Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-711/09-4/AM
z 14 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-711/09-4/AM
Data
2009.12.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
spółka komandytowa
wartości niematerialne i prawne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej wniesionego jako wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej oraz ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej spółki, które to prawo nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę, stanowi wartość rynkowa tego prawa?



Wniosek ORD-IN 725 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionego jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej prawa majątkowego do witryny internetowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej wniesionego jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej prawa majątkowego do witryny internetowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zamierza, wraz z dwoma osobami fizycznymi posiadającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, utworzyć spółkę komandytową („Spółka Komandytowa”).

Wnioskodawca prowadzi - na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - działalność gospodarczą w zakresie usług internetowych.

Pozostali wspólnicy dokonają wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki Komandytowej. Natomiast, Wnioskodawca planuje wnieść do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. prawo majątkowe do witryny internetowej (Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej) albo Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej.

W skład Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej wchodzą:

  • prawo do rejestracji domen umożliwiające wyłączne korzystanie z unikalnego adresu internetowego i identyfikującego określone funkcjonalności, usługi witryny internetowej,
  • autorskie prawo majątkowe do oprogramowania decydującego o funkcjonalności witryny internetowej oraz
  • autorskie prawo majątkowe do tekstów i obrazów graficznych zapewniających komunikację z użytkownikami witryny.

Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej stanowi - zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych - autorskie prawo majątkowe w rozumieniu art. 22b ust 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po dokonaniu rejestracji domeny internetowej w urzędzie patentowym - powstanie prawo w rozumieniu ustawy z 2000 r. Prawo własności przemysłowej, o którym mowa w art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej powstało w ramach i w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą - nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Po wniesieniu przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej dotychczasowa działalność gospodarcza będzie kontynuowana i rozszerzana w ramach tej spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o PIT, art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 i art. 18 ustawy o PIT, oraz art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT, w razie wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego, w postaci Przedsiębiorstwa albo Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej, do Spółki Komandytowej nie powstanie u Wnioskodawcy przychód ze źródeł przychodów - odpowiednio - „pozarolnicza działalność gospodarcza”, „kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)” oraz „inne źródła”...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa do Spółki Komandytowej, nie jest objęte opodatkowaniem podatkiem VAT, a obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT, przechodzi na nabywcę, tj. na Spółkę Komandytową...
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 1 oraz art. 106 w zw. z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej do Spółki Komandytowej będzie opodatkowane podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług, a Wnioskodawca będzie obowiązany do wystawienia faktury VAT - dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego...
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrotem w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej do Spółki Komandytowej będzie wartość wkładu niepieniężnego ustalona w umowie Spółki Komandytowej...
  5. Czy prawidłowe jest stanowisko iż w świetle art. 5b ust. 2 w zw. z art. 8 ust 1-2, art. 22b ust. 1 pkt 4 i 6 oraz art. 22g ust. 14a ustawy o PIT Wnioskodawca - jako wspólnik Spółki Komandytowej - będzie miał prawo do zaliczenia - od momentu powstania Spółki Komandytowej - do kosztów uzyskania przychodów w podatku PIT - w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku Spółki Komandytowej - odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej wniesionego jako wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej oraz ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej spółki, które to prawo nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę...
  6. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 22g ust. 14a zdanie drugie w zw. z art. 22g ust. 14 ustawy o PIT wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej wniesionego jako wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej oraz ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej spółki, które to prawo nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę, stanowi wartość rynkowa tego prawa...

Odpowiedź na pytanie szóste stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 22g ust. 14a zdanie drugie w zw. z art. 22g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prawa Majątkowego do Witryny internetowej, wniesionego jako wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej oraz ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej spółki, które to prawo nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę, stanowi wartość rynkową tego prawa. Art. 22g ust. 14a zdanie drugie ww. ustawy stanowi, iż jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio art. 22g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast art. 22g ust. 14 cytowanej ustawy stanowi, iż „w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi: 1) suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 2) różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustaloną zgodnie z art. 22 ust. 3 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy.”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj