Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-872/09-4/KG
z 29 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-872/09-4/KG
Data
2009.12.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obiekty hotelarskie
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
pensjonat
stawki podatku
warunek


Istota interpretacji
Wykonane usługi budowlane dotyczące budowy pensjonatu zostały w sposób prawidłowy opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%. Z uwagi na fakt, iż wszelkie poniesione przez Podatnika wydatki związane są z działalnością opodatkowaną - Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tak wystawionej faktury.



Wniosek ORD-IN 301 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.09.2009r. (data wpływu 07.10.2009r.) uzupełnionym pismem z dnia 25.10.2009r. (data wpływu 30.11.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku oraz prawa do zwrotu podatku naliczonego w związku z budową pensjonatu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży zabudowanej nieruchomości.

Wniosek zawierał braki formalne (przedmiotowy wniosek nie został podpisany przez Wnioskodawcę). W związku z powyższym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 23.11.2009r. nr IPPP3/443-872/09-2/KG wezwał Wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2007 roku Wnioskodawca rozpoczął budowę pensjonatu „Willa Z.” na podstawie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W tym samym czasie Podatnik dokonał zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dopisując działalność o PKWiU 55 32Z - miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (po zmianie 55.20Z - obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania).

Zainteresowany w dniu 24.03.2009r. odebrał z PINB potwierdzenie przyjęcia obiektu budowlanego do użytku. Od tego momentu Podatnik mógł rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w tym budynku. Urządzanie wnętrz trwało do czerwca, kiedy to Wnioskujący wykazał pierwszą sprzedaż usług: zakwaterowanie turystów. W dniu 18.09.2009r. dokonał drugiej zmiany we wpisie dodając już teraz konkretne miejsce prowadzenia działalności wcześniej nie było dokładnego adresu).

Firma budowlana wykonująca roboty przy budowie pensjonatu w dniu 18.VII.2008r. wystawiła fakturę za usługi budowlane przyjmując stawkę VAT 22%. Podatek VAT z tej faktury Wnioskodawca odliczył w deklaracji VAT-7. Wszystkie koszty poniesione przy budowie pensjonatu związane są z działalnością gospodarczą. Dodatkowo Wnioskodawca nadmienia, iż nie zamieszkuje tego obiektu, a tylko go wynajmuje.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy faktura VAT została wystawiona z prawidłową stawką oraz czy w związku z tym Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż budowa dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej a budynek służy jedynie gościom hotelowym, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 22% podatku VAT, co oznacza że przedmiotowa faktura została wystawiona prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast pojęcie świadczenia usług zostało określone w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i w przepisach wykonawczych do ustawy, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, tj. 3%, 7% i 22%.

Należy jednocześnie zauważyć, iż ustawodawca przewidział zastosowanie 7% stawki podatku VAT jedynie w odniesieniu do czynności związanych z budową, remontem i przebudową obiektów, których głównym celem jest cel mieszkaniowy.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostały w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Generalnie kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 ustawy) z zastrzeżeniem kolejnych ustępów powołanego przepisu. Przepisy art. 86 ust. 10 i 11 ustawy wskazują na terminy, w jakich podatnik może z tego uprawnienia skorzystać. Zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.).

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

I tak zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obowiązującym do 30 listopada 2008r., obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak jest możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (PKWiU 55.20Z – obiekty noclegowe i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania), w ramach której wybudował pensjonat. Z uwagi na fakt, iż roboty budowlane wykonywane były na obiekcie użytkowym, zatem nie mają w przedmiotowym przypadku zastosowania wyłączenia o których mowa powyżej.

Wnioskodawca w dniu 18.07.2008r. otrzymał fakturę dokumentującą wykonanie prac przy budowie pensjonatu. Przedmiotowa nieruchomość służy Zainteresowanemu wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Budynek jest zamieszkiwany wyłącznie przez gości hotelowych a wszystkie koszty poniesione przez Podatnika przy budowie pensjonatu związane są z działalnością gospodarczą.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż wykonane usługi budowlane dotyczące budowy pensjonatu zostały w sposób prawidłowy opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych budynek pensjonatu jest klasyfikowany w Dziale 12 - Budynki niemieszkalne. Z uwagi na fakt, iż wszelkie poniesione przez Podatnika wydatki związane są z działalnością opodatkowaną - Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tak wystawionej faktury.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj