Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-732/09/JJ
z 25 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-732/09/JJ
Data
2009.11.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku naliczonego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Istota interpretacji
Czy od kosztów innych niż zakup paliwa dotyczących ww. samochodów można odliczać podatek VAT?



Wniosek ORD-IN 615 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2009r. (data wpływu do siedziby tut. organu 10 września 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2009r. (data wpływu 17 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy od kosztów innych niż zakup paliwa dotyczących samochodów, można odliczać podatek VAT – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy od kosztów innych niż zakup paliwa dotyczących samochodów, można odliczać podatek VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 listopada 2009r. (data wpływu 17 listopada 2009r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką cywilną. Osoby prowadzące działalność gospodarczą korzystają w ramach tej działalności ze swych prywatnych samochodów. Samochody nie są wniesione do spółki jako środki trwałe i rozliczane są na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji samochodu. Do tej pory, ze względu na fakt, iż są to auta osobowe, wszelkie koszty związane z eksploatacją: zakup paliwa, zakup części, naprawy, przeglądy rejestr., księgowane były w ww. ewidencji w wartości brutto. Cała sprzedaż spółki jest sprzedażą opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W piśmie uzupełniającym z dnia 16 listopada 2009r. Wnioskodawca zmodyfikował pytanie i stanowisko. W niniejszej interpretacji odniesiono się zatem do pytania i stanowiska w formie nadanej w tym piśmie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od kosztów innych niż zakup paliwa dotyczących ww. samochodów można odliczać podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem części, usług napraw samochodów oraz przeglądu rejestracyjnego. Art. 86 ustawy o VAT stanowi bowiem o takim prawie, w sytuacji, gdy nabyte towary i usługi służą sprzedaży opodatkowanej, bez względu na to czy jest to związek bezpośredni czy pośredni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług wymienione zostały w art. 88 ust. 1, ust. 3a i ust. 4 ww. ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16, 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11).

Z sytuacji opisanej we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest spółką cywilną, a osoby prowadzące działalność gospodarczą korzystają w ramach tej działalności ze swych prywatnych samochodów. Samochody nie są wniesione do spółki jako środki trwałe i rozliczane są na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji samochodu. Do tej pory, ze względu na fakt, iż są to auta osobowe, wszelkie koszty związane z eksploatacją: zakup paliwa, zakup części, naprawy, przeglądy rejestr., księgowane były w ww. ewidencji w wartości brutto. Cała sprzedaż spółki jest sprzedażą opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W zakresie prawa do odliczania naliczonego podatku VAT związanego z zakupem części, napraw i przeglądów rejestr., Wnioskodawca uważa, iż zakup ww. towarów i usług uprawnia podatnika do odliczenia naliczonego podatku VAT bez względu na to czy jest to związek bezpośredni czy pośredni.

Powyższe, zdaniem Spółki, wynika ze spełnienia warunku art. 86 ustawy o VAT, który wskazuje na konieczność związku naliczonego podatku VAT ze sprzedażą opodatkowaną.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z wniosku wynika, iż osoby prowadzące działalność gospodarczą korzystają ze swych prywatnych samochodów, które nie są wniesione do spółki jako środki trwałe, a więc są wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej jak i do celów prywatnych – czyli do czynności niepodlegających opodatkowaniu. W tej sytuacji, zdaniem tut. organu, mając na uwadze regulacje zawarte w przepisie art. 86 ust. 1, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem części, usług napraw samochodów oraz przeglądu rejestracyjnego, tylko w takiej części, w jakiej przedmiotowe zakupy są wykorzystywane do działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących zakup części oraz usług napraw samochodów i przeglądów rejestracyjnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj