Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-849/09-2/ER
z 18 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-849/09-2/ER
Data
2010.01.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitał
niedostateczna kapitalizacja
odsetki
pożyczka
spłata


Istota interpretacji
Czy w przypadku, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętych pożyczek, a w terminie późniejszym spłaci odsetki od tych pożyczek, znajdą zastosowanie ograniczenia w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „updop”)?



Wniosek ORD-IN 468 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2009r. (data wpływu 05.11.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy w sytuacji, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętych pożyczek– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.11.2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy w sytuacji, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) jest spółką z branży budowlanej. Jedynym wspólnikiem Spółki jest Spółka prawa holenderskiego Y. N.V. (dalej „Wspólnik”), która posiada wszystkie 36.848 udziałów o łącznej wartości 1.842.400 zł.

W celu zapewnienia środków finansowych na prowadzoną działalność gospodarczą Spółka zawarła ze Wspólnikiem szereg umów pożyczek. Podpisane umowy pożyczki nie zawierają ustaleń co do sposobu spłaty kwoty głównej i odsetek w okresie trwania umowy i określają jedynie końcowy termin takiej spłaty (okres trwania umowy).

W grudniu 2009 r. z uwagi na finalizację dużej transakcji, Spółka uzyska znaczne środki finansowe. Z myślą o ograniczeniu kosztów finansowych, Spółka planuje wcześniejszą spłatę swoich zobowiązań wynikających z umów pożyczek zawartych ze Wspólnikiem. W celu uregulowania sposobu spłaty przedmiotowych pożyczek, Spółka i Wspólnik planują zawarcie dodatkowego porozumienia. W porozumieniu zostanie określona wcześniejsza data ostatecznej spłaty kapitału wszystkich pożyczek oraz odsetek, przy czym Spółka będzie zobowiązana do spłaty odsetek najpóźniej do 7 dnia po dokonaniu spłaty kapitału pożyczek. Spółka nie ma żadnych innych zobowiązań wobec Wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętych pożyczek, a w terminie późniejszym spłaci odsetki od tych pożyczek, znajdą zastosowanie ograniczenia w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „updop”)...

Zdaniem wnioskodawcy.

Jeżeli kwota kapitału pożyczek udzielonych przez Wspólnika zostanie spłacona przed dniem spłaty odsetek, to na dzień spłaty odsetek zadłużenie Spółki wobec Wspólnika nie będzie przekraczać trzykrotności kapitału zakładowego Spółki, a tym samym do wypłaconych odsetek nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 updop. Odsetki spłacane na rzecz Wspólnika będą więc mogły być w całości zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Na wstępie Spółka zaznacza, że zgodnie z art. 353(1) ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania z zastrzeżeniem, że jego treść lub cel nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Uznać należy, że zawarcie przez strony porozumienia w zakresie spłaty przedmiotowych pożyczek nie narusza określonej w w/w przepisie zasady swobody zawierania umów, a tym samym możliwe jest uregulowanie zasad spłaty pożyczek w taki sposób, że w pierwszej kolejności dochodzi do spłaty kwoty głównej pożyczek, a następnie, nie później niż 7 dni od daty spłaty kapitału, następuje spłata wszystkich odsetek, liczonych od kwoty tych pożyczek.

W analizowanej sytuacji, Spółka zawarła szereg umów pożyczek ze Wspólnikiem, który posiada 100% udziałów Spółki. Przepisy updop zawierają pewne ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowców, przy spełnieniu określonych warunków. Zgodnie z regulacją przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnęła łącznie co najmniej trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki.

Literalna wykładnia omawianego przepisu (którą w odniesieniu do przepisów prawa podatkowego należy stosować w pierwszej kolejności) wskazuje, że w przypadku, gdy zgodnie z planowanym porozumieniem dotyczącym ustalenia zasad spłaty pożyczek w pierwszej kolejności Spółka spłaci należność główną, a dopiero po całkowitej spłacie kwoty głównej nastąpi spłata odsetek, obliczając wartość zadłużenia na dzień spłaty odsetek Spółka nie będzie zobowiązana brać pod uwagę kwoty pożyczek, których kapitał został już spłacony.

W analizowanej sytuacji, w celu wyliczenia kwoty odsetek od pożyczek stanowiących koszt uzyskania przychodów należy więc wziąć pod uwagę jedynie faktycznie istniejące (tj. pozostające do uregulowania przez Spółkę) na dzień spłaty odsetek zobowiązania Spółki wobec podmiotów określonych w art. 16. ust 1 pkt 60 updop (tj. w przypadku Spółki wobec jej jedynego Wspólnika).

Jeżeli więc na dzień zapłaty odsetek, pożyczki od Wspólnika będą już spłacone, to do wypłaconych od takiej pożyczki odsetek nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, odsetki zapłacone na rzecz Wspólnika Spółki będą stanowiły jej koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj