Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-16/10-6/MZ
z 19 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-16/10-6/MZ
Data
2010.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
akcja
konsolidacja
papier wartościowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
pośrednictwo finansowe
umowa zamiany


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż jeżeli czynność zawarcia umowy zamiany akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 539 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2010 r. (data wpływu 18.01.2010 r.) uzupełnionym pismami na wezwania z dnia 01.03.2010 r. i (data nadania 02.03.2010 r., data doręczenia 05.03.2010 r.) oraz z dnia 01.04.2010 r. (data nadania 01.04.2010 r., data doręczenia 07.04.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zamiany akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zamiany akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą od 2000 r. dokonuje nabycia i sprzedaży papierów wartościowych na własny rachunek sklasyfikowaną wg PKD 2004 jako pośrednictwo finansowe pozostałe – 6523Z (PKD 2007 – pozostała finansowa działalność usługowa - 6499Z). Działalność ta jest objęta zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT). Według art. 43 ust. 1 pkt 1 i załącznika nr 4 do ustawy o VAT wykonywane przez Podatnika w ramach działalności gospodarczej czynności są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Od 2007 roku Podatnik nabywał od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej akcje spółek sektora elektroenergetycznego. Na podstawie zawartych umów sprzedaży został wpisany do ksiąg akcyjnych spółek. Jako uprawniony akcjonariusz zamierza skorzystać z prawa zamiany posiadanych akcji, w związku z konsolidacją spółek na podstawie art. 5 ustawy z dnia 07 września 2007 r. o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji § w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego oraz § 20 Rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie sposobu określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie i trybu dokonywania zamiany akcji lub prawa do akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej.

Pismem z dnia 01.03.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być wydana także w zakresie podatku od towarów i usług. Jeżeli tak, to należy zadać pytanie, przedstawić własne stanowisko w odniesieniu do tego pytania, sprecyzować przedstawione zdarzenie przyszłe, wskazać symbol PKWiU dla prowadzonej działalności (czynności nabywania i sprzedaży i sprzedaży papierów wartościowych opisanych we wniosku), dokonać wpłaty dodatkowej opłaty.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

  • Wnioskodawca oczekuje wydania interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Działalność gospodarcza polegająca na nabywaniu i zbywaniu we własnym imieniu i na własny rachunek papierów wartościowych, tj.: akcji, obligacji itp. na rynku papierów wartościowych została sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny jako „Pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane” - PKD 65.23.Z. Symbol PKWiU dla wymienionych czynności to 65.23.10.

Pismem z dnia 01.04.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Wskazanie, czy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, wystąpił we własnym imieniu, jako osoba uprawniona do zawarcia umowy zamiany akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej, czy też w imieniu osób trzecich.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż;

  • Z wnioskiem wystąpił we własnym imieniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jako osoba uprawniona do zawarcia umów zamiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki konsolidującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umowy zamiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki konsolidującej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Czynność cywilnoprawna jaką jest umowa zamiany akcji nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o PCC) czynności cywilnoprawne nie podlegają podatkowi, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona. Umowa zamiany spełnia określone w art. 7 ustawy o VAT przesłanki, pozwalające na jej kwalifikowanie jako dostawy – bowiem w wyniku jej zawarcia dochodzi do przeniesienia prawa własności przedmiotu umowy, a to z kolei wyczerpuje przewidziany art. 7 ust. 1 ustawy warunek przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, a w konsekwencji - mając charakter odpłatny (świadczenie wzajemne) - stanowi określoną art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy odpłatną dostawę towarów. Jako czynność zaliczana do usług pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu od podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy). Ustawa o PCC nie wymienia umów zamiany udziałów i akcji jako wyjątków od zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, zatem jako zwolniona z VAT zamiana akcji nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Rzeczami w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome. Przedmiotami zamiany w ujęciu Kodeksu cywilnego oprócz rzeczy mogą być prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Na podstawie art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W myśl art. 604 Kodeksu cywilnego do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 2 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie zamiany ciąży na stronach czynności.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że od 2007 r. Podatnik nabywał od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej akcje spółek sektora elektroenergetycznego. Na podstawie zawartych umów sprzedaży został wpisany do ksiąg akcyjnych spółek. Jako uprawniony akcjonariusz zamierza skorzystać z prawa zamiany posiadanych akcji, w związku z konsolidacją spółek na podstawie art. 5 ustawy z dnia 07 września 2007 r. o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego oraz § 20 Rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie sposobu określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie i trybu dokonywania zamiany akcji lub prawa do akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej.

Umowy zamiany akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy, np. umowa zamiany, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach akcyjnych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie z tego podatku zwolniona. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując należy stwierdzić, iż jeżeli czynność zawarcia umowy zamiany akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj