Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-977/09/CzP
z 22 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-977/09/CzP
Data
2009.12.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
otrzymanie faktury
potrącalność kosztów
sprawozdania finansowe
związek z przychodem


Istota interpretacji
1. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego w Spółce przejmowanej, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego (tj. od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca 2009r.) zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, dokumentowane fakturami i rachunkami, wystawionymi przez dostawców zarówno przed datą przejęcia oraz po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej od dnia połączenia tj. od 1 kwietnia 2009r. są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, czyli w rozliczeniu podatkowym Spółki przejmowanej,
2. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, dokumentowane fakturami i rachunkami, wystawionymi przez dostawców zarówno przed datą przejęcia oraz po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej od dnia połączenia tj. od 1 kwietnia 2009r. do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, są potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli na moment ujęcia ich w księgach rachunkowych (zaksięgowania) w Spółce przejmowanej?



Wniosek ORD-IN 634 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 24 sierpnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 27 października 2009r. oraz 18 listopada 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami spółki przejmowanej, udokumentowanych fakturami i rachunkami wystawionymi przez dostawców zarówno przed jak i po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej po dacie połączenia, a dotyczących ostatniego roku podatkowego spółki przejmowanej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe,
  • ustalenia momentu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów pośrednio związanych z przychodami spółki przejmowanej, udokumentowanych fakturami i rachunkami wystawionymi przez dostawców zarówno przed jak i po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej po dacie połączenia, a dotyczących ostatniego roku podatkowego spółki przejmowanej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami spółki przejmowanej, udokumentowanych fakturami i rachunkami wystawionymi przez dostawców zarówno przed jak i po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej po dacie połączenia, a dotyczących ostatniego roku podatkowego spółki przejmowanej,
  • ustalenia momentu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów pośrednio związanych z przychodami spółki przejmowanej, udokumentowanych fakturami i rachunkami wystawionymi przez dostawców zarówno przed jak i po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej po dacie połączenia, a dotyczących ostatniego roku podatkowego spółki przejmowanej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismami z dnia 14 października 2009 r. znak: IBPB I/2/423-977/09/CzP oraz z dnia 03 listopada 2009 r. znak: IBPB I/2/423-977/09/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 27 października 2009 r. i 18 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

W dniu 1 kwietnia 2009r. doszło do przejęcia Spółki A. Sp. z o.o. (zwana dalej „Spółką przejmowaną”) przez Spółkę B. S. A. – Wnioskodawcę (zwana dalej „Spółką przejmującą”). Przejęcie nastąpiło w drodze przeniesienia całego majątku Spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (łączenie poprzez przejęcie).

Zgodnie z wymogami przewidzianymi w ustawie o rachunkowości (ustawa z dnia 29 września 1994r.), tj. na podstawie art. 12 ust. 2, przejęcie Spółki przejmowanej wiązało się z obowiązkiem zamknięcia jej ksiąg rachunkowych na dzień wpisu do rejestru tego połączenia - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. W konsekwencji, zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, w tym samym dniu zakończeniu uległ rok podatkowy Spółki przejmowanej. Począwszy od dnia 1 kwietnia 2009r. Spółka przejmowana utraciła swój byt prawny, a Spółka przejmująca, zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki przejmowanej.

Od dnia 1 kwietnia 2009r. zaczęły spływać do Spółki przejmującej faktury i rachunki kosztowe, dotyczące działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę przejmowaną przed przejęciem, tj.:

  • wystawione przed datą przejęcia, na których Spółka przejmowana jest wskazana jako nabywca,
  • wystawione po dacie przejęcia, na których Spółka przejmująca jest wskazana jako nabywca.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania:

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że:

  1. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego w Spółce przejmowanej, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego (tj. od dnia 1 kwietnia do 30 czerwca 2009r.) zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, dokumentowane fakturami i rachunkami, wystawionymi przez dostawców zarówno przed datą przejęcia oraz po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej od dnia połączenia tj. od 1 kwietnia 2009r. są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, czyli w rozliczeniu podatkowym Spółki przejmowanej,

  2. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, dokumentowane fakturami i rachunkami, wystawionymi przez dostawców zarówno przed datą przejęcia oraz po dacie przejęcia, które wpłynęły do Spółki przejmującej od dnia połączenia tj. od 1 kwietnia 2009r. do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, są potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli na moment ujęcia ich w księgach rachunkowych (zaksięgowania) w Spółce przejmowanej.


Stanowisko wnioskodawcy do pytania 1:

Spółka przejmująca, jako następca prawny Spółki przejmowanej, zgodnie z art. 12 ust. 2 oraz art. 52 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223 ze. zm.) ma obowiązek zamknąć księgi oraz sporządzić sprawozdanie finansowe Spółki przejętej na dzień wpisu do rejestru tego połączenia, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty połączenia.

Do czasu ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego Spółki przejmowanej, wszystkie faktury i rachunki, które dotyczą kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmowanej do momentu połączenia, muszą zostać ujęte w wyniku finansowym Spółki przejmowanej, bez względu na datę otrzymania tych dokumentów.

Równocześnie zgodnie z art. 15 ust. 4b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.) koszty bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego są potrącalne w roku podatkowym w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

W związku z powyższym koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami Spółki przejmowanej, udokumentowane po dniu połączenia lecz dotyczące jej ostatniego roku podatkowego tj. od dnia 1 stycznia do 31 marca 2009r., należy ująć w rozliczeniu podatkowym Spółki przejmowanej sporządzonym za okres od 1 stycznia do 31 marca 2009r. (tj. do momentu połączenia).

Stanowisko wnioskodawcy do pytania 2:

Zgodnie z art. 6 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty, a zatem do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy przez następcę prawnego Spółki przejętej tj. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (zamknięcia ksiąg), w księgach rachunkowych Spółki przejmowanej, zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, powinny zostać zaksięgowane wszystkie koszty związane z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej do dnia jej połączenia ze Spółką przejmującą.

W związku z powyższym koszty uzyskania przychodów pośrednio związane z przychodami Spółki przejmowanej, które zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki przejmowanej, należy ująć w rozliczeniu podatkowym Spółki przejmowanej sporządzonym za okres od 1 stycznia do 31 marca 2009r. (tj. do momentu połączenia).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż odnośnie sprawy będącej przedmiotem pytania oznaczonego Nr 3 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj