Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3-443-982/09-2/JK
z 22 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3-443-982/09-2/JK
Data
2010.01.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Deklaracja podatkowa. Terminy płatności akcyzy --> Obowiązki podatnika podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
energia elektryczna
odliczenia
piwo
podatek akcyzowy
wpłata


Istota interpretacji
W którym momencie należy odliczyć akcyzę zawartą w zakupionej energii elektrycznej od akcyzy płaconej za piwo?



Wniosek ORD-IN 273 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2009 r. (data wpływu 04.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie określenia momentu, w którym należy odliczyć akcyzę zawartą w zakupionej energii elektrycznej od akcyzy płaconej od piwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej akcyzowego w zakresie określenia momentu, w którym należy odliczyć akcyzę zawartą w zakupionej energii elektrycznej od akcyzy płaconej od piwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W oparciu o interpretację indywidualną z dnia 09 czerwca 2009 r. sygnatura IPPP3/443-364/09-2/KB Spółka ma prawo odliczyć akcyzę zawartą w zużytych do produkcji surowcach, materiałach np. energii elektrycznej, oleju opałowym itp. od akcyzy zapłaconej od piwa. Wnioskodawca dysponuje uzgodnionym z właściwym urzędem celnym sposobem określenia energii elektrycznej zużytej bezpośrednio do produkcji piwa a co za tym idzie akcyzą zawartą w energii elektrycznej zużytej bezpośrednio do produkcji piwa. Faktury za energię elektryczną za miesięczne okresy rozliczeniowe (np. za wrzesień 2009 r.) posiadają termin płatności w następnym miesiącu (np. w październiku 2009 r.) a więc zarówno należność za energię elektryczną jak i zawartą w niej akcyzę Spółka płaci w następnym miesiącu (tu: w październiku 2009 r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie należy odliczyć akcyzę zawartą w zakupionej energii elektrycznej od akcyzy płaconej za piwo...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie ze stwierdzeniem zawartym w otrzymanej interpretacji indywidualnej (strona 2) warunkiem odliczenia akcyzy jest posiadanie dowodu, że Spółka tę akcyzę zapłaciła. A więc skoro należność za energię elektryczną wraz z zawartą w niej akcyzą płacona jest w miesiącu następującym po miesiącu w którym została ona faktycznie zużyta Wnioskodawca uważa, że Spółce przysługuje możliwość pomniejszenia zaliczek dziennych na poczet należnej akcyzy za piwo o akcyzę zapłaconą w energii elektrycznej najwcześniej w dniu następującym po dniu faktycznej zapłaty należności za energię elektryczną. Przykładowo: skoro terminy płatności faktur za energię elektryczną zużytą we wrześniu 2009 r. przypadają w październiku 2009 r. (np. 16 października 2009 r.) i skoro Spółka faktycznie dokonuje przelewu należności za tę energię w październiku 2009 r. (np. 16 października 2009 r.) to kwotę akcyzy zawartą w tej energii Spółka może odliczyć od zaliczki dziennej od piwa płaconej po terminie faktycznego uregulowania należności za energię elektryczną a więc najwcześniej 16 października 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ustawą, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Stosownie do art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

Zgodnie z powyższym, jeżeli od wyrobów akcyzowych zużytych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów akcyzowych został zapłacony podatek akcyzowy, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku akcyzowego od wyprodukowanego wyrobu o kwotę akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do jego wyprodukowania.

Z treści przepisu wynika, iż z niniejszego uprawnienia podatnik może skorzystać, jeżeli wcześniej została zapłacona akcyza od wyrobów akcyzowych zużytych do wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Tak, więc jednym z warunków koniecznych do zastosowania przedmiotowego obniżenia akcyzy jest rzeczywiste opłacenie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych, które zostały zużyte do wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych. W przypadku nabycia wyrobów akcyzowych na terytorium kraju zapłata akcyzy przez podatnika następuje w cenie nabycia tych wyrobów. Zatem zapłata akcyzy następuje w chwili uiszczenia przez podatnika należności za dany wyrób akcyzowy. Tym samym w momencie uregulowania należności przez kupującego mamy do czynienia z wyrobami akcyzowymi od których został zapłacony podatek akcyzowy. Dlatego też należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia należnego podatku akcyzowego od wyprodukowanego wyrobu o kwotę akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do jego wyprodukowania, może nastąpić po zapłaceniu akcyzy od wyrobów akcyzowych, które zostały zużyte do wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Z akt sprawy wynika, iż Wnioskodawca obniża kwotę należnej akcyzy od wyprodukowanego piwa o kwotę akcyzy od energii elektrycznej zużytej do jego wyprodukowania.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy regulujące podatek akcyzowy w przedmiotowym przypadku akcyza od energii elektrycznej powinna być zapłacona przed realizacją przez Wnioskodawcę prawa wynikającego z art. 21 ust. 8 ustawy. W przeciwnym razie skorzystanie przez Zainteresowanego z uprawnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 8 ustawy nie jest możliwe. Przepis ten wyznacza zależność pomiędzy prawem do obniżenia akcyzy, a wcześniejszym uiszczeniem podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych, które zostały zużyte do wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych. Tym samym, Wnioskodawca uprawnienie do zmniejszenia kwoty należnej akcyzy od wyprodukowanego piwa o kwotę akcyzy od energii elektrycznej zużytej do jego wyprodukowania nabywa z chwilą zapłaty akcyzy zawartej w fakturze zakupu energii elektrycznej.

Należy jednocześnie wskazać, iż zgodnie art. 23 ust. 1 ustawy zarejestrowani handlowcy, podmioty prowadzące składy podatkowe oraz podatnicy, o których mowa w art. 13 ust. 3, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwej izby celnej.

Stosownie do ust. 2 i 3 niniejszego artykułu wstępnych wpłat akcyzy za okresy dzienne, zwanych dalej "wpłatami dziennymi", dokonuje się nie później niż 25. dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy - po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe. Wpłaty dzienne dokonane za miesiąc rozliczeniowy są uwzględniane w deklaracjach podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1.

W myśl natomiast art. 23 ust. 4 pkt 2 ustawy wpłaty dzienne obniża się o kwoty przysługujących podatnikowi zwolnień i obniżeń akcyzy.

Reasumując – w omawianym przypadku – Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia akcyzy wynikającego z art. 21 ust. 8 ustawy w momencie uiszczenia akcyzy od energii elektrycznej zużytej do wyprodukowania piwa. Obniżenia takiego dokonuje zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 2 ustawy w ramach wpłat dziennych oraz wykazuje w deklaracji AKC-4/C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj