Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1124/09-3/TW
z 7 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1124/09-3/TW
Data
2010.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
członkowie rodzin
użyczenie
wynajem


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca wraz z żoną (użyczający), nie osiągający żadnego dochodu z użyczenia jest zobowiązany z tego tytułu do jakichkolwiek płatności na rzecz Urzędu Skarbowego?



Wniosek ORD-IN 324 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie: 16 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. Pan x złożył do Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru przez córkę Wnioskodawcy formy opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu domu oraz w zakresie przychodów. Pismem z dnia 8 października 2009 r. nr DG/415-7/09 Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady – działając na podstawie art. 14b § 1, § 6 i art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – przekazał wniosek do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wniosek wpłynął do Biura KIP w Lesznie w dniu 16 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca razem z małżonką jest właścicielem domu jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej. Dom ten budowany był w celu zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych córki. Córka wyszła za mąż i razem z mężem w nim mieszka. Wnioskodawca z żoną w tym domu nie mieszka. z darowizną domu córce z powodów rodzinnych na razie się wstrzymuje. Dom chce na podstawie pisemnej umowy bezpłatnie użyczyć córce na czas nieoznaczony. Córka część nieużywaną domu chce wynająć na cele mieszkaniowe innym osobom, z czym Wnioskodawca wraz z żoną się zgadzają. Córka uzyskany przychód z najmu ma zamiar przeznaczyć na wykończenie reszty domu i jego eksploatację. Nie prowadzi działalności gospodarczej, uzyskuje dochody na podstawie umowy o pracę).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie przychodów.

Czy Wnioskodawca wraz z żoną (użyczający), nie osiągający żadnego dochodu z użyczenia jest zobowiązany z tego tytułu do jakichkolwiek płatności na rzecz urzędu skarbowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, wraz z żoną, tj. użyczający, nie płacą żadnego podatku z dokonania użyczenia domu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie wyjaśnić należy, iż umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy.

W myśl art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. u. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzecz używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania (art. 712 § 1 i 2 Kodeksu).

Przepis art. 713 Kodeksu stanowi natomiast, że biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Z kolei zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi – w pkt 6 – wymienia się: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 11 tej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku (art. 11 ust. 2a pkt 3 tej ustawy).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca użyczając dom córce nie uzyska przychodu z tytułu czynszu najmu pobieranego przez Jego córkę.

Wskazać należy, że umowa najmu jest umową wzajemną, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. z treści wniosku wynika, że taka umowa zostanie zawarta pomiędzy córką Wnioskodawcy a osobą trzecią. Wnioskodawca nie będzie stroną tej umowy i nie uzyska żadnych kwot z tytułu tego najmu, w związku z czym nie powstanie po Jego stronie obowiązek podatkowy.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, że Wnioskodawca użyczając córce dom nie uzyska przychodów z najmu nieruchomości, o której mowa we wniosku. Na Wnioskodawcy nie będzie ciążył zatem obowiązek wykazywania w zeznaniu podatkowym jakiejkolwiek części kwot uzyskiwanych przez Jego córkę z tytułu najmu przedmiotowej nieruchomości.

Końcowo wyjaśnić należy, że ocenie w niniejszej interpretacji podlega wyłącznie kwestia wystąpienia przychodu z najmu lub nieodpłatnego użyczenia, natomiast ocena ważności umowy użyczenia zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Jego córką nie stanowi zagadnienia z zakresu prawa podatkowego.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytanie będące przedmiotem rozpatrzenia wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niego, nie dotyczy zaś Jego małżonki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że wniosek w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru przez córkę Wnioskodawcy formy opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu domu został rozstrzygnięty w dniu 7 stycznia 2010 r. odrębnym pismem nr ILPB1/415-1124/09-2/TW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj