Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-652/09-2/JG
z 14 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-652/09-2/JG
Data
2009.12.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
energia
prawa majątkowe
skutki podatkowe
sprzedaż
świadectwo
wpłata
zaliczka


Istota interpretacji
Czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia rodzi skutek podatkowy w podatku dochcodwym od osób prawnych w momencie wpłaty zaliczki?



Wniosek ORD-IN 312 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu 23 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu należnego z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii elektrycznej, uzupełnione w dniu 16 października 2009 r. na wezwanie tut. Organu nr IPPB3/423-652/09-3/JG z dnia 12 października 2009 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu należnego z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii elektrycznej. Wniosek został uzupełniony w dniu 16 października 2009 r. na wezwanie tut. Organu nr IPPB3/423-652/09-3/JG z dnia 12 października 2009 r. o wypis z KRS, z którego wynika sposób reprezentacji Spółki w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. jest firmą kupującą i sprzedającą energię elektryczną. Dodatkowo w niedługiej przyszłości Spółka będzie wytwarzała i sprzedawała energię elektryczną z elektrowni biogazowej zaliczanej do odnawialnych źródeł energii (OZE), której odbiorcą będzie inne przedsiębiorstwo energetyczne. Ponadto z tytułu produkcji energii w źródle odnawialnym I. SA będzie posiadała tzw. Prawa Majątkowe. Ilość praw majątkowych odpowiadać będzie wyprodukowanej energii elektrycznej.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4.03.2005 r. o zmianie Ustawy Prawo Energetyczne oraz Ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 552) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 19.12.2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii, Spółka zobowiązana będzie do uzyskania od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia, które zaświadczą że energia została wyprodukowana w OZE. Świadectwa te będą podstawą do wystawienia praw majątkowych. Prawa majątkowe powstaną z chwilą zapisania Świadectw pochodzenia na koncie ewidencyjnym Spółki w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE).

Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy w myśl przepisu art. 9e ust 6 ustawy Prawo energetyczne. Sprzedaż Praw Majątkowych na TGE może być przeprowadzona jako transakcja sesyjna lub pozasesyjna. Transakcje pozasesyjne poprzedza zawarcie umowy handlowej z innym uprawnionym podmiotem i jednym ze sposobów płatności stosowanych w takich umowach jest 100% przedpłata (zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych). Natomiast samo przeniesienie własności praw majątkowych w wyniku sprzedaży następuje z chwilą dokonania zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia. Spółka dokona przeniesienia praw majątkowych w wyniku ich sprzedaży na TGE za pośrednictwem Domu Maklerskiego i z tą datą zgodnie z art. 12 ust. 3 i 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) zaewidencjonuje przychód należny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia rodzi skutek podatkowy w podatku dochcodwym od osób prawnych w momencie wpłaty zaliczki...

Stanowisko Spółki.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4.03.2005 r. o zmianie Ustawy Prawo Energetyczne oraz Ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 552) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 19.12.2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii Spółka zobowiązana będzie do uzyskania od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia, które zaświadczą, że energia została wyprodukowana w OZE. Świadectwa te będą podstawą do wystawienia praw majątkowych. Prawa majątkowe powstaną z chwilą zapisania Świadectw pochodzenia na koncie ewidencyjnym Spółki w rejestrze świadectw pochodzenia.

Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy. Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia następuje w wyniku sprzedaży z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c—3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury
  2. uregulowania należności.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W związku z powyższym Spółka uważa, że wpłacona zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży praw majątkowych nie skutkuje powstaniem przychodu w momencie jej wpłaty

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj