Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-656/09/PS
z 19 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-656/09/PS
Data
2010.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
chodnik
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
lokal handlowy
lokale
nieruchomości wspólne
objęcie lokalu
prawa
środek trwały
wartość początkowa
zakup


Istota interpretacji
Dotyczy sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem prawa do wyłącznego korzystania z chodnika.



Wniosek ORD-IN 109 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem prawa do wyłącznego korzystania z chodnika – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 października 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem prawa do wyłącznego korzystania z chodnika.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca zakupił nowy lokal handlowo-usługowy wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawo wyłącznego korzystania z chodnika przez właściciela lokalu handlowo-usługowego. Zarówno lokal handlowo-usługowy jak też prawo do korzystania z chodnika zostały wycenione w akcie notarialnym odrębnie. Transakcja nabycia została udokumentowana fakturą VAT. Zakupiony dla celów wynajmu lokal wraz z prawem do chodnika położony jest w parterze budynku w zespole obiektów hotelowo-rekreacyjnych. Obecnie lokal jest wynajmowany, a z umowy najmu wynika, że do używania został przekazany zarówno lokal jak też prawo do chodnika. Lokal jest amortyzowany stawką 2,5% natomiast prawo do chodnika zostało zakwalifikowane do wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i jest obecnie amortyzowane tylko bilansowo.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z tym, że zakupione prawo wyłącznego korzystania z chodnika nie podlega amortyzacji podatkowej gdyż ten tytuł prawny nie jest wymieniony w art. 16b ust. 1, a wydatki na jego nabycie w kwocie netto 48 510 zł mają związek z przychodem można zaliczyć jednorazowo w miesiącu poniesienia wydatku do kosztów uzyskania przychodów...


Zdaniem Spółki wydatek na zakup wyłącznego prawa korzystania z chodnika stanowi wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, który należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w miesiącu poniesienia wydatku, ponieważ ten tytuł prawny nie został wymieniony wśród tytułów, o których mowa w art. 16b ust. 1, od których amortyzacja jest możliwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych – wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są jednorazowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca postanowił bowiem w treści art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Z uwagi na to, że składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, a nie tylko w roku ich nabycia, ustawodawca przyjął zasadę, że wydatki te zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę ich zużycia. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.


W myśl natomiast art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:


  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty


  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.


Zatem aby składnik majątku podatnika można było uznać za środek trwały musi spełniać on następujące warunki:


  • musi stanowić własność lub współwłasność podatnika,
  • przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok,
  • jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zakupiła lokal handlowo-usługowy wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, który położony jest w parterze budynku w zespole obiektów hotelowo-rekreacyjnych. W chwili obecnej Spółka wynajmuje ten lokal oraz amortyzuje go stawką 2,5%. Wraz z przedmiotowym lokalem Wnioskodawca nabył również prawo do wyłącznego korzystania z chodnika. Zarówno lokal handlowo-usługowy jak też prawo do korzystania z chodnika zostały wycenione w akcie notarialnym odrębnie. Z umowy najmu wynika, że do używania został przekazany zarówno lokal jak też prawo do chodnika.

Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w kwocie 48 510 zł na zakup prawa do wyłącznego korzystania z chodnika.

W celu odpowiedniej kwalifikacji przedmiotowych wydatków pomocne będzie odwołanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 80 poz. 903 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2 tej ustawy nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Odnosząc zatem przepisy ustawy o własności lokali do przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż regulacje te wyłączają możliwość podziału nieruchomości wspólnej, w tym także dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Przemawia za tym związanie udziałów w nieruchomości wspólnej z prawem własności lokalu mieszkalnego. Nie jest zatem możliwe wyodrębnienie tego prawa od własności lokalu – jest ono ściśle związane z prawem własności lokalu mieszkalnego i nie może ono być np. przedmiotem odrębnej sprzedaży.

W ramach współwłasności w częściach ułamkowych (tj. współwłasności, w której każdy spośród współwłaścicieli ma swój, precyzyjnie określony udział w danym prawie), dopuszczalne jest żądanie współwłaściciela wydzielenia mu części nieruchomości do wyłącznego korzystania. Jest to możliwe, o ile nie stoi w sprzeczności z charakterem lub rodzajem nieruchomości albo uzasadnionymi interesami pozostałych współwłaścicieli. Podział do używania, do którego może dojść w wyniku umowy pomiędzy współwłaścicielami lub – wobec braku porozumienia – w drodze orzeczenia sądu, nie oznacza zniesienia współwłasności, ale jest wyrazem podziału podstawowego prawa współwłaściciela do nieruchomości, jakim jest prawo do korzystania z niej i jej posiadania. Przy braku zgody pomiędzy współwłaścicielami, na wniosek każdego z nich, o takim wydzieleniu może orzec sąd zgodnie z art. 201 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Prawną podstawą takiego żądania jest art. 206 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Reasumując stwierdzić należy, iż nie jest możliwe wyodrębnienie udziału właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej od własności tego lokalu. Z przedstawionych okoliczności wynika, iż aktem notarialnym ustanowiono w nieruchomości wspólnej w budynku w zespole obiektów hotelowo-rekreacyjnych prawo do wyłącznego korzystania z części tej nieruchomości, tzn. chodnika na rzecz Wnioskodawcy. Mając na względzie iż, nieruchomość wspólna jest ściśle związana z prawem własności lokalu, stwierdzić należy, iż ustanowienie wyłącznego prawa do korzystania z chodnika, będącego częścią wspólną całej nieruchomości jest ściśle związane z samym lokalem handlowo-usługowym nabytym przez Spółkę.

W konsekwencji, w ocenie tutejszego organu, zasadnym będzie zaliczenie wydatków poniesionych na nabycie wyłącznego prawa do korzystania z chodnika do wartości początkowej lokalu handlowo usługowego nabytego przez Spółkę, od której Wnioskodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej 2,5%.

Z treści art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 16g ust. 1 pkt 1 tej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

W przedmiotowej sprawie nabywając lokal handlowo usługowy wraz z nim Spółka nabyła udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu. Nabywając ten lokal, Spółka zapłaciła również dodatkową kwotę 48 510 zł za prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej, tzn. chodnika. Ceną nabycia w tym przypadku jest więc kwota należna zbywcy lokalu oraz kwota, która Spółka zapłaciła za możliwości wyłącznego korzystania z tej części nieruchomości wspólnej. Zauważyć należy bowiem, iż prawo do wyłącznego korzystania z chodnika jest ściśle związane z zakupionym lokalem i nie może być przedmiotem odrębnej sprzedaży. Prawo to wartościuje ten składnik majątku i decyduje zarazem o jego wartości początkowej, od której Spółka dokonywać powinna odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym stanowisko Spółki, w świetle którego wydatek na zakup wyłącznego prawa korzystania z chodnika stanowi wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, który należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w miesiącu poniesienia wydatku, uznać należy za nieprawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj