Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-959/09-2/KC
z 20 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-959/09-2/KC
Data
2010.01.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
aport
działki
podatnik podatku od towarów i usług
spółka cywilna
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki cywilnej i prawidłowej jej dokumentacji.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2009 r. (data wpływu 02.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki cywilnej i prawidłowej jej dokumentacji- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki cywilnej i prawidłowej jej dokumentacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej do majątku prywatnego w 2008 roku zakupił w udziale 1/2 działkę rolną o powierzchni 9400 m2 o numerze 36 (akt notarialny w załączeniu). Z żoną posiada rozdzielność majątkową. Działkę rolną zakupił z zamiarem późniejszego przekształcenia na działki budowlane (z możliwością zabudowy) i sprzedaży ich (każda oddzielnie z zyskiem). W październiku 2009 roku uzyskał decyzje o podziale na 9 odrębnych działek z możliwością zabudowy. W dniu 02.07.2009 r. z kolegą - właścicielem drugiej połowy działki o nr 36 założył spółkę cywilną, której celem jest prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na : „ Kupnie -sprzedaży gruntów i budowie domów”.

Wydzielone decyzją z dnia 5.10.2009 r. działki w swoim udziale 1/2 Wnioskodawca chciałby wnieść aportem do spółki cywilnej (jako towar handlowy), w celu ich sprzedaży lub wybudowania na którejś z nich domu i dopiero sprzedaży.

Od zakupu działki nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT. Zakupił ją od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, ani nie będących płatnikami podatku VAT. Na zakupionym gruncie nie ponosił żadnych wydatków od których miałby prawo do odliczenia podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowo postąpi:

  1. rejestrując się do czynności wniesienia aportu w postaci niezabudowanej działki jako podatnik VAT ( VAT-R);
  2. wystawiając fakturę VAT naliczy 22% podatku od wartości rynkowej działki i odprowadzi go do urzędu skarbowego na podstawie sporządzonej deklaracji VAT-7;
  3. czy spółka będzie mogła odliczyć naliczony VAT z wystawionej przez Wnioskodawcę faktury VAT...
  4. Czy po wniesieniu aportem działki będzie mógł wyrejestrować się z rejestru podatników czynnych VAT-Z...

Zdaniem Wnioskodawcy

Zakupując grunt rolny nie prowadził działalności gospodarczej, ale nabył go z myślą o przekształceniu i podziale na działki budowlane i dalszej odsprzedaży z zyskiem. Od kwietnia 2009 roku aporty do spółki prawa cywilnego opodatkowane są 22 % stawką podatku. Sprzedaż działki traktowana jest na równi z dostawą towarów opodatkowaną stawką 22 %.W dniu wnoszenia aktem notarialnym aportu do spółki cywilnej zamierza zarejestrować się na formularzu VAT-R jako podatnik podatku VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, powinien wystawić fakturę VAT na spółkę (Nabywca) ze stawką 22%. Do 25-go następnego miesiąca opisaną powyżej czynność powinien wykazać w deklaracji VAT 7 i zapłacić należny podatek VAT na konto urzędu skarbowego. Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego ze względu na to, że wykonuje czynności tylko opodatkowane. Powyższa transakcja będzie jednorazową czynnością, dlatego zdaniem Wnioskodawcy powinien się wyrejestrować z rejestru podatników VAT. Nie będzie prowadził działalności gospodarczej ani dokonywał innych czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1. rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W definicji dostawy towarów sformułowanej na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług niewątpliwie mieści się wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci towarów do innego podmiotu (spółki), bowiem w takim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Wkład rzeczowy wniesiony do spółki staje się od tego momentu majątkiem Spółki. Następuje przeniesienie na spółkę praw do rozporządzania przedmiotem wkładu. Ponadto wniesienie wkładu niepieniężnego spełnia przedmiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów (wniesieniem wkładu) a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać udziału w spółce tj. wszystkich praw wynikających z uczestnictwa w tej spółce (w tym prawo do udziału w zysku spółki). Wynagrodzenie to ma charakter wzajemny i ekwiwalentny, co oznacza, że z tytułu wniesienia wkładu, dla wnoszącego wynika bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r.( Dz.U. nr 212 poz.1336) nie przewidziano zwolnienia od podatku dla aportów, co oznacza, że od dnia 1 grudnia 2008r. wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ogólnych zasad, niemniej jednak w przepisach przejściowych, ustawodawca w rozdziale 13 – przepisy przejściowe i końcowe, wskazał, iż w okresie do dnia 31 marca 2009r., w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego mogło być stosowane zwolnienie od podatku – § 38 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008r.

W kwestii stawki podatku VAT dla planowanej sprzedaży wskazać należy, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych – tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jak wskazano powyżej, wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów. Zatem czynność ta winna być udokumentowana fakturą VAT.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333) w części C - rozliczenie podatku należnego - wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy, oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki określone w przepisach tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Art. 96 ust. 6 ustawy VAT wskazuje, że jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie zaprzestania działalności stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność wniesienia w formie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej nieruchomości spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca działać będzie w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Rzeczona nieruchomość wnoszona aportem do spółki cywilnej jako teren budowlany podlegać będzie opodatkowaniu stawką podstawową podatku VAT, czyli 22%. Wnioskodawca będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy aport na zasadach określonych w rozporządzeniu z dnia 28 listopada 2008 r. ( Dz.U. nr 212 poz.1337 ze zmianami z 2009 r. nr 222 poz. 1760 ). Za dany okres rozliczeniowy podatnik będzie zobowiązany do złożenia deklaracji VAT 7 z wykazanym podatkiem należnym. Spółce, która nabędzie przedmiotową nieruchomość, przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury dokumentującej wniesienie aportu, w zakresie, o którym mowa w treści art. 86 ust. 1 ustawy, pod warunkiem jednak, że nie wystąpią wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy. Podatnik, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, zgłasza ten fakt we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym na druku VAT-Z- Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj