Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-870/09/AW
z 11 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-870/09/AW
Data
2009.12.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
rejestracja podatnika VAT UE
zgłoszenie rejestracyjne


Istota interpretacji
Prawo do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT.



Wniosek ORD-IN 194 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 15 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji, gdy w zgłoszeniu rejestracyjnym nie zaznaczono zamiaru dokonywania transakcji WDT.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 2005 r. Spółka dokonała rejestracji jako podatnik VAT UE i otrzymała numer identyfikacji podatkowej uprawniający ją do wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Osoba wypełniająca dokumenty zgłoszeniowe pomyłkowo nie zaznaczyła w formularzu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE właściwego kwadratu, dotyczącego podatnika podlegającego obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zaznaczono jedynie pozycję dotyczącą podatnika podlegającego obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W bieżącym roku Spółka przeprowadziła transakcję wewnątrzwspónotowej dostawy towarów. Spółka złożyła aktualizację zgłoszenia dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Wystawiła fakturę VAT i zgodnie z przepisami zastosowała stawkę 0%, podając jednocześnie odbiorcy swój NIP uprawniający do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dokumentacja dotycząca ww. transakcji jest skompletowana, a towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego. Beneficjent towaru i dokumentu sprzedaży nie wniósł żadnych zastrzeżeń.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka miała prawo zastosowania stawki podatku w wysokości 0% do powyższej transakcji wewnątrzwspólntowej dostawy towarów...


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka w sposób prawidłowy opodatkowała przedmiotową transakcję, pomimo nie dokonania zawiadomienia w pełnym zakresie, zgodnie z art. 97 ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazano, że Spółka spełniła wszystkie obowiązki dające prawo do zastosowania tej stawki, wynikające z treści art. 41 i 42 ustawy. Ponadto z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika wprost, że niedopatrzenie przy rejestracji pozbawia Spółkę prawa zastosowania stawki 0% dla danej transakcji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Przepis art. 97 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE (art. 97 ust. 4 ustawy).

Stosownie do treści ust. 9 powołanego wyżej przepisu, naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podmiotu, o którym mowa w ust. 1-3, jako podatnika VAT UE.

W myśl postanowień ust. 10 omawianego artykułu, podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w złożonym zgłoszeniu rejestracyjnym zawiadomiła naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, zaznaczając w formularzu VAT-R/UE pozycję dotyczącą wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Organ podatkowy potwierdził zarejestrowanie Spółki, jako podatnika VAT UE. W bieżącym roku dokonała wewnątrzwspónotowej dostawy towarów, do której zastosowała stawkę podatku w wysokości 0%, a na wystawionej fakturze podała numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL.

Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego wskazać należy, iż przedmiotowa transakcja miała miejsce w okresie, kiedy Spółka była zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Tym samym zachowany został warunek dotyczący posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej nadanym przez organ podatkowy w związku ze złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z powołanych przepisów nie wynika, aby brak wskazania w zgłoszeniu rejestracyjnym konkretnego rodzaju transakcji wewnątrzwspólnotowych, skutkował utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. A zatem fakt nie zaznaczenia odpowiedniej pozycji w formularzu VAT-R/UE, nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do opodatkowania opisanej we wniosku dostawy towarów stawką 0%.

Jednocześnie nadmienia się, że w niniejszej interpretacji nie dokonano oceny prawnej możliwości zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w związku z warunkami wymienionymi w art. 41 i 42 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż kwestia ta nie była przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj