Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1740/11/ES
z 12 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2011r. (data wpływu 30 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy Spółka postąpiła prawidłowo wykazując VAT należny od wystawionej faktury VAT w dniu 21 września 2011r. w deklaracji za wrzesień 2011r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy Spółka postąpiła prawidłowo wykazując VAT należny od wystawionej faktury VAT w dniu 21 września 2011r. w deklaracji za wrzesień 2011r.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 22 lutego 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Sp. z o.o. S.K.A. zwana dalej "Spółką") w dniu 21 września 2011r. wystawił fakturę VAT na dostawę towarów. Do dostawy tej nie doszło jednak we wrześniu 2011r. ani październiku 2011r., a dopiero w listopadzie 2011r.

W dniu 3 października 2011r. Spółka otrzymała zapłatę za tę fakturę. Spółka ujęła VAT należny od wystawionej faktury VAT w deklaracji za wrzesień 2011r.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia 29 sierpnia 2011r. z tytułu sprzedaży hurtowej paliw i produktów pochodnych oraz pozostałej sprzedaży detalicznej

Faktura VAT została wystawiona przez pomyłkę (z braku wiedzy wystawiającego, co do zasad wystawiania faktur).

Towar nie został wydany odbiorcy w miesiącu wystawienia przedmiotowej faktury VAT, ze względu na opóźnienie dostawy tego towaru od dostawcy.

Faktura VAT dokumentowała sprzedaż soli drogowej z antyzbrylaczem luzem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postąpiła prawidłowo wykazując VAT należny od wystawionej faktury VAT w dniu 21 września 2011r. w deklaracji za wrzesień 2011r.?

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka postąpiła prawidłowo wykazując w deklaracji za wrzesień 2011r. VAT należny wynikający z faktury VAT wystawionej w tym miesiącu.

Terminy, w jakich wystawia się faktury VAT dotyczące dostawy towarów, określone zostały w § 9 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem "fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12." Powyższa faktura nie powinna była być wystawiona ponieważ przed jej wystawieniem nie doszło do dostawy towarów.

Skoro jednak powyższa faktura została wystawiona, to w omawianym przypadku zastosowanie znajdzie art. 108 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym "w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty".

Wystawienie przez Spółkę faktury we wrześniu 2011r. pomimo braku faktycznej dostawy towarów we wrześniu doprowadziło do powstania obowiązku podatkowego w tym miesiącu zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, który mówi, że "jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi".

Spółka była zatem zobowiązana do wykazania VAT należnego wynikającego z wystawionej faktury w deklaracji za wrzesień 2011r.

Nie ma tutaj znaczenia fakt otrzymania zapłaty za fakturę z dnia 21 września 2011r. w październiku 2011r. i dostawy towarów w listopadzie 2011r.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie, spółka postąpiła prawidłowo wykazując w deklaracji za wrzesień 2011r. VAT należny wynikający z faktury VAT wystawionej w tym miesiącu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054) zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 cyt. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Tryb i forma dokumentowania transakcji fakturami VAT wynikają z odpowiednich przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług. Zasady dotyczące wystawiania faktur zostały szczegółowo unormowane w przepisach § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 68 poz. 360).

Kolejne regulacje tego aktu wykonawczego określają szczególne zasady wystawiania tych dokumentów.

Stosownie do § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę), o czym stanowi § 10 ust. 3 cyt. rozporządzenia.

Zgodnie z § 11 ust. 1 powyższego rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do ust. 2 powyższego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 103 ust. 1 ww. ustawy podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.

Natomiast w myśl art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług) w dniu 21 września 2011r. wystawił fakturę VAT na dostawę towarów. Faktura VAT dokumentująca sprzedaż soli drogowej z antyzbrylaczem luzem, została wystawiona przez pomyłkę (z braku wiedzy wystawiającego, co do zasad wystawiania faktur). Towar nie został wydany odbiorcy w miesiącu wystawienia przedmiotowej faktury VAT, ze względu na opóźnienie dostawy tego towaru od dostawcy. Do dostawy tej doszło dopiero w listopadzie 2011r.

W dniu 3 października 2011r. Wnioskodawca otrzymał zapłatę za tę fakturę. Natomiast VAT należny od wystawionej faktury VAT Wnioskodawca ujął w deklaracji za wrzesień 2011r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w związku z faktem, iż faktura z dnia 21 września 2011r. nie była fakturą zaliczkową, jak również nie potwierdzała dostawy towaru ani świadczenia usług, stosownie do art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca był zobowiązany do wykazania zawartego w niej podatku należnego, w rozliczeniu za ten miesiąc.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż postąpił prawidłowo wykazując w deklaracji za wrzesień 2011r. VAT należny wynikający z faktury VAT wystawionej w tym miesiącu, należało uznać za prawidłowe.

Wskazać jednak należy, że podstawą do uznania stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe był art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, a nie art. 19 ust. 4 tej ustawy, gdyż faktura, o której mowa we wniosku nie potwierdzała dostawy towaru lub wykonania usługi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj