Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-528/09-3/PS
z 19 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-528/09-3/PS
Data
2009.11.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
metale szlachetne
oddział
osoby prawne
sprzedaż
wypłata
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy dostawa określonej ilości metali szlachetnych na rzecz klienta stanowi czynność opodatkowaną VAT w Polsce? Czy w związku z wypłatą na rzecz klienta będącego osobą prawną dochodów osianych w związku ze sprzedażą metali szlachetnych (za pośrednictwem Oddziału) na Oddziale spoczywają obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych? Czy przychód osiągany z związku ze sprzedażą metali szlachetnych (za pośrednictwem Oddziału) przez klienta będącego osobą fizyczną stanowi przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy w rozumieniu ustawy o PIT, a w konsekwencji z tytułu jego wypłaty na Oddziale nie spoczywają obowiązki płatnika określone w ustawy o PIT? Czy w przypadku wypłaty na rzecz klientów będących osobami fizycznymi przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych Oddział ma obowiązek sporządzania i składania formularzy PIT-8C? Czy w przypadku sprzedaży metali szlachetnych przez klienta będącego osobą fizyczną po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup, dochód uzyskany ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT?



Wniosek ORD-IN 728 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25.08.2009r. (data wpływu 02.09.2009r.) oraz w piśmie z dnia 23.10.2009 r. (data nadania 23.10.2009 r., data wpływu 27.10.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 13.10.2009 r. Nr IPPB5/423-528/09-2/PS (data nadania 13.10.2009 r., data doręczenia 16.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 21 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 21 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: Spółka) jest podmiotem utworzonym i działającym w C świadczącej usługi w sektorze bankowym i finansowym.

Spółka ta otworzyła w Polsce oddział banku zagranicznego (na podstawie paszportu. europejskiego), poprzez który świadczy w Polsce usługi na rzecz klientów indywidualnych (osoby fizyczne będące rezydentami bądź nierezydentami podatkowymi w Polsce) oraz klientów korporacyjnych (osoby prawne - polscy lub zagraniczni rezydenci podatkowi).

C (Luxembourg) S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej: Oddział) został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 19 lutego 2009 r.

Dodatkowo, Oddział jest zarejestrowanym podatnikiem w Polsce (16 marca wystawiona została decyzja w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru VAT Oddziałowi). Jednym z elementów oferty Oddziału jest zapewnienie klientom możliwości inwestowania w metale szlachetne (m.in. złoto, srebro, platynę i pallad). Tego rodzaju inwestycje polegają na dokonywaniu transakcji zakupu i sprzedaży fizycznych postaci metali szlachetnych (tj. ich konkretnych ilości). Jeśli klient jest zainteresowany taką inwestycją składa w Oddziale zlecenie na zakup określonej ilości metali szlachetnych w specjalnie dla tych celów przygotowanym systemie informatycznym. Zlecenie to jest przesyłane przez Oddział do innego podmiotu z grupy C, mającego siedzibę w Szwajcarii, który jest odpowiedzialny za (1) wykonanie zlecenia (tj. zakup określonej ilości metali, który jest realizowany w imieniu Oddziału, ale na rzecz klienta) oraz (2) przechowywanie metali na rzecz klienta. Zgodnie z zasadami inwestowania prezentowanym klientom, klient ma możliwość zlecenia Oddziałowi zakupu metalu określonego co do ilości (waga) oraz rodzaju (kruszec). Należy jednak podkreślić, iż metal kupowany (a później posiadany) przez klienta określony jest co do masy, a nie np. w konkretnych sztabkach, czy monetach.

Określona ilość metalu szlachetnego (kupiona w imieniu Oddziału i na rzecz klienta) jest zawsze przechowywana na terenie Szwajcarii (w skarbcu podmiotu z grupy C. mającego siedzibę w tym kraju) i praktycznie w żadnym przypadku nie jest przewożona do Polski lub do innego miejsca. W praktyce klient faktycznie nie odbiera metalu w formie fizycznej, do którego ma prawo, z wyjątkiem sytuacji bankructwa podmiotu z grupy C., który przechowuje towar (metal). Wówczas metal szlachetny może zostać wydany klientowi. Pomimo, iż klient, co do zasady, nie otrzymuje fizycznie metalu, może nim w pewnym zakresie dysponować. W rzeczywistości bowiem, klient jest uprawniony do sprzedaży metalu na rzecz Oddziału bądź podmiotów trzecich w każdym momencie (zlecenie sprzedaży jest składane w Oddziale) bez jakichkolwiek ograniczeń. Należy wskazać, iż w przypadku wyżej opisanej formy inwestowania w metale szlachetne, metale nabywane przez Oddział na rzecz klienta istnieją faktycznie (fizycznie), choć są przechowywane w formie fizycznej w Szwajcarii.

Klient jest szczegółowo informowany o ilości (wadze) danego metalu, której w konkretnym momencie jest właścicielem. Informacja ta jest przechowywana na odrębnym na rachunku prowadzonym przez Oddział, na którym rejestrowane są różne aktywa należące do klienta (w tym również np. papiery wartościowe w formie zdematerializowanej). W konsekwencji, klient ma możliwość weryfikacji stanu posiadanych metali szlachetnych w każdym momencie. każda transakcja dotycząca metali szlachetnych (m.in. zakup i sprzedaż) jest automatycznie zapisywana na rachunku klienta i jest raportowana do klienta w oparciu o bieżący kurs kupna/sprzedaży danego metalu (przykładowo klient może kupić kilogram złota wycenianego w danym dniu na 10 000 PLN, zaś sprzedać w innym dniu po cenie 12 000 PLN za kilogram). Jednocześnie należy podkreślić, iż po dokonaniu sprzedaży metali szlachetnych przez klienta (za pośrednictwem Oddziału), Oddział uznaje rachunek klienta określoną kwotą pieniężną wynikającą z transakcji sprzedaży. Wynagrodzenie Oddziału uzyskiwane z tytułu umożliwienia klientom inwestowania w metale szlachetne jest kalkulowane jako prowizja określona na podstawie ilości i wartości metali szlachetnych przechowywanych na rachunku klienta.

W piśmie z dnia 23.10.2009 r. (data wpływu 27.10.2009 r.) Spółka złożyła stosowne wyjaśnienie procesu składania zamówień w ramach opisanego we wniosku produktu. Proces sprzedaży zakłada mianowicie, iż w pierwszej kolejności klient składa w Oddziale zlecenie na zakup określonej ilości metali szlachetnych (np. złota). Następnie zlecenie to jest przesyłane przez Oddział do innego podmiotu z Grupy, tj. C. Z (dalej: CS Z). W ramach wykonania zlecenia, CS Z sprzedaje zamówiony metal do Oddziału (wiedząc, że zakup ten jest dokonywany przez Oddział na rzecz klienta). Mając na uwadze powyższe, z punktu widzenia CS Z jego kontrahentem jest Oddział, natomiast Oddział dokonuje dalszej sprzedaży metalu do klienta. W konsekwencji, stroną w transakcji sprzedaży metalu (tj. sprzedającym) z punktu widzenia klienta jest Oddział.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z następującym pytaniami:

  1. Czy dostawa określonej ilości metali szlachetnych na rzecz klienta stanowi czynność opodatkowaną VAT w Polsce...
  2. Czy w związku z wypłatą na rzecz klienta będącego osobą prawną dochodów osianych w związku ze sprzedażą metali szlachetnych (za pośrednictwem Oddziału) na Oddziale spoczywają obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych...
  3. Czy przychód osiągany z związku ze sprzedażą metali szlachetnych (za pośrednictwem Oddziału) przez klienta będącego osobą fizyczną stanowi przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy w rozumieniu ustawy o PIT, a w konsekwencji z tytułu jego wypłaty na Oddziale nie spoczywają obowiązki płatnika określone w ustawy o PIT...
  4. Czy w przypadku wypłaty na rzecz klientów będących osobami fizycznymi przychodów ze sprzedaży metali szlachetnych Oddział ma obowiązek sporządzania i składania formularzy PIT-8C...
  5. Czy w przypadku sprzedaży metali szlachetnych przez klienta będącego osobą fizyczną po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup, dochód uzyskany ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 2.

W części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług, tj. pytania oznaczone nr 1, 3, 4 i 5 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Stanowisko podatnika w zakresie pytania nr 2

Oddział stoi na stanowisku, iż dochód z tytułu sprzedaży metali szlachetnych przez klienta będącego osobą prawną stanowi zysk przedsiębiorstwa opodatkowany CIT na zasadach ogólnych W konsekwencji, na Oddziale nie spoczywają obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego określone w art. 26 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Podatnika w zakresie pytania nr 2

Jak stanowi art. 18 ustawy z dnia 15.02.1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U . z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.), podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 ustawy o CIT (bądź art. 7a ustawy o CIT) po dokonaniu odpowiednich odliczeń. Natomiast, zgodnie z art. 7 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty (z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT). Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych podlega każdy dochód osiągnięty przez podatnika w danym roku podatkowym, pod warunkiem iż nie stanowi dochodu / przychodu pochodzącego ze źródeł wymienionych w art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT. Należy podkreślić, iż wyżej wymienione przepisy, tj. art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT, dotyczą m.in. przychodów z takich źródeł jak odsetki, prawa autorskie lub prawa pokrewne bądź dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych. W ocenie Oddziału, dochód uzyskiwany przez klienta będącego osobą prawną z tytułu sprzedaży określonej ilości metali szlachetnych nie stanowi dochodu/przychodu z żadnego ze źródeł wymienionych w art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT. W szczególności nie można twierdzić, iż dochód taki stanowi należność odsetkową bądź też należność o charakterze licencyjnym. W efekcie, w opinii Oddziału, dochód taki powinien być traktowany jako dochód klienta osiągnięty z tytułu obrotu towarami.

W opisanym stanie faktycznym, klient dokonuje zakupu określonej ilości metalu szlachetnego (przechowywanego faktycznie w Szwajcarii), którego jest właścicielem. W wyniku przeprowadzenia takiej transakcji, klient nabywa władztwo nad metalem (towarem), który może zastać w dowolnym momencie sprzedany. Należy podkreślić, iż metal (towar) będący przedmiotem transakcji przeprowadzanych przez klienta rzeczywiście istnieje, zaś jego fizyczna postać znajduje się w konkretnie określonym miejscu w Szwajcarii. Dlatego też, skoro metal szlachetny (którego klient jest właścicielem) stanowi ruchomość (przedmiot materialny) to w konsekwencji dochód osiągany przez klienta w związku z obrotem tym metalem powinien być traktowany jako dochód ze sprzedaży rzeczy ruchomych, który podlega opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych. Zgodnie z powyższym, dochód jaki klient uzyskuje z tytułu działalności polegającej na zakupie oraz sprzedaży określonej ilości metali szlachetnych powinien być traktowany jako dochód z działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 18 ustawy o CIT. Jeśli bowiem źródło dochodu nie zostało wskazane w regulacjach szczególnych - m.in. art. 21 oraz art. 22 ustawy o CIT - w takim przypadku stosuje się przepisy ogólne.

Zdaniem Oddziału, na Oddziale nie będą spoczywały obowiązki płatnika wynikające z art. 26 ustawy o CIT związane z przekazywaniem na rzecz klientów (osób prawnych) należności wynikających z transakcji sprzedaży metalach szlachetnych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 oraz w art. 22 ustawy o CIT, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Z treści przywołanego przepisy wynika, iż jego zakresem objęte są wyłącznie wypłaty dokonywane z tytułów wymienionych w art. 21 oraz w art. 22 ustawy o CIT, tj. m.in. z tytułu odsetek, dywidend czy należności licencyjnych. Jak wskazano powyżej, wypłaty należności realizowane przez Oddział na rzecz klienta dotyczą jedynie kwot uzyskanych przez klienta na transakcjach zbycia pewnych ilości metali szlachetnych. Tak wypłacony dochód klienta powinien być traktowany jako dochód z tytułu obrotu ruchomościami, podlegający opodatkowaniu CIT według zasad ogólnych. Dlatego też nieuzasadnionym byłoby twierdzenie, iż wypłaty dochodu uzyskanego z tytułu obrotu ruchomościami powinny być traktowane jako wypłaty stanowiące dochód z któregokolwiek tytułu wskazanego w art. 21 lub art. 22 ustawy o CIT. W związku z powyższym, Oddział nie może być traktowany jak płatnik, którego obowiązki określone są w art. 26 ustawy o CIT. Wypłata należności na rzecz klienta nie stanowi wypłaty należności z któregokolwiek tytułu wskazanego w art. 21 lub art. 22 ustawy o CIT, dlatego też Oddział nie ma żadnych obowiązków w zakresie poboru zryczałtowanego podatku CIT bądź składania informacji I deklaracji o pobranym podatku, tj. obowiązków ciążących na płatniku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w odniesieniu do pytania nr 2 wniosku uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj