Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1180/09-2/MM
z 28 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1180/09-2/MM
Data
2010.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
podatek naliczony
prawo do odliczenia
rozwiązanie umowy
umowa leasingu


Istota interpretacji
Wnioskodawca ma uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opłaty za przedwczesne rozwiązanie umowy leasingu (jednakże z ograniczeniem wskazanym w art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), gdyż opłata ta jest elementem świadczonej usługi leasingu pojazdu samochodowego, który Wnioskodawca wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej.



Wniosek ORD-IN 405 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26.11.2009r. (data wpływu 14.12.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej opłatę za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej opłatę za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: „Wnioskodawca”) korzysta z usług leasingu pojazdów samochodowych, świadczonych przez inną spółkę (dalej: „Finansujący”). W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza podpisać umowy leasingowe. Podstawą świadczenia ww. usług są Ogólne Warunki Leasingu Operacyjnego (dalej: „OWL”) oraz umowa leasingu (dalej: „Umowa Leasingu”). OWL określają zakres wzajemnych praw i obowiązków, na jakich Finansujący oddaje Wnioskodawcy samochody w leasing operacyjny. Umowa Leasingu jest zawierana odrębnie dla każdego oddawanego w leasing samochodu. Umowa Leasingu wraz z OWL reguluje całość stosunków prawnych leasingu danego samochodu.

OWL zawierają postanowienia zgodnie, z którymi strony dopuszczają sytuacje, w których możliwe będzie przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingu. Zgodnie z OWL: „Strony postanawiają, że następujące zdarzenia będą uważane za stanowiące Dzień Rozwiązania: (…) g) w drodze porozumienia pomiędzy Finansującym a Korzystającym w odniesieniu do przedterminowego rozwiązania Umowy Leasingu na pisemne żądanie Korzystającego. Dniem Rozwiązania jest dzień, w którym Korzystający zwróci Samochód Finansującemu lub jego upoważnionemu przedstawicielowi zgodnie art. 9”.

Ponadto zgodnie z OWL: „W przypadku wystąpienia Przypadku Przedterminowego Rozwiązania opisanego w punkcie 7.4. (żądanie Korzystającego) lub punkcie 7.5. niniejszych OWL Korzystający zapłaci na rzecz Finansującego:

  1. 40% pozostałych do zapłacenia Stałych Miesięcznych Opłat Leasingowych w pierwszym roku obowiązywania Umowy Leasingu
  2. 35% pozostałych do zapłacenia Stałych Miesięcznych Opłat Leasingowych w drugim roku obowiązywania danej Umowy Leasingu
  3. 30% pozostałych do zapłacenia Stałych Miesięcznych Opłat Leasingowych w trzecim i każdym następnym roku obowiązywania danej Umowy Leasingu

Strony ponadto ustaliły, że wszelkie kwoty wymienione w niniejszym punkcie 8 (punkt zatytułowany: „Przypadek Przedterminowego Rozwiązania”) są kwotami netto i zostaną powiększone o należny podatek od towarów i usług”.

Dodatkowo, zgodnie z postanowieniami OWL: „Opłata za Przedterminowe Rozwiązanie stanowi element rekalkulacji ceny czyli wyrównania opłat leasingowych do poziomu jaki obowiązywałby, gdyby umowa leasingu została zawarta na faktyczny czas trwania umowy”.

Z brzmienia OWL wynika, że Strony dopuszczają na żądanie Wnioskodawcy, rozwiązanie Umowy Leasingu. Do rozwiązania Umowy Leasingu może dojść zarówno w pierwszym drugim trzecim, jak i czwartym roku obowiązywania danej Umowy Leasingu. W przypadku rozwiązania Umowy Leasingu opłata za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingu zostanie udokumentowana przez Leasingodawcę fakturą VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez Leasingodawcę, która dokumentuje opłatę za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturze otrzymanej od dokumentującej opłatę za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingowej.

W ocenie Spółki opłata za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingu stanowi dodatkowe wynagrodzenie Leasingodawcy, wynikające z Umowy Leasingu, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powinno zostać udokumentowana fakturą VAT na podstawie art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT: „W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”. Wnioskodawca wykorzystuje przedmiot leasingu (samochody osobowe) do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Jednocześnie w ocenie Wnioskodawcy nie zachodzi żadna z przesłanek, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT, która by wyłączała prawo Wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT. W szczególności nie można w wyżej opisanym stanie zastosować art. 88 ust 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług i uznać, że faktura wystawiona przez Leasingodawcę dokumentuje transakcję, która nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktury otrzymanej od Leasingodawcy dokumentującej opłatę za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Generalną zasadę prawa do odliczeń podatku naliczonego statuuje art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W art. 29 ust. 1 ustawy o VAT określono, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Treść przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, iż obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zatem jeżeli z ogólnych warunków umowy leasingu wynika, iż korzystający jest zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty za przedwczesne rozwiązanie umowy leasingu, należy przyjąć, iż koszt tej opłaty jest elementem świadczonej usługi leasingu

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zawiera umowy leasingu pojazdów samochodowych występując jako korzystający. W ogólnych warunkach umowy leasingu jest zapis, iż strony dopuszczają sytuację, w których możliwe będzie przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu w przypadkach wskazanych w niniejszych warunkach. W sytuacji, gdy nastąpi przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu naliczana jest przez finansującego dodatkowa opłata, która jest udokumentowana wystawioną przez finansującego fakturą VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez Leasingodawcę, która dokumentuje opłatę za przedterminowe rozwiązanie Umowy Leasingowej.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Kluczowym przepisem pozwalającym rozwiązać wskazany we wniosku problem jest przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT czytany w powiązaniu z art. 86 ust. 7 oraz art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Jak już wcześniej zostało wskazane dodatkowa opłata za przedwczesne rozwiązanie umowy leasingu stanowi element świadczonej usługi leasingu i wliczona jest do podstawy opodatkowania finansującego. Nie zachodzą również przesłanki do zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Zatem Wnioskodawca ma uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opłaty za przedwczesne rozwiązanie umowy leasingu (jednakże z ograniczeniem wskazanym w art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), gdyż opłata ta jest elementem świadczonej usługi leasingu pojazdu samochodowego, który Wnioskodawca wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj