Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-791/09-2/MS
z 20 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-791/09-2/MS
Data
2010.01.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka osobowa
udział w zyskach
umowa
wkłady niepieniężne
wydatek
zapłata
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy na podstawie art. 5 ust 1 w powiązaniu z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci ZCP do Spółki Osobowej, będzie kosztem uzyskania przychodów Spółki w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę?



Wniosek ORD-IN 203 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2009 r. (data wpływu 26.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: „Spółka” lub „A.”) planuje restrukturyzację, która obejmuje powołanie nowego podmiotu w formie spółki komandytowej (dalej: „Spółka Osobowa” lub „Nowa Spółka”). Nowa Spółka będzie pełnić funkcje marketingowe i zarządzania markami. W ramach restrukturyzacji Spółka rozważa wniesienie aportem do Nowej Spółki wyodrębnioną w ramach A. wewnętrznie jednostkę zajmującą się działalnością marketingową, która będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a ust 4 ustawy o CIT. W ramach aportu do Nowej Spółki wniesione zostaną m.in. aktywa, zobowiązania oraz inne składniki majątkowe, w tym również prawa do znaków towarowych oraz do wzorów przemysłowych (nieuwzględnione dotychczas w bilansie Spółki).

Reorganizacja nakierowana jest na wzrost efektywności działalności Grupy A. dzięki koncentracji poszczególnych podmiotów na ich indywidualnych kompetencjach (tj. produkcji soków i napojów, zarządzania Znakami Towarowymi, produkcji mrożonek). Celem działalności Nowej Spółki (która zostanie właścicielem Znaków Towarowych) będzie efektywne zarządzanie działalnością marketingową w Grupie A. oraz maksymalizowanie wartości rynkowej tychże praw.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy na podstawie art. 5 ust 1 w powiązaniu z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci ZCP do Spółki Osobowej, będzie kosztem uzyskania przychodów Spółki w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Na podstawie art. 5 ust 1 w powiązaniu z art. 15 ust 1 ustawy o CIT podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę w związku ze zmianą umowy spółki wynikającą z aportu ZCP przez A. do Nowej Spółki, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu A. w proporcji odpowiadającej posiadanemu przez Spółkę udziałowi w zyskach Nowej Spółki, w dacie poniesienia wydatku przez Nową Spółkę.

Zgodnie z art. 4. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm., dalej: Ustawa o PCC) obowiązek podatkowy w przypadku zmiany umowy spółki innej niż spółka cywilna, ciąży na spółce. Ponadto na mocy art. 5 Ustawy o PCC podatnik ma obowiązek zapłaty podatku. W konsekwencji to Nowa Spółka będzie podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki obejmującej wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W myśl art. 5 ust. 1 Ustawy o CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w art. 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. W związku z powyższym to Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych należnego z tytułu wyników działalności gospodarczej Nowej Spółki, ale tylko w proporcji odpowiadającej wielkości posiadanego udziału w zyskach Nowej Spółki. Spółka uważa więc, że taka proporcjonalna część przychodów i kosztów Nowej Spółce na gruncie przepisów Ustawy o CIT powinna być traktowana jako koszty i przychody podatkowe Spółki, pod warunkiem możliwości zaliczenia ich na gruncie tej ustawy do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zdaniem Spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych poniesiony przez Nową Spółkę, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki proporcjonalnie do udziału Spółki w zyskach Nowej Spółki.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka dokonuje reorganizacji poprzez wydzielenie ZCP w formie aportu do Nowej Spółki. Na mocy obowiązujących przepisów prawa - ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - reorganizacja jest obciążona podatkiem PCC jako zmiana umowy spółki. Reorganizacja ma na celu skupienie w jednym podmiocie, tj. Nowej Spółce, strategicznej działalności marketingowej oraz wszystkich funkcji, aktywów oraz ryzyk związanych z budowaniem, rozwojem oraz zwiększeniem wartości marek posiadanych przez Grupę A.. Nowa Spółka z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie generować przychody z tytułu opłat licencyjnych czy też usług marketingowych, które będą podlegać opodatkowaniu na poziomie wspólników, w tym m.in. Spółki. Jeśli więc podatek od czynności cywilnoprawnych jest daniną publicznoprawną, którą Nowa Spółka jest zobligowana ponieść, to w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać go za wydatek służący zabezpieczeniu źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem CIT.

Nie ma przy tym znaczenia, że wydatek ten ponoszony jest przez Nową Spółkę, z uwagi na art. 5 ust 1 ustawy CIT, dający Spółce prawo do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w proporcji do udziału w zysku Spółki Osobowej.

Spółka pragnie zwrócić uwagę, że analogiczne stanowisko co do wydatków o charakterze administracyjnym ponoszonych przy restrukturyzacji zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-664/08-3/MM) w zakresie wydatków na przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną. Stwierdził on m.in., że wydatki związane z przekształceniem(...) na opłaty sądowe, rejestracyjne, notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych które spółka komandytowo-akcyjna będzie ponosić po dniu przekształcenia mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku Wnioskodawcy jako wspólnika(...).

Podsumowując, Spółka uważa, że wydatek na podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Nową Spółkę w związku z uzyskaniem przez Nową Spółkę przedmiotu aportu, będzie stanowić koszt pośrednio związany z przychodami podatkowymi Spółki proporcjonalnie do udziału A. w zysku Nowej Spółki. Jak wykazano, nie jest to bowiem koszt związany z konkretnym strumieniem przychodów, ale niezbędny w celu umożliwienia Nowej Spółce generowania przychodów opodatkowanych na poziomie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj