Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-588/09/ES
z 31 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-588/09/ES
Data
2009.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku naliczonego
podatek
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Istota interpretacji
odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z budową garaży na autobusy, wystawionych do dnia 30 listopada 2008r. oraz w zakresie dokonania korekt deklaracji podatkowych



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009r. (data wpływu 8 czerwca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z budową garaży na autobusy, wystawionych do dnia 30 listopada 2008r. oraz w zakresie dokonania korekt deklaracji podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z budową garaży na autobusy, wystawionych do dnia 30 listopada 2008r. oraz w zakresie dokonania korekt deklaracji podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z wpisem do ewidencji prowadzonym przez Prezydenta Miasta K. pod numerem xxx. Wykonuje czynności opisane w PKD-2004 jako transport lądowy pasażerski pozostały.

Wnioskodawca jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Świadczy usługi w zakresie przewozu osób autobusami.

15 marca 2005r. Wnioskodawca nabył wspólnie z małżonką w ustawowej wspólnocie majątkowej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej działki, położonej w K. objętej numerem ewidencyjnym 1, Księga Wieczysta yyyy. Nabycie nastąpiło w trybie aktu notarialnego, zawartego 15 marca 2005r.

Dla działki opisanej numerem ewidencyjnym 1, założono w Sądzie Rejonowym nową Księgę Wieczystą o numerze zzzz, dokonując jednocześnie odłączenia opisanej powyżej działki od KW nr yyyy.

Jakkolwiek w akcie notarialnym nie zostało zapisane, iż nabywca zamierza na tym terenie prowadzić działalność gospodarczą, z ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego miasta K. wynika, że teren na którym położona jest działka nr 1 przeznaczony jest w części podstawowej jako tereny usługowo-produkcyjne i tereny urządzeń komunikacji Wnioskodawca na terenie tej działki, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 13 lipca 2006r. uzyskał decyzję Starosty na budowę budynku garaży na autobusy. Decyzja zgodnie z zapisem w Księdze Wieczystej została wydana na imię obydwojga małżonków.

Konieczność budowy garaży wynikała z faktu prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie, miała służyć budowie bazy, w której oprócz przechowywania autobusów w miejscu chronionym, dokonywane byłyby czynności związane z ich obsługą.

Na potrzeby wynikające z konieczności finansowania budowy opisanych obiektów w dniu 14 czerwca 2007r. została zawarta umowa kredytu inwestycyjnego na kwotę 300 000,00 zł. Kredyt został przeznaczony zgodnie z umową na finansowanie budowy garaży na działce 1.

Wnioskodawca w okresie od czerwca 2007r. do marca 2009r. wybudował garaże na autobusy. Fakt ten wynika zarówno z posiadanych faktur, jak i z zapisów Dziennika Budowy, oraz protokołów sprawdzania ochrony ppoż, przewodów dymowych itd.

W roku 2009 nastąpi całkowite oddanie garaży do użytkowania. W okresie budowy garaży Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT należnego, wynikającego z faktur zakupu towarów i Zarówno kredyt na budowę, jak i faktury dokumentujące zakupy towarów i usług wystawiane były na firmę jaką prowadzi podatnik, zarówno od strony nazwy jak i numeru NIP.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy faktury dokumentujące zakupy towarów i usług związanych z budową garaży na autobusy, budową której zasady opisano powyżej, dają prawo podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do odliczenia VAT-u naliczonego, wynikającego z tych faktur...
  2. Czy odliczenie podatku, jeśli takie prawo przysługuje winno nastąpić w trybie korekty deklaracji, tak by zostały zachowane terminy, w których w świetle różnych przepisów do listopada 2008r. w miesiącu otrzymania faktury i w miesiącu następnym, można odliczać VAT z faktur zakupu...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabytych w celu budowy garaży. Zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie w jakim zakupy te służą sprzedaży opodatkowanej.

Istnieje pełny związek pomiędzy budową garaży, a przychodami ze sprzedaży usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Świadczy on bowiem usługi w zakresie osobowego transportu samochodowego - autobusowego. Dla tego rodzaju usług podatek należny wynosi 7%, co wynika z załącznika do ustawy o podatku od towarów i usług.

Budowane garaże służą zachowaniu w pełnej gotowości i sprawności autobusów, co wypełnia zasadę, iż zakupy związane z budową tych garaży służą sprzedaży opodatkowanej w 100%.

Zdaniem Wnioskodawcy odliczenie zakupów winno nastąpić w drodze korekt deklaracji, tak by zachować terminy, w których podatnik ma prawo do odliczenia VAT-u naliczonego (miesiąc otrzymania faktury lub miesiąc następny). Przy czym należy tu w okresie do listopada 2008r. stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., a dla faktur otrzymanych po 1 grudnia 2008r. przepisy ustawy po nowelizacji z dnia 7 listopada 2008r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonując czynności opisane w PKD-2004 jako transport lądowy pasażerski pozostały.

Wnioskodawca jest podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Świadczy usługi w zakresie przewozu osób autobusami.

W dniu 15 marca 2005r. Wnioskodawca nabył wspólnie z małżonką w ustawowej wspólnocie majątkowej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej działki, położonej w K. Nabycie nastąpiło w trybie aktu notarialnego, zawartego 15 marca 2005r. Jakkolwiek w akcie notarialnym nie zostało zapisane, iż nabywca zamierza na tym terenie prowadzić działalność gospodarczą, z ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego miasta K. wynika, że teren na którym położona jest działka przeznaczony jest w części podstawowej jako tereny usługowo-produkcyjne i tereny urządzeń komunikacji samochodowej - parkingi i garaże.

Wnioskodawca na terenie tej działki, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 13 lipca 2006r. uzyskał decyzję Starosty na budowę budynku garaży na autobusy. Decyzja zgodnie z zapisem w Księdze Wieczystej została wydana na imię obydwojga małżonków.

Konieczność budowy garaży wynikała z faktu prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie, miała służyć budowie bazy, w której oprócz przechowywania autobusów w miejscu chronionym, dokonywane byłyby czynności związane z ich obsługą.

Na potrzeby wynikające z konieczności finansowania budowy opisanych obiektów w dniu 14 czerwca 2007r. została zawarta umowa kredytu inwestycyjnego, który został przeznaczony zgodnie z umową na finansowanie budowy garaży na przedmiotowej działce.

Wnioskodawca w okresie od czerwca 2007r. do marca 2009r. wybudował garaże na autobusy. Fakt ten wynika zarówno z posiadanych faktur, jak i z zapisów Dziennika Budowy, oraz protokołów sprawdzania ochrony ppoż, przewodów dymowych itd. W roku 2009 nastąpi całkowite oddanie garaży do użytkowania.

W okresie budowy garaży Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT należnego, wynikającego z faktur zakupu towarów i usług. Faktury te gromadził i na bieżąco kontrolował ich zasadność. Zarówno kredyt na budowę, jak i faktury dokumentujące zakupy towarów i usług wystawiane były na firmę jaką prowadzi podatnik, zarówno od strony nazwy jak i numeru NIP.

Budowane garaże służą zachowaniu w pełnej gotowości i sprawności autobusów, co wypełnia zasadę, iż zakupy związane z budową tych garaży służą sprzedaży opodatkowanej w 100%.

Zgodnie z unormowaniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), przepis ww. art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Ponadto w myśl art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 86 ust. 20.

Należy zaznaczyć, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi i poniesione wydatki co do zasady są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy uznać, iż skoro Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, a zakupy towarów i usług związane z budową przedmiotowych garaży służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych do 30 listopada 2008r., dokumentujących ww. zakupy, pod warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z uwzględnieniem wyjątków zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 ww. ustawy).

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje więc Wnioskodawcy w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał faktury dokumentujące poniesione wydatki związane z budową wykorzystywanych w prowadzonej działalności garaży lub w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy (w stosunku do faktur otrzymanych do dnia 30 listopada 2008r.).

Z uregulowań zawartych w treści art. 86 ust. 13 ustawy wynika, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W przypadku zatem, gdy Wnioskodawca nie dokonał w ww. terminach obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych do dnia 30 listopada 2008r., dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową przedmiotowych garaży i nie zrealizował tego uprawnienia w złożonej deklaracji podatkowej, ma prawo, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji przy spełnieniu warunków, wynikających z treści przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008r.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku wykorzystania garaży do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT) lub zmiany stanu prawnego.

Nadmienia się, że odnośnie kwestii odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z budową garaży na autobusy, wystawionych od dnia 1 grudnia 2008r. zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj