Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-968/09-2/ER
z 25 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-968/09-2/ER
Data
2010.02.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
banki
cash-pooling
odsetki
umowa
zasada kasowa


Istota interpretacji
Czy odsetki płacone/otrzymane przez Bank w związku ze świadczeniem usługi Cash poolingu wirtualnego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów oraz odpowiednio przychody podatkowe podatku dochodowego od osób prawnych na zasadzie kasowej?



Wniosek ORD-IN 579 kB

I N T E R P R E T A C J A   I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.12.2009r. (data wpływu 07.12.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów/kosztów uzyskania przychodów odsetek otrzymanych/zapłaconych w związku z umową Cash pooling – jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.12.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów/kosztów uzyskania przychodów odsetek otrzymanych/zapłaconych w związku z umową Cash pooling (pytanie oznaczone we wniosku numerem 3).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank zamierza oferować swoim klientom usługę cash poolingu wirtualnego (dalej jako: „usługa WCP”), która stanowi usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową. Celem usługi jest optymalizacja zarządzania środkami pieniężnymi klientów oraz obniżenie kosztów płaconych przez nich odsetek.

Usługa WCP skierowana będzie do osób prawnych powiązanych kapitałowo, posiadających w Banku rachunek bankowy (dalej jako: „Uczestnicy”). Na rachunku Uczestnika występować mogą salda dodatnie lub ujemne (w związku z umową kredytu w rachunku bieżącym), w związku z którymi Bank na bieżąco obciąża/uznaje rachunki Uczestników odsetkami naliczonymi według stawek ustalonych w umowach rachunku bankowego i powiązanych z nimi kredytów. Dodatkowo, na podstawie Umowy Wirtualny Cash Pooling (dalej jako: Umowa WCP”), Bank będzie dokonywać dystrybucji dodatkowych odsetek (tzw. Net Advantage) na rachunki Uczestników według wybranego klucza alokacji.

Jeden z Uczestników WCP posiada oprócz rachunku bankowego rachunek techniczny (dalej jako: „rachunek Master”), który będzie służył wirtualnej konsolidacji sald powstałych na rachunkach Uczestników, niezbędnej dla wyliczenia Net Advantage.

W ramach Umowy WCP, Bank będzie dokonywał następujących czynności:

  • każdego dnia roboczego ustali stan rachunków bieżących każdego Uczestnika i odsetki na rachunkach bieżących każdego Uczestnika,
  • każdego dnia roboczego ustali sumę odsetek na rachunkach wszystkich Uczestników WCP stanowiącą sumę odsetek kredytowych, debetowych oraz odsetek od nieautoryzowanych sald debetowych,
  • każdego dnia roboczego ustali kwotę odsetek na rachunku Master, tj. kwotę odsetek naliczonych od wirtualnej sumy sald występujących na rachunkach wszystkich Uczestników według oprocentowania wynikającego z Umowy WCP,
  • każdego dnia roboczego ustali Net Advantage - tj. różnicę pomiędzy kwotą odsetek na rachunku Master, a sumą odsetek kredytowych i debetowych (także od nieautoryzowanych sald debetowych) występujących na bieżących rachunkach Uczestników,
  • Bank dokonana kapitalizacji wyliczonych odsetek zgodnie z zasadami przedstawionymi w Umowie WCP. Rozliczenie odsetek debetowych/kredytowych zostanie dokonane na ostatni dzień roboczy każdego okresu rozliczeniowego przyjętego w Umowie.

W ramach usługi WCP, Bank nie będzie dokonywał fizycznych transferów sald pomiędzy rachunkami Uczestników.

Ostatniego dnia roboczego każdego okresu rozliczeniowego, Bank obciąży/uzna rachunek uczestniczący w strukturze odsetkami Net Advantage wyliczonymi zgodnie z zasadami przyjętymi w Umowie WCP.

Z tytułu świadczenia usługi WCP Bankowi należne będzie wynagrodzenie, na które składają się jednorazowa opłata za udostępnienie usługi oraz miesięczna opłata za uczestnictwo w usłudze WCP.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone we wniosku nr 3.

Czy odsetki płacone/otrzymane przez Bank w związku ze świadczeniem usługi Cash poolingu wirtualnego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów oraz odpowiednio przychody podatkowe podatku dochodowego od osób prawnych na zasadzie kasowej...

Zdaniem wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych) lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również udzielonych pożyczek (kredytów). Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Powołane przepisy wskazują, że odsetki nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu lub, odpowiednio, kosztów uzyskania przychodów, o ile nie są one faktycznie otrzymane lub zapłacone.

Tym samym, odsetki, które zostały faktycznie otrzymane lub zapłacone należy zaklasyfikować do przychodów lub kosztów podatkowych na zasadzie kasowej (z wyjątkiem sytuacji, do których odnoszą się art. 16g ust. 3 i ust. 4 ustawy o pdop, gdy odsetki stanowią element wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w związku ze świadczeniem usługi WCP Bank:

- będzie okresowo płacić odsetki na rzecz Uczestników - w przypadku Net Advantage dodatniego, albo
- otrzymywać odsetki od Uczestników - w przypadku Net Advantage ujemnego.

W świetle powołanych wyżej przepisów, a także ogólnej zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, zgodnie z którą do kosztów podatkowych zalicza się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła, w ocenie wnioskodawcy, odsetki, którymi Bank będzie obciążany, będą stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego w momencie uznania tymi odsetkami rachunku Uczestnika. Jednocześnie, otrzymywane przez Bank odsetki będą stanowiły przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie obciążenia rachunku odpowiedniego Uczestnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj