Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-925/09/AF
z 29 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-925/09/AF
Data
2010.01.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
materiały budowlane
odliczenie podatku


Istota interpretacji
Czy w miesiącu wniesienia nakładów do ksiąg prowadzonej działalności gospodarczej, możliwe jest odliczenie podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupu materiałów i usług wystawionych od momentu rozpoczęcia budowy (poz. 49 deklaracji VAT-7)?



Wniosek ORD-IN 643 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 19 stycznia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia materiałów i usług służących do budowy domu mieszkalnego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 listopada 2009 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 19 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia materiałów i usług służących do budowy domu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie handlu złomem na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Przed dwoma laty rozpoczął Pan budowę domu, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich i dzieci. Obecnie, w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej budowany dom nie zostanie przeznaczony na potrzeby własne. Uwzględniając powyższe rozważa Pan rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej o działalność w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych. Po dokonaniu powyższych zmian, planowane jest wniesienie do prowadzonych ksiąg wartości działki i prowadzonych robót budowlano-montażowych poniesionych dotychczas na budowę przedmiotowego domu, wycenionych na podstawie posiadanych dokumentów wystawionych na Pana jako osobę fizyczną. Grunt został zakupiony wraz z żoną, z którą obowiązuje wspólnota małżeńska.

Dalsza budowa domu prowadzona byłaby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie sprzedaż domu kosztem tej sprzedaży byłaby wartość wniesionej działki oraz całość nakładów poniesionych przed, jak i po ujęciu ich w księgach.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w miesiącu wniesienia nakładów do ksiąg prowadzonej działalności gospodarczej, możliwe jest odliczenie podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupu materiałów i usług wystawionych od momentu rozpoczęcia budowy (poz. 49 deklaracji VAT-7)...


Zdaniem Wnioskodawcy nie ma przeszkód w potraktowaniu podatku od towarów i usług jako podatku naliczonego, gdyż sprzedaż budynku będzie obciążona podatkiem należnym. W związku z tym będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przytoczonego przepisu wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane w sposób bezpośredni i bezsporny z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do treści ust. 10 pkt 1 ww. artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust.11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11 tegoż artykułu).

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (ust. 13 ww. artykułu).

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że co do zasady prawo do obniżenia kwoty należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Innymi słowy, deklaracja podatkowa składana za okres otrzymania faktury może ujmować uwidoczniony w niej podatek naliczony, jako podatek do odliczenia. W przypadku nieskorzystania z tego prawa w powyższym okresie, podatnik może je zrealizować w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następujących okresów rozliczeniowych. Gdy jednak podatnik nie skorzysta z tego prawa w tych terminach może je zrealizować poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (otrzymanie faktury), nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że będąc podatnikiem podatku od towarów i usług (handel złomem) zamierza Pan rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o działalność w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych. W związku ze zmianą sytuacji rodzinnej zamierza wnieść do prowadzonych ksiąg wartość działki i prowadzonych dotychczas robót budowlano-montażowych, związanych z kontynuowaną od dwóch lat budową domu mieszkalnego, który pierwotnie miał być poznaczony na potrzeby Pana i dzieci. W przyszłości przedmiotowy budynek zostanie sprzedany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a sprzedaż ta będzie opodatkowana.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że będzie przysługiwało Panu, jako zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach dotyczących materiałów i usług wystawionych od momentu rozpoczęcia budowy przedmiotowego domu, o ile nie występują przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże prawo to będzie mogło zostać zrealizowane na zasadach wynikających z art. 86 ust. 13 ww. ustawy, przy uwzględnieniu terminu w nim określonego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj