data
2009.12.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
przekształcanie
przekształcanie podmiotów
rozliczanie (rozliczenia)
spółka komandytowo-akcyjna
sukcesja prawna
sukcesja uniwersalna
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych
wspólnik
zysk niepodzielony


Istota interpretacji
Czy otrzymana część wypracowanego zysku z roku 2008 u wspólnika, którym jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (osoba prawna) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 467 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 03 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podlegającego opodatkowaniu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 września 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem w dniu 13 listopada 2009 r. – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komplementariuszem) w spółce komandytowo – akcyjnej. Spółka komandytowo – akcyjna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (kapitałowej) w dniu 30.12.2008 r., w której Wnioskodawca posiadał udziały. Kapitał spółki przekształcanej (kapitałowej) wraz z niepodzielonym zyskiem wypracowanym za okres od 01.01.2008 r. do 30.12.2008 r. stanowiły podstawę wyceny aktywów netto w planie przekształcenia i tworzyły kapitał własny wspólników.

W dniu 16.06.2009 r. Walne Zgromadzenie Wspólników przekształconej spółki komandytowo – akcyjnej, która jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej, podjęło uchwałę o wypłacie wspólnikom w formie dywidendy części wypracowanego zysku w roku 2008.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymana część wypracowanego zysku z roku 2008 u wspólnika, którym jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (osoba prawna) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana kwota przez wspólnika nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Otrzymana kwota jest bowiem częścią zgromadzonego kapitału własnego dawniejszej spółki z o. o. (przed przekształceniem). W wyniku przekształcenia (dokonanego w 2008 r.) spółki z o. o. w spółkę komandytowo – akcyjną, kapitały własne spółki z o. o. wraz z niepodzielonym zyskiem wypracowanym w roku 2008 stały się kapitałami spółki komandytowo – akcyjnej. Wypłacone pieniądze nie są:

  • udziałami w zyskach osób prawnych,
  • udziałami w dochodach z działalności spółki komandytowo – akcyjnej.

Dlatego też Wnioskodawca uważa, że otrzymane pieniądze przez Wnioskodawcę, jako zwrot kapitału zapasowego powstałego w 2008 r. w spółce komandytowo - akcyjnej w wyniku przekształcenia, nie są przychodem w rozumieniu art. 12 ani też udziałem w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę komandytowo – akcyjną.

Stosownie natomiast do treści art. 553 § 3 wskazanej powyżej ustawy, wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2008 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d.


Z powyższego wynika, iż katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym i wykracza poza wymienione w nim przysporzenia majątkowe. Zatem przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową, które to przekształcenie miało miejsce w stanie prawnym obowiązującym w roku 2008, wspólnik takiej spółki uzyskiwał – w dniu przekształcenia – przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych odpowiadający równowartości niepodzielonych zysków spółki przekształcanej.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W związku z tym, iż pobór przedmiotowego podatku odbywa się za pośrednictwem płatnika wskazać należny na regulację art. 26 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2008 r., która stanowi, iż osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (…).

W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytowo – akcyjną, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem (komplementariuszem) w spółce komandytowo – akcyjnej, która powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (kapitałowej) w dniu 30.12.2008 r., w której Wnioskodawca posiadał udziały.

Kapitał spółki przekształcanej (kapitałowej) wraz z niepodzielonym zyskiem wypracowanym za okres od 01.01.2008 r. do 30.12.2008 r. stanowiły podstawę wyceny aktywów netto w planie przekształcenia i tworzyły kapitał własny wspólników.

W dniu 16.06.2009 r. Walne Zgromadzenie Wspólników przekształconej spółki komandytowo – akcyjnej, podjęło uchwałę o wypłacie wspólnikom w formie dywidendy części wypracowanego zysku w roku 2008.

Reasumując powyższe, na spółce osobowej (spółce przekształconej) jako następcy prawnym spółki kapitałowej (spółki przekształcanej) ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od dochodu udziałowców spółki kapitałowej (spółki przekształcanej), w tym Wnioskodawcy, odpowiadającego wartości niepodzielonych zysków tej spółki, określonego na dzień przekształcenia.

Wobec powyższego, jeżeli spółka osobowa (spółka przekształcana) tego obowiązku nie dopełniła, to należałoby tego obowiązku dopełnić składając stosowną deklarację podatkową i uiszczając zaległy zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj