Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-508/09-4/MZ
z 9 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-508/09-4/MZ
Data
2010.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
mieszkania
sprzedaż udziałów


Istota interpretacji
sprzedaż udziału w postaci mieszkania



Wniosek ORD-IN 415 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2009 r. (data wpływu 14.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży udziału w postaci mieszkania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży udziału w postaci mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Michał Ł w 1961 r. nabył udział w nieruchomości położonej w L przy ul. P w postaci mieszkania (38 m2). Testamentem ustanowił jako swoich spadkobierców wnuki: Małgorzatę P i Andrzeja L. Na początku lat 90-tych, jeden z pozostałych współwłaścicieli powyższej nieruchomości dokonał włamania do powyższego mieszkania (było puste, niezamieszkałe) i jego zagarnięcia. Wnioskodawczyni wraz z bratem wystąpili na drogę sądową o odzyskanie utraconego mienia. Sprawa pomyślnie zakończyła się dopiero wyrokiem Sądu Okręgowego w październiku 2006 r. Strona przeciwna odwołała się do Sądu Apelacyjnego (przegrała wyrokiem z grudnia 2008 r.). Następnie nastąpiła ugoda, na podstawie której powyższe mieszkanie wróciło do prawowitych właścicieli. Oboje sprzedali powyższy udział w postaci mieszkania aktem notarialnym (umowa sprzedaży zawarta 1 października 2009 r.).

Pismem z dnia 16.02.2010 r. Nr IPPB2/436-508/09-2/MZ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Uzupełnieni danych osobowych brakujących na pierwszej stronie oraz na czwartej stronie w poz. 55 złożonego wniosku. W tym celu organ podatkowy przekazał, jako załącznik kserokopię Pani wniosku.

Wnioskodawca w terminie uzupełnił wniosek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od powyższej czynności cywilno-prawnej (sprzedany udział w postaci mieszkania) należy odprowadzić podatek...

Zdaniem wnioskodawcy:

Podatek jest nienależny. Tutejszy Urząd Skarbowy jest podobnego zdania, ale takiej decyzji lub potwierdzenia nie może wydać na piśmie. Dlatego w tej sytuacji Wnioskodawczyni zwraca się o wydanie interpretacji na piśmie dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego. Wnioskodawczyni dołącza kopie wyroku Sądu Okręgowego wraz z uzasadnieniem.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Natomiast obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, określona zgodnie z art. 6 ust. 2 na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku wynoszą:

1) od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%
  2. innych praw majątkowych - 1%.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Michał Ł w 1961 r. nabył udział w nieruchomości w postaci mieszkania. Następnie testamentem ustanowił swoimi spadkobiercami wnuki Małgorzatę P oraz Andrzeja L. Na początku lat 90-tych, jeden z pozostałych współwłaścicieli powyższej nieruchomości dokonał włamania do powyższego mieszkania i jego zagarnięcia. Wnioskodawczyni wraz z bratem wystąpili na drogę sądową o odzyskanie utraconego mienia. Sprawa pomyślnie zakończyła się dopiero wyrokiem Sądu Okręgowego w październiku 2006 r. Strona przeciwna odwołała się jeszcze do Sądu Apelacyjnego (przegrała wyrokiem z grudnia 2008 r.). Następnie nastąpiła ugoda, na podstawie której powyższe mieszkanie wróciło do prawowitych właścicieli. Oboje właściciele sprzedali powyższy udział w postaci mieszkania aktem notarialnym. Umowa sprzedaży została zawarta 1 października 2009 r.

Reasumując należy stwierdzić, iż sprzedaż udziału w postaci mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, od powyższej czynności cywilno -prawnej należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, a nie na Wnioskodawcy jako sprzedającym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze, zgodnie z art. 10 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego oraz obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku.

Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pani, jako występującej z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pani brata. Jeżeli Pani brat chciałby uzyskać interpretację indywidualną to powinien złożyć odrębny wniosek o uzyskanie interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj