Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-312/09-4/AF
z 18 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-312/09-4/AF
Data
2009.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy --> Zgoda urzędu skarbowego


Słowa kluczowe
darowizna
urząd skarbowy
ustawa
zaświadczenia


Istota interpretacji
wydanie zaświadczenia przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego, że w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że darowizna nie podlega powyższemu podatkowi.



Wniosek ORD-IN 479 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.08.2009 r. (data wpływu 19.08.2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 06.10.2009 r. (data wpływu 09.10.2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-312/09-2/AF z dnia 01.10.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wydania zaświadczenia przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego, że w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że darowizna nie podlega powyższemu podatkowi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie wydania zaświadczenia przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego, że w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że darowizna nie podlega powyższemu podatkowi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, czyli spółka pod firmą A Sp. z o.o. Sp. k., kupił mieszkanie w Konstancinie przy ulicy B. Akt nabycia dotyczy również darowizny (dalej zwanej „darowizną”) udziału w drodze o wartości 1.000 zł. Wnioskodawca nabył ten udział w drodze darowizny dokonanej przez osobę fizyczną - sprzedawcę mieszkania, udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym w dniu 22 września 2008 r. (Repertorium A Nr ...../2008), sporządzonym przez Ewę B - Notariusza.

Obecnie Spółka podpisała umowę przedwstępną sprzedaży ww. lokalu, Notariusz zażądał przedstawienia do umowy ostatecznej zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do umowy udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym w dniu 22 września 2008 r. (Repertorium A Nr ...../2008), sporządzonym przez E– Notariusza. Zdaniem Wnioskodawcy żądanie Notariusza jest całkowicie bezzasadne, ponieważ zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn „podatkowi od spadków i darowizn”, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy…”, a udział w drodze został nabyty w drodze darowizny bezspornie przez spółkę komandytową, a nie przez osobę fizyczną. Tego typu darowizny nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, która ma zastosowanie wyłącznie do osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy właściwy urząd skarbowy (Urząd Skarbowy) może wydać zaświadczenie potwierdzające, w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że darowizna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że Urząd Skarbowy nie może wydać zaświadczenia w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ zgodnie z art. 1 tej ustawy ma ona zastosowanie wyłącznie do osób fizycznych. Spółka komandytowa z całą pewnością nie jest osobą fizyczną, dlatego nie mogą mieć do niej zastosowania przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zdaniem Wnioskodawcy Urząd Skarbowy, po otrzymaniu wniosku Wnioskodawcy o stwierdzenie, że darowizna nie podlega spadkowi, powinien wydać zaświadczenie, że darowizna w ogóle nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn, ale nie trybie przewidzianym w tej ustawie, lecz w formie zwykłego zaświadczenia. Zdaniem Wnioskodawcy powołanie się na art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn w tym zaświadczeniu byłoby niedopuszczalne, ponieważ nie można wydawać na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn zaświadczenia w odniesieniu do Wnioskodawcy, który, zgodnie z art. 1 tej ustawy w ogóle jej nie podlega.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, jako spółka z o.o. spółka komandytowa, kupił mieszkanie oraz nabył w drodze darowizny udział w drodze o wartości 1.000 zł. Akt notarialny dokumentujący nabycie udziału w drodze darowizny dokonanej przez osobę fizyczną, sprzedawcę mieszkania, został sporządzony w dniu 22.09.2008 r. Obecnie Wnioskodawca podpisał umowę przedwstępną sprzedaży ww. lokalu. Notariusz zażądał przedstawienia do umowy ostatecznej zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do umowy darowizny udokumentowanej aktem notarialnym.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie należy brać pod uwagę przepisy ustawy od podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 16 czerwca 2009 r. (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) o podatku od spadków i darowizn powyższemu podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy i praw majątkowych uzyskanych tytułem, określonym w art. 1, notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

Z analizy art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że organ podatkowy może wydać zaświadczenie potwierdzające, że nabycie jest zwolnione od podatku, należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Organ na podstawie powyższego przepisu ustawy nie może natomiast wydać zaświadczenia potwierdzającego, iż darowizna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Należy nadmienić, iż zgodnie z art. 306 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) organ podatkowy wydaje zaświadczenia ma żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

W myśl art. 306 a § 2 ustawy zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

  1. urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
  2. osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Stosownie do zapisu art. 306a § 3 ustawy zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy (art. 306a § 4).

W powyższych przypadkach organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego wynikających z prowadzonych przez organ podatkowy ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w posiadaniu organu. Treść powyższego przepisu przesądza więc o tym, iż organ wydając zaświadczenie potwierdza jedynie te informacje, których jest dysponentem.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż właściwy urząd skarbowy nie może wydać zaświadczenia potwierdzającego, w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, że darowizna nie podlega powyższemu podatkowi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj